عملکرد تیم سگ‌های موادیاب گمرک در سال ۹۶

عملکرد تیم سگ‌های موادیاب گمرک در سال ۹۶

ماموران گمرک به کمک تیم سگ‌های موادیاب و کالایاب گمرک در سال گذشته، ۱۹۰ هزار فقره بازرسی محموله‌ انجام داد.

ماموران گمرک به کمک تیم سگ‌های موادیاب و کالایاب گمرک (سمگا) موفق شدند در سال ۹۶ با انجام ۱۹۰ هزار فقره بازرسی محموله‌ها در مجموع یک هزار و ۴۸۵ مورد قاچاق موادمخدر و غیرمخدر انجام دهند که ۱۰ مورد از محموله‌ها قاچاق شامپو تریاک بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس گزارش منتشر شده از سوی دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک، این تیم‌ها که متشکل از مربیان حرفه‌ای و سگ‌های موادیاب هستند با استقرار در برخی گمرکات هم‌چنین توانسته‌اند به تشریفات سرعت بخشیده و باعث تسهیل بازرسی شوند. آمار ارائه شده در این گزارش نشان می‌دهد میانگین این سرعت بخشی ۱۰۰ درصد برآورد شده است.

تیم‌های سمگا موفق شدند در سال ۹۶ با روزانه تقریبا ۵ عملیات کشف، تعداد ۱۴۸۵ عملیات کشف مواد مخدر و غیرمخدر به وزن ۵۰۰۰۰ کیلوگرم را به نام خود ثبت کنند. این کشفیات طی ۱۹۰۲۳۶ فقره بازرسی از محموله‌های ورودی، خروجی و پست کشف شده است.

عملیات بازرسی در صادرات ۲۰۴۰۷ فقره و در واردات ۱۷۹۳۴ مورد گزارش شده است. بر اساس این گزارش، تعداد کشفیات مواد مخدر ۱۷۰ فقره به وزن ۱۲۰۰ کیلوگرم بوده که در مقایسه با سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

مواد کشف شده تریاک، شیره تریاک، هروئین، ماری جوانا، حشیش بذرمخدر گل و انواع قرص‌های روانگردان را شامل می‌شود.

تیم سمگا موفق شدند در یک‌سال گذشته ۴۸۸۰۰ کیلو گرم کالای جاسازی شده را در ۱۳۱۵ عملیات کشف کنند.

این کالاهای قاچاق شامل دارو، لوازم آرایشی، لوازم یدکی و پزشکی، چای، تلفن همراه، نوشابه انرژی زا، البسه و پارچه است که در بدنه خودرو سواری و کامیون به شیوه ماهرانه‌ای جاسازی شده بود. در این عملیات ها ۱۷۱۴۰۰ نخ سیگار و ۱۰۰۰ بطری مشروبات الکی نیز کشف شده است.

بر اساس این گزارش در مدت یاد شده تعداد ۱۱۷۵۰ خودوری سواری، ۸۲۰۶ اتوبوس و هم چنین ۴۷۳۵۶ مسافر بازرسی شده‌اند. بازرسی پستی ۳۸۳۸ مورد گزارش شده و ۶۱۸۳۷ فقره بازرسی در سایر موارد بوده است.

انجام ماموریت‌های بازرسی در گمرکات دارای ریسک خطر به مدت ۱۹۰ نفر روز در گمرکات دوغارون، بازرگان و زاهدان و تعداد ساعات بازرسی مربیان در کل گمرکات ۲۳۹۵۰ ساعت گزارش شده است.

اولین مرکز آموزش سگ‌های موادیاب در آبان‌ماه سال ۹۶ توسط کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک افتتاح شد. هم اکنون ۲۱ مربی آموزش دیده و حرفه ای به همراه ۲۱ قلاده سگ در گمرکات مشغول به فعالیت هستند.

گمرک ایران قرار است بر اساس برنامه تعیین شده، سالیانه با خرید و آموزش ۲۰ سگ مواد یاب، در طی ۵ سال نیاز خود را تامین کند.

گمرک ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا طی سال‌های اخیر مورد توجه سازمان‌های بین‌المللی بوده و براساس گزارش دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک ایران در سال گذشته توانست در کشف انواع مواد مخدر رتبه نخست و در کشف انواع کالای قاچاق رتبه دوم را کسب کند.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند