عقب‌گرد ۱۲۸واحدی شاخص کل بورس تهران

عقب‌گرد ۱۲۸واحدی شاخص کل بورس تهران

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملات متعادل و کم‌حجم همراه با غلبه عرضه بر تقاضای سهام بود که خوش‌بینی به معافیت مالیاتی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها منجر به اقبال نوسان‌گیران به سهم‌های زیان‌ده تحت تاثیر این تصمیم شد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یک شنبه 29 بهمن ماه 96 با کاهش 128 واحدی روی رقم 98 هزار و 300 واحد ایستاد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 46 واحدی عدد 17 هزار و 601 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 274 واحدی به رقم 105 هزار و 449 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 76 واحدی به رقم 69 هزار و 883 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 354 واحدی عدد 209 هزار و 29 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 2 واحدی روی رقم یک هزار و 99 واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت بندر عباس با 50 واحد ،توسعه معادن و فلزات با 38 واحد و پتروشیمی جم با 19 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با 90 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 56 واحد و ایران خودرو با 34 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 203 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 997 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 117 هزار و 377 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های توسعه معدنی و صنعتی صبانور حق تقدم استفاده نشده سهام بانک حکمت ایرانیان آهن و فولاد ارفع،از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان هرمزگان،‌نوسازی و ساختمان تهران، سایپا دیزل، دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر، تولید محور خودرو، ایران خودرو، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، پتروشیمی فجر، سرمایه‌گذاری توسعه ملی، بازگشایی شدند.

امروز همچنین عرضه اولیه اوراق اسناد خزانه اسلامی با تاریخ سررسید 14 بهمن 98 و از روز چهارشنبه و همچنین اوراق اسناد خزانه اسلامی با سررسید 11 آذر 98 برای فردا دوشنبه از سوی فرابورس آگهی شد.

همچنین آگهی عرضه 11.44 درصد از سهام مدیریتی غیرکنترلی بیمه اتکایی امین به قیمت پایه کل 409 میلیارد و 547 میلیون و 520 هزار و 704 ریال در روز چهارشنبه 9 اسفند 96 از طریق فرابورس منتشر شد.

امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، 44 میلیون سهم بانک کارآفرین، به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی مواجه بود.

همچنین 40 میلیون سهم سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به ارزش بیش از 8 و نیم میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

در توسعه معادن و فلزات 17 میلیون سهم به ارزش کمتر از 3 میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین بیش از 15 و نیم میلیون سهم صنایع پتروشیمی خلیج فارس به ارزش بیش از 8 و نیم میلیارد تومان از سوی بازار گردان این سهم کد به کد شد.

همچنین کمتر از 11 میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به ارزش یک و نیم میلیارد تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامدار عمده روبرو شد و 5 میلیون سهم صندوق زمینه ساخت نگین شهر ری به ارزش بیش از 6 میلیارد تومان با معاملات انتقالی روبرو بود.

همچنین 2 و نیم میلیون سهم صندوق زمین و ساختمان مسکن نارون به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان میان سهامداران این سهم منتقل شد.

بر اساس این گزارش بورس امروز تهران در حالی معاملات کم‌حجم و توام با غلبه عرضه بر تقاضای سهام اوراق به ویژه در گروه‌های پیشرو بازار شاهد بود که انتظار برای معافیت مالیاتی شرکت‌های زیان‌ده برای استفاده از طرح تجدید ارزیابی‌ دارایی‌ها باعث شد تا شرکت‌های کوچک زیان ده با اقبال بورس‌بازان مواجه باشد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند