علت افزایش قیمت زعفران در سال‌های اخیر

علت افزایش قیمت زعفران در سال‌های اخیر

علت گرانی زعفران در سال‌های اخیر به اقدام سازمان تعاون روستایی در دولت نهم و برای خرید تضمینی ۵۰ درصد تولید کشاورزان این محصول برمی‌گردد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران گفت: علت گرانی زعفران در سال‌های اخیر به اقدام سازمان تعاون روستایی در دولت نهم و در سال 1386 برای خرید تضمینی 50 درصد تولید کشاورزان این محصول برمی‌گردد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیمان سحرخیز امروز (یکشنبه) در نشست خبری افزود: پیش از سال 1386 به دنبال فرهنگ‌سازی برداشت و فرآوری زعفران برای تولیدکنندگان و خرید باکیفیت بودیم که ناگهان دولت به خرید تضمینی 50 درصد تولید کشاورزان اقدام کرد.

وی ادامه داد: آن زمان قیمت هرکیلوگرم زعفران که از تولیدکنندگان با شرایط سخت‌گیرانه می‌خریدیم، سه میلیون ریال بود اما دولت با هدف حمایت از تولیدکننده و تولید داخلی هرکیلوگرم زعفران را پنج میلیون ریال خرید که این اقدام به افزایش چشم‌گیر قیمت زعفران منجر شد.

به گفته وی، آن‌زمان بخش زیادی از زعفران خریداری شده دولت به دلیل انبارداری نامناسب کپک زد و از بین رفت و باقی‌مانده آن با بهای 30 میلیون ریالی به دست صادرکنندگان رسید.

وی گفت: با وجود افزایش قیمت زعفران بازارهای صادراتی خود را از دست ندادیم زیرا به دلیل نوسان قیمت ارز، کشورهای واردکننده زعفران ایران چندان متوجه فرآیند این افزایش قیمت نشدند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران تاکید کرد افزایش قیمت این محصول به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیست؛ زیرا این پول به جیب کشاورز نمی‌رود و دلالان از این تفاوت قیمت بهره می‌برند.

آمارهای اعلام شده نشان می‌دهد در سال 1368 ظرفیت تولید زعفران ایران 30 تن بود که پارسال به 340 تن رسید.

مصرف سرانه زعفران در ایران یک گرم است و سالیانه 80 تن از زعفران تولیدی کشور در داخل مصرف می‌شود.

ایران سابقه صادرات سالیانه 200 تن زعفران معادل 75 درصد تولید را دارد.

اکنون هرکیلوگرم زعفران تا پنج میلیون و 700 هزار ریال به فروش می‌رسد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند