کارشناسان در گفتگو با تجارت‌نیوز پاسخ می‌دهند:

علت ریزش‌ متوالی این روزهای بورس چیست؟

علت ریزش‌ متوالی این روزهای بورس چیست؟

چرا با وجود مواردی از جمله تثبیت قیمت دلار در کانال 11 هزار تومان و بالای آن، افزایش نرخ دلار نیمایی، استقبال خوب از محصولات شرکت‌ها در بورس کالا، وضعیت مناسب صادرات شرکت‌ها و رشد قیمت‌های جهانی، جریان نقدینگی به سمت بورس حرکت نکرده و شاخص در دام ریزش‌های متوالی افتاده است؟

رفتار غیرطبیعی بورس در روزهای اخیر باعث شده که سهامداران و فعالان بازار نتوانند چشم‌انداز روشنی از روزهای پیش‌رو بازار سهام داشته باشند. با وجود بازارهای بین‌المللی مثبت، افزایش قیمت جهانی نفت و فلزات، دلار 12 هزار تومانی و موارد دیگر بازار با افت شاخص مواجه بوده، دو کارشناس بورسی در گفتگو با تجارت‌نیوز به واکاوی این موضوع پرداخته‌اند.

محمد خبری‌زاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: این روزها اکثر تحلیلگران بنیادی و مدیران بازار سرمایه عقیده دارند بازار دلیلی برای درجا زدن و منفی بودن در این روزها ندارد، اما شاهد ریزش بیشتر شاخص کل هستیم.

وی ادامه می‌دهد: تثبیت قیمت دلار در کانال 11 هزار تومان و بالای آن، افزایش نرخ دلار نیمایی، استقبال خوب از محصولات شرکت‌ها در بورس کالا، وضعیت مناسب صادرات شرکت‌ها که در گزارش‌های گمرک منتشر شده، وضعیت مناسب قیمت‌های جهانی همه و همه نشان‌دهنده این نکته بوده که بازار در حال حاضر زیر ارزش ذاتی خود قرار دارد و پتانسیل رشد قیمتی خوبی در خیلی از شرکت‌های بنیادی نهفته است.

در صورت عدم تصویب لایحه پالرمو و در ادامه FATF در کشور، عملا کانال مالی ایران و اروپا نیز از کار می‌افتد و شرایط برای اقتصاد ایران در روزهای آینده چندان خوشایند نخواهد بود.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که با وجود این اتفاقات مثبت دلیل درجا زدن و منفی بودن شاخص این روزهای بازار سرمایه چیست عنوان می‌کند: دلیل اصلی نبود جریان نقدینگی مناسب در بازار است.

خبری‌زاده با اشاره به عوامل دیگر می‌افزاید: همچنین شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که چرا این جریان نقدینگی به سمت بورس حرکت نکرده، ابهامات ناشی از عدم تصویب لایحه پالرمو و در ادامه FATF باشد. به نظر می‌رسد در صورت عدم تصویب این موضوعات در کشور، عملا کانال مالی ایران و اروپا نیز از کار می‌افتد و شرایط برای اقتصاد ایران در روزهای آینده چندان خوشایند نخواهد بود.

اگر اندکی دست از حمايت بازار سهام بردارند، منفی‌های بازار شدت بیشتری می‌گیرد.

ایمان رئیسی، دیگر کارشناس و معامله‌گر بازار سهام می‌گوید: با توجه به كمبود نقدينگی، ترس ناشی از مسائلی از جمله عدم تصویب FATF و پالرمو هم باعث شده بازار در ساعات پایانی معاملات با فشار فروش مواجه شود.

وی می‌افزاید: به نظر می‌رسد در ادامه هفته جاری در خوشبينانه‌ترين حالت بازار در همين حالت خنثی درجا بزند و اگر اندکی دست از حمايت بردارند، حتی منفی‌های بازار شدت بگيرد.

رئیسی تاکید می‌کند: در بين گروه‌های بازار تنها ساختمانی‌ها را آن هم به جهت ساخت‌وسازهای قبلی و نه طرح‌های جديد مثبت ارزيابی می‌كنم و همچنين برخی شركت‌ها كه دارايی‌شان تجديد ارزيابی نشده، پتانسيل بازدهی دو رقمی دارند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند