عدم خروج نقدینگی‌ها از بورس با تشکیل صف‌های خرید/ شاخص آماده بازگشت به ۷۷ هزار واحد

تشکیل صف‌های خرید سنگین در بورس نمایانگر عدم خروج نقدینگی‌ها و به اصطلاح پارک پول در بازار است که همین عوامل اکنون موجب افزایش ۹۰۰ واحدی شاخص شده است.  بازار سهام طی روزهای گذشته علامت‌های مهم و بسیار امیدوار‌کننده‌ای از سوی دستگاه‌های دولتی و مسئولان آن دریافت کرده که به این ترتیب تامین ارز مورد‌نیاز

تشکیل صف‌های خرید سنگین در بورس نمایانگر عدم خروج نقدینگی‌ها و به اصطلاح پارک پول در بازار است که همین عوامل اکنون موجب افزایش ۹۰۰ واحدی شاخص شده است.

 بازار سهام طی روزهای گذشته علامت‌های مهم و بسیار امیدوار‌کننده‌ای از سوی دستگاه‌های دولتی و مسئولان آن دریافت کرده که به این ترتیب تامین ارز مورد‌نیاز تولیدکنندگان و صنعتگران توسط مرکز مبادلات ارزی، توافق برای کاهش نرخ سود بانکی و احتمال افزایش نرخ محصولات شرکت‌ها از جمله مهمترین آنهاست.

بر همین اساس امروز شاخص اولین روز هفته را با روند صعودی و دو چراغ سبز سرمایه‌گذاران آغاز کرد به طوری که اکنون با افزایش 900 واحدی آماده بازگشت به کانال 77 هزار واحد می‌شود.

 پیش از این بسیاری از تحلیلگران تاکید کرده بودند که حجم بزرگی از نقدینگی از بازار سهام خارج نشده و به اصطلاح در بازار پارک شده‌اند؛ تشکیل صف‌های خرید طویل در این بازار نشانگر حضور حقوقی‌ها و حقیقی‌های بازار است.

در این بین حضور صندوق توسعه بازار با حجم زیادی از نقدینگی که در اختیار دارد موجب دلگرمی سهامداران شده و اعتماد بیشتری را نسبت به این بازار جلب خواهد کرد.

در بازار امروز گروه مدیریت مپنا، پالایش نفت بندر‌عباس، بانک ملت، پست‌بانک، گروه صنعتی پارکشو، پترول، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین، ایران‌خودرو، سایپا، بانک ملت، بانک پاسارگاد، فولاد مبارکه اصفهان، گروه بهمن، پارس‌خودرو، ایران خودرو دیزل، زامیاد، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و بسیاری از نمادهای دیگر با صف خرید سنگینی همراه هستند که موجب افزایش شاخص تا کانال 76 هزار واحدی شدند. شاخص کل تا این لحظه با افزایش 900 واحدی آماده بازگشت به کانال 77 هزار واحد می‌شود و همچنین ارزش بازار نیز به مرز 372 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است. در بازار امروز نمادهای خودرویی، پالایشی، پتروشیمی، بانکی، معدنی، مخابراتی و تجهیزاتی برترین تقاضای بازار را دارند. در فرابورس هم شاخص با افزایش 17 واحدی به 793 واحد رسید که بیشترین تاثیر مثبت را پتروشیمی، جمع، زاگرس، پالایش نفت لاوان، ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت شیراز، پتروشیمی خراسان، نفت ایرانول، نفت پاسارگاد، تامین مواد اولیه فولاد صبانور، برق عسلویه مپنا، بانک سرمایه، بانک دی، فولاد ارفع یزد، بانک ایران‌زمین، توسعه خدمات دریایی بندری سینا، سبحان دارو و بانک خاورمیانه داشتند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند