فاز جدید صادرات ال‌ان‌جی روسیه آغاز شد

فاز جدید صادرات ال‌ان‌جی روسیه آغاز شد

پروژه جدید نواتک روسیه، با هزینه ۲۷ میلیارد دلاری برای افزایش صادرات گاز ال ان جی این کشور و پیشی گرفتن از قطر، کلید خورد.

روسیه به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور، کارخانه تولید ال‌‌‌ان‌جی (گاز مایع طبیعی) را در منطقه یامال با نام آرتیک ال‌ان‌جی ۲ در شمال روسیه افتتاح کرد و اولین کشتی حامل گاز ال‌ان‌جی از این منطقه، بارگیری شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این کارخانه با هزینه ۲۷ میلیارد دلار راه‌اندازی شده است و یک کشتی یخ‌شکن با ظرفیت حمل ۱۷۳ هزار متر مکعب، گاز ال‌ان‌جی را از این منطقه بارگیری کرده است.

البته قرار است روسیه ۱۵ کشتی یخ‌شکن دیگر با ظرفیت حمل ۱۷۳ هزار متر مکعب گاز تولید کند. پوتین در مراسم راه‌اندازی این کارخانه گفت: روسیه باید در توسعه ظرفیت تولید گاز ال‌ان‌جی، سرعت بگیرد.

قرار است ۳ خط تولید دیگر به این کارخانه افزوده شود تا مجموع ظرفیت آن، به ۱۶.۵ میلیون تن گاز ال‌ان‌جی در سال برسد. سهام دار اصلی این کارخانه شرکت انرژی نواتک روسیه است و شرکت توتال فراسه ۲۰ درصد سهام و سی‌ان‎پی‌سی چین هم ۹.۹ درصد سهام دارد.

شرکت نواتک روسیه اعلام کرد: تقریبا ۹۶ درصد از تولید گاز ال‌ان‌جی این کارخانه توسط کشورهای واقع در منطقه آسیا-اقیانوسیه خریداری شده است؛ البته دو سهام دار این شرکت، گاز ال‌ان‌جی را بر پایه قراردادهای بلندمدت خریداری می‌کنند.

گفته می‌شود روسیه در راستای تصاحب عنوان بزرگترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان از قطر، در این مسیر گام بر می‌دارد و در مراسم افتتاحیه این کارخانه مدیرعامل شرکت آرامکو عربستان حضور داشت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند