فرصت مغتنم سرمایه‌گذاری

اعضای چشم‌انداز بورس «تجارت‌نیوز» هفته جاری را هفته‌ای مثبت و متعادل برای شاخص کل بورس پیش‌بینی کرده‌اند.

فرصت مغتنم سرمایه‌گذاری

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

 

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری متعادل با رشدی ملایم دارد.

گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد روند مثبت آن‌ها در هفته پیش رو اتفاق نظر دارند عبارتند از: پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و خودرویی‌ها. در این میان نام گروه‌هایی مانند کانه‌های فلزی، فلزات اساسی، انبوه‌سازی و دارویی‌ها در نظرات اعضای نظرسنجی به چشم می‌خورند.

به گزارش «تجارت‌نیوز» اگرچه اعضای نظرسنجی چشم‌انداز چندان مثبتی نسبت به عملکرد بازار سرمایه طی هفته جاری نداشته‌اند اما این موضوع نمی‌تواند نشان دهنده عدم جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باشد. به عبارتی توجه به علایم پیش‌ران که آینده مثبتی از وضعیت بورس و فرابورس را نشان می‌دهند موضوعی است که نباید به سادگی از آن گذشت.

رشد قابل توجه قیمت کامودیتی‌ها از جمله نفت، فلزات اساسی و زغال‌سنگ و همچنین تضعیف شاخص دلار، به همراه انتظار رشد تورم داخلی و رشد ارزش دلار نسبت به ریال همگی نشان می‌دهند که حرکت رو به صعود بازار سرمایه ایران ادامه‌دار خواهد بود.

با توجه به این‌که در ماه‌های اخیر بسیاری از گروه‌ها و سهام حرکت مثبت قابل توجهی از خود به نمایش گذاشته‌اند، طبیعی است که استراحت پس از چنین رشدی رخ دهد. اما از این موضوع نباید ساده گذشت که در وضعیت بلند مدت صعودی بازار، چنین استراحت و افت‌هایی بهترین موقعیت‌های ورود و سرمایه‌گذاری را فراهم می‌آورند.

در آستانه سال جدید میلادی نگاهی به عملکرد سالانه کامودیتی‌ها -که عامل اساسی حرکت به جلوی بازار سهام تهران نیز بوده‌اند- خالی از لطف نخواهد بود. در سال میلادی که پشت سر گذاشتیم بیشترین رشد ارزش به ترتیب مربوط به پالادیم (۵۴ درصد)، آلومینیوم (۳۴ درصد)، مس (۳۱ درصد)، روی (۲۸ درصد)، نیکل (۲۶ درصد)، سرب (۲۴ درصد)، طلا (۱۴ درصد)، نفت وست تگزاس اینترمیدیت (۱۲ درصد) و نقره (۶ درصد) بوده است.

در این راستا سهام معدنی‌های بورس لندن در سال ۲۰۱۷ موفق به بازدهی ۲۶ درصدی شده‌اند.

از طرفی شاخص دلار که معمولا حرکت معکوسی نسبت به کامودیتی‌ها دارد در سال ۲۰۱۷ با افتی ۱۰ درصدی مواجه شد. این در حالی است که در این سال یورو ۱۴ درصد تقویت شده است.

 

ردیف کارشناسان سمت شاخص کل گروه/دسته‌های پیش‌رو
۱ حمید اعرابی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه مثبت کانه‌های فلزی، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها
۲ ولید هلالات فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه متعادل تک‌سهم‌ها
۳ رحیم کریمی معاون گروه سرمایه‌گذاری سایپا مثبت تک‌سهم‌ها، پتروشیمی‌ها، خودرویی‌ها
۴ فردین آقابزرگی کارشناس ارشد بازار سرمایه متعادل
۵ محمد نوربخش مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانش متعادل تک‌سهم‌ها
مهدی طحانی مدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آوای آگاه مثبت پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، دارویی‌ها
۶ مهدی میرزایی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه متعادل پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها
۷ امیرمهدی صبایی مدیریت پرتفوی و تامین مالی هلدینگ تاپیکو متعادل تک‌سهم‌ها
۹ مهدی ساسانی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه متعادل تک‌سهم‌ها، انبوه‌سازی‌ها
۱۰ میثم صمدی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه منفی
۱۱ بهزاد صمدی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه منفی
۱۲ نیما آزادی فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه مثبت خودرویی‌ها، فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی
۱۳ کوروش شمس مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه متعادل تک‌سهم‌ها
۱۴ امیر مقدم فعال و تحلیل‌گر بازار سرمایه متعادل تک‌سهم‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید