موضوعات داغ:

ظرفیت تولید و ذخیره‌سازی نفت در امارات افزایش می‌یابد

ظرفیت تولید و ذخیره‌سازی نفت در امارات افزایش می‌یابد

وزیر انرژی امارات متحده عربی به «اس‌اندپی گلوبال پلاتس» گفت این کشور در ظرفیت تولید شناور و همچنین مخازن بیشتر سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

وزیر انرژی امارات متحده عربی به «اس‌اندپی گلوبال پلاتس» گفت این کشور در ظرفیت تولید شناور و همچنین مخازن بیشتر سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سهیل المزروعی در مصاحبه کوتاهی اظهار کرد: امارات که چهارمین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، دستیابی به مجموعا ۳.۵ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید تا پایان سال را هدف گرفته است که حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از تولید جاری است، اما تا زمانی که تقاضای کافی مشتری را مشاهده نکند، از این ظرفیت تولید به طور کامل بهره‌برداری نخواهد کرد.

وی پس از دیدار روز یکشنبه کمیته نظارتی مشترک اوپک و غیراوپک در الجزایر گفت: ما به عنوان یک تولیدکننده مسئول، در ثبات بازار سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و تولید بیش از حدی نخواهیم داشت. ما مشتریانی داریم که باید جوابگوی آنها باشیم.

المزروعی در ادامه افزود: امارات متحده عربی قصد دارد علاوه بر ۴۵ میلیارد دلار در بخش پایین‌دستی، حدود ۱۰۹ میلیارد دلار در پروژه‌های بالادستی در چهار تا پنج سال آینده سرمایه‌گذاری کند.

وزیر انرژی امارات گفت: اگر ظرفیت تولید شناور داشته باشیم، نگرانی بابت ثبات بازار نداریم. ما و سایر کشورها ظرفیت ذخیره‌سازی نفت را نیز داریم و در حال ایجاد ظرفیت در هر دو بخش برای پاسخگویی به کمبود عرضه نفت در صورت لزوم هستیم.

اوپک و ۱۰ تولیدکننده خارج از این سازمان توافق کرده‌اند تولیدشان را از سطح تولید ماه مه یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند تا کمبود عرضه در بازار را جبران کنند.

اما تنها شمار معدودی از این تولیدکنندگان ظرفیت تولید شناور برای تولید این میزان اضافی دارند. عربستان سعودی عمده ظرفیت تولید شناور جهانی را در اختیار دارد و خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان اظهار کرده است این کشور ۱.۵ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید اضافی دارد که در صورت لزوم از آن بهره‌برداری خواهد کرد.

به محض اینکه امارات ظرفیت تولید خود را به ۳.۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهد، صاحب دومین ظرفیت بزرگ تولید شناور خواهد بود.

طبق جدیدترین نظرسنجی پلاتس درباره تولید اوپک، امارات در اوت ۲.۹۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مه افزایش داشت.

منابع صنعتی می‌گویند این کشور تولید میدان فراساحلی ام لؤلؤ را که حدود ۳۰ هزار بشکه در روز در اوت تولید داشت، افزایش داده و ظرفیت تولید آن ممکن است به‌زودی به ۷۵ هزار بشکه در روز صعود کند.

شرکت ملی نفت ابوظبی که تقریبا همه نفت امارات را تولید می‌کند، اوایل امسال گرید سبک و شیرین جدید ام لؤلؤ را عرضه کرد که مخلوطی از نفت میدان ام لؤلؤ و میدان SARB بود.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند