عملکرد مالی یک غول بزرگ بورسی / افزایش بدهی‌ها در دوره رشد فروش!

عملکرد مالی یک غول بزرگ بورسی / افزایش بدهی‌ها در دوره رشد فروش!

بررسی عملکرد مالی ذوب‌آهن نشان می‌دهد این شرکت توانسته در دی ماه میزان فروش خود را هفت درصد افزایش دهد تا میزان کل فروشش در 10 ماه نخست امسال در مقایسه با کل سال گذشته 18 درصد بیشتر شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت ذوب‌آهن اصفهان که با نماد ذوب و سرمایه‌ای 61هزار میلیارد ریالی در بورس فعال است در گزارش 9ماهه منتهی به 30 آذر امسال خود 76 هزار و 749 میلیارد درآمد عملیاتی داشته که پس از کسر هزینه‌ها و مالیات سود خالص این شرکت در این مدت به 4 هزار و 627 میلیارد ریال رسیده است. این سودآوری در حالی محقق شده که میزان سودآوری ذوب‌آهن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افتی 20درصدی داشته است. ذوب آهن که در سه ماهه پایانی سال گذشته افزایش سرمایه‌ای 85درصدی را به ثبت رسانده بود به ازای هر سهم در 9 ماه نخست امسال 75ریال سود شناسایی کرده که در مقایسه با سال گذشته 57درصد کاهش داشته است.


بر اساس گزارش 9 ماهه منتشر شده در وبسایت کدال، میزان بدهی‌های شرکت ذوب‌آهن نیز به 99 هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با سال گذشته رشدی 19درصدی را نشان می‌دهد.
ذوب‌آهن در 9ماه نخست امسال در بازار داخلی بیش از 568هزار تن تیرآهن، 280 هزار تن میلگرد و 41هزار تن شمش کالایی فروخته است. همچنین میزان فروش تیرآهن و میلگرد صادراتی این شرکت به ترتیب 906 هزار و 45 هزار تن بوده است. با احتساب فروش دیگر محصولات ذوب‌آهن این شرکت در 9ماه نخست در مجموع 76 هزار و 749 میلیارد ریال درآمد داشته که در مقایسه با کل سال گذشته رشدی 7درصدی را نشان می‌دهد.

بررسی گزارش فعالیت ماهانه دی ماه شرکت ذوب آهن حاکی از آن است این شرکت در دی ماه بیش از 85هزارتن تیر‌آهن، 44 هزارتن میل‌گرد و 102 هزارتن کالاهای شمشی تولید کرده است. اگرچه میزان تولید تیرآهن و شمش به ترتیب رشدی 87 و 25درصدی داشته است اما میزان تولید میل‌گرد در دی ماه افتی 21درصدی را تجربه کرده است.


در خصوص عملکرد فروش ماهانه ذوب‌آهن نیز گزارش فعالیت ماهانه دیماه این شرکت نشان می‌دهد میزان فروش تیرآهن و میلگرد به ترتیب 5 و 25درصد افزایش داشته و به 2هزار و872 و 2 هزار و 91میلیارد ریال رسیده است. اما میزان فروش میلگرد و شمش کالایی آن با افتی 10درصدی به 3هزار و 240 میلیارد ریال کاهش یافته است. همچنین مروری بر میزان فروش ماهانه شرکت نشان می‌دهد اگرچه کل میزان فروش ماهانه ذوب‌آهن در دی ماه به 9هزار و 375میلیارد ریال رسیده و نسبت به ماه آذر رشدی هفت درصدی داشته است. اما میزان درآمد ناشی از فروش ذوب‌آهن نسبت به اوج 10 هزار و 507میلیارد ریالی مرداد ماه فاصله‌ای 12درصدی دارد.

بررسی عملکرد بورسی ذوب‌آهن نیز حاکی از آن است که قیمت هر سهم این شرکت در یک ماهه اخیر رشدی 31 درصدی داشته است. همچنین بازدهی یک ساله نماد ذوب در بورس بیش از 112درصد بوده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند