کد خبر: 232487

ضوابط جاری ساخت‌و‌ساز تغییر می‌کند

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت: برای جلوگیری از روند نابسامان شهرها درصدد هستیم تا ضوابط ساخت‌و‌ساز تغییر کند.

سرویس کسب‌وکار -

محمد سعید ایزدی گفت: به استناد مصوبه ۹۵ شورای شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی موظف شده است که در کلانشهرها به شناسایی پهنه‌های پر خطر و تعیین حریم بپردازد که خوشبختانه پهنه‌های سه گانه گسل در شهر تهران تهیه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه در کرج و تبریز نقشه پهنه فعال گسل‌ها تهیه شده است گفت: در تهران این عرصه‌ها مشخص شده است و شهرداری نباید بر روی پهنه‌های مشخص شده، مجوز ساخت و ساز به ساختمان‌های مهم از جمله مراکز درمانی و خدماتی و غیره دهد.

ایزدی گفت: ۲ فعالیت بعد از ابلاغ نقشه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد که یکی ممانعت از ساخت‌و‌ساز در پهنه‌های پرخطر و دوم مقاوم‌سازی ساختمان‌هاست.

وی افزود: دقت نقشه‌های پهنه‌های گسل بسیار بالاست یعنی به طور مجزا در هر پلاک مشخص شده است که ایا ساختمان بر روی گسل است یا خیر؟

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با تاکید وزیر راه و شهرسازی این نقشه‌ها انتشار عمومی شده است و مردم می‌توانند با مراجعه به سایت وزارت راه و شهرسازی از محل قرار گرفتن منزل خود بر روی گسل اطلاع داشته باشند.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی افزود: به دنبال سیاست‌های توسعه‌ای وزارت راه و شهرسازی برنامه باز آفرینی را به تصویب ستاد ملی رساندیم.

ایزدی ادامه داد: در باز افرینی شهری بیش از ۱۳۴۰ محله را شناسایی کردیم و چون این طرح محله محور است باید شرایط را برای دگرگونی ساکنان محله داشته باشیم تا باعث ارتقای کیفیت زیر‌ساخت‌ها شود.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سهم تک‌تک دستگاه‌ها در این طرح مشخص و ابلاغ شد که بخش‌های دارای اولویت با محوریت بخش خصوصی است.

ایزدی در باره پروژه سیروس گفت: محله سیروس یکی از پروژه‌های تامین مسکن با الگوی معاوضه است و به دلیل اینکه ما تاکید داریم براساس الگوی محله باشد ممکن است مورد استقبال سازندگان قرار نگیرد.

وی بیان کرد: در بسیاری از پروژه‌های نوسازی بدلیل رویکرد سوداگرانه، ساخت و ساز در بافت‌ها از کیفیت مناسب برخوردار نیستند.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امیدواریم پروژه سیروس با حداقل بارگذاری در این بافت‌ها اجرا شود.

ایزدی درباره تغییر رویکرد وزارت راه و شهرسازی گفت: در وزارت راه و شهرسازی تاکید داریم نظام برنامه‌ریزی شهری را دگرگون کنیم و چارچوب طرح‌های جاری و ضوابط ساخت ساز را تغییر دهیم.

 

منبع: صداوسیما

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.88)
1323.9
11.6
مثقال طلا (%0.12)
733100
900
سکه امامی (%2.82)
1770000
50000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.07)
6805
5
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.