عادت‌هایی که برای سلامتی مضر است

عادت‌هایی که برای سلامتی مضر است

ترک کردن عادت‌هایی که قبلا شکل گرفته احتیاج به زمان زیادی دارد، اما لازم است بدانیم کدام یک از عادت‌هایمان مفید و کدام یک مضر هستند.

در اینجا به تعدادی از عادت‌های رایجی می‌پردازیم که بهتر است فراموششان کنیم. اگر بعضی از این عادت‌ها را دارید نگران نباشید. تنها به خاطر داشته باشید هر عادت بدی را می‌توانید با یک عادت خوب جایگزین کنید.

به گزارش تجارت‌نیوز، اعتقاد رایج بر این است که ۲۱ روز زمان می‌برد تا عادتی شکل بگیرد. اما تحقیقی در بریتانیا بیان می‌کند به طور متوسط ۶۶ روز لازم است تا کاری تبدیل به عادت شود و بتوانیم بدون فکر آن را انجام دهیم.

۱- پاهایتان را روی داشبورد نگذارید

واقعیت آن است که این حالت خطر زیادی برای سلامتی‌تان دارد. نه تنها در شرایط تصادف، بلکه در زمان ترمز کردن هم این حالت بسیار خطرناک خواهد بود.

وقتی پاهایتان را در مقابل صورتتان قرار می‌دهید به این معنی است که در زمان ترمز یا توقف ناگهانی ماشین، صورتتان با زانوهایتان برخورد خواهد کرد. برخورد فک با زانوها می‌تواند منجر به شکستگی استخوان‌هایتان شود که دورهٔ ترمیم آن بسیار سخت و طولانی خواهد بود.

۲- حوله‌های خیس را آویزان نکنید

آویزان کردن حوله‌های خیس بعد از حمام در اغلب مواقع کاری غیر ارادی است اما متاسفانه این عادت در حقیقت بسیار غیر بهداشتی است.

باکتری‌ها می‌توانند به سادگی در میان چین و چروک‌های مرطوب حوله رشد کنند. به همین خاطر بهتر است حوله‌هایتان را در زمان خشک کردن آویزان یا تا نکنید.

۳- با معده خالی قهوه ننوشید

بسیاری از افراد روز خود را با درست کردن یک فنجان قهوه شروع می‌کنند. این عادت در سراسر دنیا بسیار رایج است. اما مشکل آن است که بسیاری از مردم با معده خالی قهوه می‌نوشند. قهوه علیرغم فوایدش، مضراتی هم دارد.

یکی از این مضرات آن است که اگر قهوه را با معده خالی بنوشید، این کار می‌تواند منجر به سوزش معده و مشکلات گوارشی شود.

وقتی گرسنه هستید و به غذا فکر می‌کنید، معده شما شروع به ترشح اسید می‌کند. نوشیدن قهوه همان اثر را بر معده دارد، مگر آنکه پیش از آن ماده غذایی جامدی خورده باشید. مصرف قهوه با معده خالی باعث ترشح بیش از اندازه اسید معده می‌شود؛ مساله ای که می‌تواند به جداره معده آسیب بزند.

کارشناسان توصیه می‌کنند تنها بعد از صرف صبحانه و در میانه روز قهوه بنوشید.

۴- پاپ‌کورن نخورید

دندانپزشکان می گویند پاپکورن می‌تواند به دندان‌ها آسیب بزند. تکه‌های کوچک پاپ‌کورن در میان دندان‌ها باقی می‌مانند و خلاصی از آن‌ها حتی با مراقبت همیشگی کار دشواری است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که پاپکورن های غیر خانگی چربی بسیار بالایی دارند.

۵- در ماشینتان بطری آب نگه ندارید

اگر صاحب ماشین هستید احتمال زیادی وجود دارد که یک بطری آب در آن نگه می‌دارید. فرقی نمی‌کند این بطری آب را برای مواقع اضطراری نگه می‌دارید یا برای آنکه مصرف روزانهٔ آبتان را بالا ببرید؛ به خاطر داشته باشید این عادت، به ویژه در تابستان‌ها تا حدودی خطرناک است.

آب درون بطری مانند یک عدسی عمل می‌کند و اگر نور خورشید به آن بتابد، به ویژه اگر بطری بر روی یک سطح تیره قرار گفته باشد، می‌تواند منجر به اشتعال بطری شود.

احتمال وقوع این حالت بسیار کم است اما وجود دارد. اگر نمی‌خواهید یکی از آن معدود موارد آتش‌سوزی در اثر بطری آب برایتان اتفاق بیفتد، دیگر بطری آب را داخل ماشین رها نکنید.

۶- جوش‌هایتان را نترکانید

جوش‌ها در اثر بسته شدن منافذ پوست با چربی اضافه آن به وجود می‌آیند و التهاب پوست از اینجا شروع می‌شود. در چنین شرایطی، یک بدن سالم گلبول‌های سفید خود را به مقابله با باکتری‌های مضر می‌فرستد.

به همین خاطر است که این بخش از پوست قرمز رنگ می‌شود. وقتی جوش‌هایتان را می‌ترکانید، کناره‌های منافذ پوست آسیب می‌بیند.

در نتیجه، بیشتر در معرض باکتری‌ها قرار می‌گیرید. به علاوه، اگر دست‌هایتان آلوده باشد با تخلیهٔ جوش‌ها این زخم را دچار عفونت می‌کنید.

۷- با تلفن همراهتان از همه چیز عکس نگیرید

این روزها که از تلفن همراه برای اغلب کارهایمان به ویژه گرفتن عکس استفاده می‌کنیم احتمالاً این توصیه عجیب به نظر می‌رسد. با این حال، پژوهشی در امریکا نشان داد تلاش برای گرفتن عکس در حقیقت باعث غفلت از بسیاری از جزئیات می‌شود.

وقتی مشغول گرفتن عکس هستید، توجه شما معطوف به خود عکس است نه چیزی که از آن عکس می‌گیرید. در نتیجه، شما یک عکس یا ویدئوی خاطره انگیز خواهید داشت اما تأثیر واقعی آن از دست رفته است.

دو گروه از افراد در این پژوهش شرکت کردند. گروه اول در موزه تنها آثار نمایشگاه را تماشا کردند و گروه دوم مشغول گرفتن عکس شدند.

در انتها، اعضای گروه دوم در جواب به پرسشنامه‌ای که دربارهٔ نمایشگاه بود ضعیف‌تر عمل کردند.

۸- ویتامین‌های مکمل مصرف نکنید

بسیاری از مردم تصور می‌کنند ویتامین سی آن‌ها را در برابر ابتلا به سرماخوردگی حفظ می‌کند یا مکمل‌ها می‌توانند به طور کامل جایگزین یک برنامهٔ درمانی تخصصی شوند. اما اگر این مسأله صحت داشت بسیاری از شیوه‌های درمانی تا به حال از بین می‌رفتند.

اگر رژیم غذایی متعادلی دارید، لزومی ندارد که از ویتامین‌های مکمل استفاده کنید چون مقدار ویتامین لازم را از مواد غذایی دریافت می‌کنید. ویتامین‌های مکمل برای کسانی توصیه می‌شود که کمبود ویتامین دارند.

در صورتی که بدن دچار کمبود عناصر مهمی مثل ویتامین‌ها باشد از مکمل‌ها به عنوان منبعی برای جبران این عناصر استفاده می‌شود. دریافت عناصری که کمبود آن‌ها در بدن وجود دارد ایرادی ندارد اما باید بدانید که این مکمل‌ها دارو نیستند و بیماری‌تان را درمان نمی‌کنند.

۹- تلفن همراه را در زمان شارژ زیر بالش نگذارید

قرار دادن تلفن همراه در هنگام شارژ در زیر بالش می‌تواند منجر به آتش سوزی شود. تلفن‌های همراه در زمان شارژ شدن داغ می‌شوند.

علیرغم آنکه این مساله در مدل‌های جدیدتر تلفن‌های همراه بهبود یافته است، اما هنوز هم گوشی‌های هوشمندی وجود دارد که باتری آن‌ها دما را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد.

این به آن معنی است که تلفن همراه یا سیم شارژر می‌توانند مشتعل شوند. اگر تلفن همراهتان را در زمان شارژ زیر بالش قرار دهید، خطر آسیب دیدنتان وجود دارد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند