عقب‌گرد ۳۴۴ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس امروز (چهارشنبه) با افت 344 واحدی به جایگاه 90 هزار و 951 واحدی عقب‌نشینی کرد.

عقب‌گرد ۳۴۴ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس امروز (چهارشنبه) با افت ۳۴۴ واحدی به جایگاه ۹۰ هزار و ۹۵۱ واحدی عقب‌نشینی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در معاملات امروز یک میلیارد و ۲۸۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۹۷۵ میلیارد ریال در ۷۰ هزار و ۶۵۷ نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نشان می‌دهد شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، ۱۱۰ واحد و شاخص کل (هم‌وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، هشت واحد افت کرده است.

شاخص قیمت (هم‌وزن) که بیان‌گر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس است، ۶ واحد و شاخص آزاد شناور که بیان‌گر آن بخش از سهام شرکت‌هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۳۴۳ واحد کاهش یافته است.

شاخص بازار اول که به شرکت‌هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۴۴۶ واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم بورس ۳۳۳ واحد بالا رفت.

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه ۱۲۰ میلیون سهم به ارزش ۲۵۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فرآورده‌های نفتی به ارزش ۱۵۷ میلیارد ریال و خودرو به ارزش ۱۳۹ میلیارد ریال جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۱۳۰ میلیارد ریال جای گرفت.

گروه کانی‌های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش ۸۶ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل‌گهر)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) در معاملات امروز، بیشترین تاثیر منفی را بر جای گذاشت، اما تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت وگاز تامین) با بیشترین تاثیر مثبت، مانع افت بیشتر شاخص شد.

افت سه واحدی آیفکس

داد و ستدهای امروز فرابورس ایران درحالی پایان یافت که علاوه بر افت سه واحدی شاخص آیفکس (فرابورس) که حجم معاملات نسبت به دیروز کاهش اما ارزش آن افزایش یافت.

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه کرمان موتور نیز امروز با سود ۱۷ درصد به پایان رسید.

مروز پذیره‌نویسی یک میلیون ورقه اوراق مرابحه کرمان موتور با نرخ ۱۷ درصد و پرداخت هر سه‌ماه یکبار آغاز شد که همه آن در روز نخست پایان یافت. بدین ترتیب یک میلیون ورقه «کرمان ۹۸» به ارزش حدود یک‌هزار میلیارد ریال پذیره‌نویسی شد.

هدف از انتشار این اوراق تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید مواد و قطعات مورد نیاز در تولید شرکت خودروسازی کرمان موتور اعلام شد. بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده تامین سرمایه تمدن و ضامن این اوراق نیز بانک آینده است.

سهام‌داران، بیش از ۸۹ میلیون سهم به ارزش ۲۶۹ میلیارد ریال را دست به دست کردند و به ترتیب نمادهای «ذوب» و «کپرور» موفق شدند بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار بگیرند.

همچنین امروز نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی زاگرس، با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر تعدیل با اهمیت سود سال مالی ۱۳۹۶ متوقف شد.

اوراق تسهیلات مسکن

در تابلو اوراق تسهیلات مسکن ۷۹ هزار ورقه به ارزش ۵۹ میلیارد ریال نقل و انتقال یافت و تسه آبان‌ماه ۹۶ با معامله ۴۷ هزار ورقه به ارزش ۳۵ میلیارد ریال در صدر ایستاد.
قیمت این اوراق در بازه ۷۲۱ هزار تا ۷۵۰ هزار ریال در نوسان بود.

در پایان بازار بیش از ۲۱۹ میلیون ورقه به ارزش حدود ۲ هزار و ۳۱۷ میلیارد ریال در بازارهای ۹ گانه فرابورس ایران داد و ستد شد.

در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز امروز در مجموع یک میلیون و ۸۵۰ هزار ورقه به ارزش حدود یک‌هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال معامله شد و اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب۷» پس از اوراق مرابحه کرمان موتور بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید