رئیس جدید فدرال‌رزرو: حال آمریکا خوب است!

اظهارات اخیر جروم پاول موجب شد، سرمایه‌گذاران سفت‌وسخت‌تر شدن سیاست‌های مالی آمریکا را پیش‌بینی کنند و به این ترتیب انتظار می‌رود، با بالا رفتن نرخ بهره، فعالیت‌های شرکت‌ها افت کند و در نهایت رشد اقتصادی روندی کاهشی به خود بگیرد.

رئیس جدید فدرال‌رزرو: حال آمریکا خوب است!

الهام میرمحمدی: جروم پاول، رئیس جدید فدرال‌رزرو در جلسه کمیته بانکداری سنا اعلام کرد، هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه رشد اقتصادی آمریکا از تب‌وتاب بیفتد، وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از سی‌ان‌ان‌ مانی، از نظر پاول این موضوع که نرخ دستمزدها با سرعت بیشتری رشد نکرده‌ است، جای تعجب دارد. این در حالی است که افزایش دستمزدها منجر به بالا رفتن نرخ تورم در آمریکا خواهد شد.

این دومین بار است که رئیس جدید فدرال‌رزرو در کپیتول‌هیل حضور می‌یابد تا گزارش خود در مورد اقتصاد آمریکا را ارائه دهد.

رشد دستمزدها در سال‌های پس از رکود اقتصادی، روندی آهسته داشته است. همین امر موجب شده، بهبود اوضاع اقتصادی برای بسیاری از آمریکایی‌ها قابل لمس نباشد.

لازم به ذکر است، افزایش دستمزدها در پایان ماه ژانویه رشد سریع‌تری داشت که این میزان بالاترین رشد طی ۹ سال گذشته محسوب می‌شود. جروم پاول نیز در صحبت‌های خود بر افزایش بیشتر دستمزدها تاکید کرد.

چالش پیش روی مقامات فدرال‌رزرو اما این است که باید مراقب تورم باشند و سیاست‌گذاری‎های مناسب انجام دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: به برنامه بالا بردن تدریجی نرخ بهره پایبند خواهد بود.

سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو تا الان توجه ویژه‌ای به تورم داشته‌اند.

نرخ تورم در حال حاضر، کمتر از ۲ درصد است که از نظر سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو رقمی مناسب و متعادل است.

مقامات بانک مرکزی آمریکا پیش‌بینی می‌کنند، تورم در سال جاری به هدف خود نزدیک‌تر شود و در حدود ۲ درصد به ثبات برسد.

طی سال‌های طولانی، زمانی که نرخ بیکاری بالا بود، تورم خطری برای آمریکا محسوب نمی‌شد و تقریبا هیچ‌ نگرانی‌ای در مورد این موضوع وجود نداشت. حالا اما که نرخ اشتغال‌زایی در این کشور رکورد زده، بانک مرکزی باید تلاش‌های بیشتری برای کنترل تورم داشته باشد.

بانک مرکزی آمریکا در نظر دارد، در سال جاری میلادی دست‌کم در ۳ نوبت دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

اظهارات او موجب شد، سرمایه‌گذاران سفت‌وسخت‌تر شدن سیاست‌های مالی آمریکا را پیش‌بینی کنند و به این ترتیب انتظار می‌رود، با بالا رفتن نرخ بهره، فعالیت‌های شرکت‌ها افت کند و در نهایت رشد اقتصادی روندی کاهشی به خود بگیرد.

تصمیم‌گیری در مورد افزایش نرخ بهره، در پایان ماه مارس انجام خواهد شد.


این مطلب را به اشتراک بگذارید