عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز:

واکنش مجلس به طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن

واکنش مجلس به طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود. به عبارتی باید بررسی شود که با تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن چقدر احتمال انجام قراردادهای صوری در کشور بیشتر می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سید مازیار حسینی، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با ایرنا اعلام کرده است که «کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن» در وزارت راه و شهرسازی آغاز به کار کرده و هدف آن حمایت از مستأجران با ابزار مالیاتی است.

موافقان اجرای این طرح بر این باورند که با تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن از سوی دولت و تخصیص امتیازات خاصی برای موجران در صورت تمدید قرارداد با مستاجران، علاوه بر افزایش عرضه خانه‌های خالی در بازار و به دنبال آن کاهش قیمت اجاره خانه باعث افزایش طول مدت زمان قراردادهای اجاره به بیش از یک سال و مشخص بودن میزان افزایش اجاره در سال دوم و همچنین ایجاد امنیت روانی برای مستاجران و امکان برنامه‌ریزی برای خانه‌دار شدن آنها خواهد شد.

اما مخالفان اجرای این طرح معتقدند که با تعیین سقف نرخ اجاره خانه احتمال انعقاد قراردادهای صوری بین افراد بسیار زیاد می‌شود و همچنین اگر مالک از قیمت راضی نباشد، دیگر وارد بازار نخواهد شد، در نتیجه با کمبود عرضه در بازار اجاره‌ و به دنبال آن افزایش قیمت و حباب کاذب بیشتر مواجه خواهیم شد. سوالی که مطرح می‌شود این است که تعیین سقف برای اجاره‌بهای مسکن چه تاثیری می‌تواند بر بازار مسکن داشته باشد؟

سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: معتقدم کلیت طرح تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن خوب است، اما باید جزئیات این لایحه به دقت بررسی شود. به عبارتی باید بررسی شود که با تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن چقدر احتمال انجام قراردادهای صوری در کشور بیشتر می‌شود؟

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر دولت طرح یا لایحه‌ای در خصوص کنترل قیمت اجاره خانه تدوین کرده بهتر است که هر چه سریعتر آن را به مجلس شورای اسلامی برای بررسی ارائه دهد، زیرا در حال حاضر وضعیت بازار مسکن بسیار وخیم است و نرخ اجاره خانه با درآمد مردم به هیچ عنوان سنخیتی ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی مردم مسکن مناسب ندارند، به همین جهت ضرورت دارد که به بازار مسکن به عنوان یک بحران جدی در کشور نگاه شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند