عملکرد بانک صادرات در رفع مشکل سپرده‌گذاران موسسه میزان

بانک صادرات مشکل  975 هزار سپرده‌گذار موسسه میزان را با یک برنامه‌ریزی دقیق رفع کرد.
عملکرد بانک صادرات در رفع مشکل سپرده‌گذاران موسسه میزان

موسسه میزان در سال ۹۲ و در اولین سال فعالیت دولت تدبیر و امید، ورشکسته شد و پس از حکم قضایی مبنی بر انحلال و بازداشت مدیران آن، به عنوان ارثیه‌ای شوم به بانک صادرات رسید و این بانک مسئول تعیین تکلیف سپرده‌گذاران این موسسه شد.

به گزارش تجارت نیوز، چنین مسئولیتی به دلیل درگیر شدن نزدیک به یک میلیون نفر از مردم با این مشکل و پتانسیل بالای نارضایتی و کم تحملی، به خودی خود بحران زا بود.

با این حال بانک صادرات تعیین تکلیف سپرده‌گذاران و پرداخت دیون را آغاز کرد و به تدریج تا پایان سال ۹۵ توانست در ۷ مرحله مبلغی در حدود ۲۱ هزار میلیارد ریال از سپرده‌های مردم و سایر دیون این مؤسسه را پرداخت کند که شامل تمامی سپرده‌گذارانی بوده که تا ۲ میلیارد ریال سپرده‌گذاری کرده بودند.

از آن پس تنها مبلغی در حدود ۲۹۰۰ میلیارد ریال برای سال ۹۶ باقی ماند که برای دو مرحله برنامه‌ریزی شد. ۵۵۱ نفر طلب ۲ تا ۵ میلیارد ریال داشتند که پرداخت دیون آنها از اردیبهشت شروع شد. در مرحله آخر که از ۱۶ اردیبهشت آغاز شد طلب سپرده‌گذاران بالای ۵ میلیارد ریال پرداخت شد که تعدادشان ۱۲۳ نفر است.

به بیان ساده‌تر، مشکل  ۹۷۵ هزار سپرده‌گذار در یک برنامه‌ریزی دقیق رفع شد. نکته قابل تامل اینکه هر چه برنامه پرداخت دیون به مراحل پایانی نزدیک می‌شد، برنامه‌ریزی بانک صادرات به‌روزتر و حساب‌شده‌تر پیش رفت. کافی است به یاد آوریم که در سال ۹۵، بانک صادرات با بحران حقوق‌های نامتعارف مواجه شد و مخالفان دولت تدبیر و امید نیز روز به روز بیشتر بر آتش این بحران دمیدند.

این موضوع حتی باعث تغییر مدیرعامل بانک نیز شد. واقعیت آن است که هیچ کس تصور نمی‌کرد با انتخاب فرد جدید خللی در برنامه‌ریزی بانک در خصوص موسسه میزان پیش نیاید. با این حال نه تنها چنین نشد بلکه آنچه پس از انتخاب سیاوش زراعتی به مدیرعاملی بانک صادرات مشاهده شد، این بود که بانک به صورت جدی‌تر و با عزم بیشتر به رفع مشکل سپرده‌گذاران موسسه میزان ادامه داد و آن را به سرانجام رساند.

این اقدام بزرگ و بی‌هیاهوی بانک صادرات، حتی تحسین منتقدان دولت را هم به دنبال داشت. نماینده اصولگرای مشهد نیز پس از سوال از وزیر اقتصاد در این خصوص، هم از پاسخ وزیر قانع شد و هم از بانک صادرات ایران قدردانی کرد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز