جهانگیری در همایش سراسری فرمانداران سراسر کشور:

فروش نفت روزبه‌روز در حال افزایش است

فروش نفت روزبه‌روز در حال افزایش است

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: ما نفت خود را فروخته‌ایم و روزبه‌روز فروش نفت در حال افزایش است و امیدواریم بتوانیم بخشی از هزینه‌های کشور را از محل فروش نفت تامین کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: ما نفت خود را فروخته‌ایم و روزبه‌روز فروش نفت در حال افزایش است و امیدواریم بتوانیم بخشی از هزینه‌های کشور را از محل فروش نفت تامین کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در همایش سراسری فرمانداران سراسر کشور گفت: مردم باید احساس کنند که مسئولین با آنها هم درد هستند و در یک طبقه و گروه قرار دارند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: وقتی مسائل کوچک است اگر حل شود خیلی بهتر است تا اینکه تبدیل به مسئله امنیتی و بزرگ شود؛ قدرت دولت در مرحله اول قدرت نرم است، قدرت سخت زمانی به کار گرفته می‌شود که دولت از همه ابزارهای استفاده کرده باشد. قدرت نرم به معنای مقبولیت در میان مردم است اگر مردم مدیریت دولت را قبول کنند بدین معناست که قدرت دولت را قبول کردند.

وی ادامه داد: بی‌تفاوتی دستگاه‌های دولتی، انگاره‌ای سخت و اشتباه است که به سرمایه اجتماعی کشور آتش می‌زند. در تلاش هستند تا نظام جمهوری اسلامی ایران را ناکارآمد نشان دهند.

جهانگیری گفت: عده‌ای در داخل آگاهانه یا نا آگاهانه برای برخورد با توطئه دشمنان که می‌خواهند نظام را ناکارآمد نشان دهند تلاش می‌کنند دولت را ناکارآمد نشان دهند؛ این در حالی است که دولت بخش اصلی نظام جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: گاهی اوقات یک خبر دروغ می‌سازند و بر مبنای آن دروغ اتهام بر مسئولین دولتی می‌زنند و فکر می‌کنند با این وضعیت پایگاه دولت را در میان مردم تضعیف می‌کنند و در این صورت پایگاه آنها در میان مردم تقویت می‌شود.

وی تاکید کرد: هیچکس عقبگرد نمی‌کند این تحلیل اشتباه است؛ باید کاری کنیم که مجموعه نظام را کارآمد نشان دهیم؛ راه‌حل گفتگو با جامعه نخبه و مرجع کشور است. گفتگو امروز یک ضرورت است. با این روش می‌توانیم امور را پیش ببریم. باطل‌السحر مقابله با همه تهدیدات خارجی و یا تهدیدات داخلی ناشی از اشتباهات مدیران، همبستگی و انسجام ملی است. برای عبور از این شرایط دشوار تقویت وحدت ملی، انسجام ملی، اعتماد و امید مردم به آینده از راهکارهای قطعی است.

انتخابات دشمنان کشور را مایوس کرده است

جهانگیری گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی همیشه مهم بوده و هست. جزو معدود کشورهای منطقه هستیم که همه مسئولین ما به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با رای مردم انتخاب می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: انتخابات مجلس به دلیل جایگاه مجلس در نظام تصمیم‌گیری کشور بسیار تعیین‌کننده است، انتخابات مجلس در شرایط فعلی که شرایط دشوار است می‌تواند ما را از مشکلات پیش‌رو عبور دهد.

وی ادامه داد: برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی قانونمند و مشارکت جویانه جامعه را زنده و فعال نگاه می‌دارد، هنر ما این است که با انتخابات سرمایه‌های اجتماعی را برگردانیم.

جهانگیری اظهار داشت: انتخابات دشمنان کشور را مایوس کرده و کیلومترها آنها را وادار به عقب‌نشینی کرده است. انتخابات در مقطع فعلی می‌تواند یکی از دستاوردهای مهم انقلاب باشد و دشمنان را وادار به عقب‌نشینی کند.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف مهم و تعیین‌کننده فرمانداران برگزاری انتخابات است، فرمانداران باید وظایف قانونی خود را اعمال کنند، دولت باید مدافع رای ملت به عنوان حق‌الناس باشد.

جهانگیری تصریح کرد: باید راهکارهایی پیدا کنیم تا مشارکت مردم در انتخابات مشارکت معنا داری باشد. اگر مشارکت و حضور مردم در انتخابات اسفند ۹۸ حضور معناداری باشد بخش وسیعی از مشکلات حل می‌شود و مردم می‌توانند کشور را مجددا در مسیر رشد و توسعه قرار دهند.

وی ادامه داد: پیش نیاز یک انتخابات با مشارکت حداکثری این است که همه افراد جامعه احساس کنند که در میان نامزدها افرادی وجود دارند که به افکار آنها نزدیک هستند. مردم باید احساس کنند در شهرستان و حوزه انتخابیه ایشان نامزدهایی از همه اقوام و گروه‌ها مختلف وجود دارد و می‌توانند نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: باید تلاش کنیم انتخابات به صورت رقابتی برگزار شود. باید مردم اطمینان پیدا کنند که انتخابات قانونمند و رقابتی است. باید نخبگان و گروه‌های اجتماعی را سازماندهی کنیم و استانداران باید هر هفته با اساتید دانشگاه و ائمه جمعه جلسه داشته باشند تا در راستای مشارکت بیشتر در انتخابات برنامه‌ریزی کنند.

توقیف نفتکش ایرانی موجب بی‌آبرویی انگلیس در دنیا خواهد شد

جهانگیری تاکید کرد: از تمام ظرفیت‌ها برای فروش نفت استفاده کردیم و هرکس در این زمینه ظرفیت داشته و پیشنهادی داشته است استفاده شده است.

وی افزود: فقط از یک گروه استقبال نشد و آن هم از کسانی که فکر می‌کردند شرایطی ایجاد شده است و می‌توانند به بهانه تحریم، بابک زنجانی‌ها را خلق کرده و منابع نفت کشور را از دسترس مردم خارج کنند. به اینها مجوز داده نشده است. فریادها، فریادهای بابک زنجانی هاست و گرنه بنده ساعت‌ها با هر یک از گروه‌های کشور صحبت کردم و به هر یک از این گروه‌ها ابلاغ کردم که کارهایشان برای فروش نفت را اعلام کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها کار خلاف مقررات بین‌المللی انجام دادند و نفتکش ایران را توقیف کردند این کار موجب بی‌آبرویی آنها در دنیا خواهد شد.

وی ادامه داد: آنها متوجه شدند که ایران راهکارهایی برای فروش نفت خود یافته است؛ لذا به سیم آخر زدند و با بی‌اعتنایی به مقررات بین‌المللی جرقه‌ای زدند که دامن خودشان را می‌گیرد.

جهانگیری ادامه داد: ما نفت خود را فروخته‌ایم و روزبه‌روز فروش نفت در حال افزایش است و امیدواریم بتوانیم بخشی از هزینه‌های کشور را از محل فروش نفت تامین کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی‌ها تلاش داشتند تا بعد از نفت، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها و ذوب آهن را تحریم کنند.

جهانگیری اظهار داشت: صادرات غیرنفتی سه ماهه اول امسال یازده و نیم میلیارد بوده است. واردات ۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیارد دلار بوده است که تفاوتشان یک میلیارد و ۳۵۰ میلیارد دلار است. بدون فروش نفت یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار تراز تجاری کشور مثبت است و مازاد صادرات نیز داشته‌ایم، کدام یک از کشورهای منطقه دارای این تراز تجاری هستند.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های ما این بود که ممکن است ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصادی باز نگردد گفت: در سه ماه اخیر صادرکنندگان ۵ میلیارد دلار از ارز صادراتی خود را در سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار دادند. بهار امسال توانستیم ۳۲۱ هزار شغل جدید ایجاد کنیم بنابراین اقتصاد کشور دچار فروپاشی نشده است.

در شاخص‌های اقتصادی کشور آرامش ایجاد شده است

جهانگیری گفت: نگران بودیم که آمریکایی‌ها شرایطی ایجاد کنند که در تامین کالاهای اساسی مردم دچار مشکل شویم. در شکل‌های اولیه مشکلاتی ایجاد شده بود چون هنوز برای مقابله و راهکار فکر نکرده بودیم. مهمترین تصمیم دولت این بود که ۲۵ قلم کالای اساسی در سال گذشته در سال جاری با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گرفت.

جهانگیری اظهار داشت: شورای عالی امنیت ملی میزان ذخایر راهبردی را در کشور اعلام کرده است که در حال حاضر در تمام اقلام کالاهای اساسی ذخایر استراتژیک بیش از دو برابر است. کالا به اندازه کافی وجود دارد البته ممکن است در نظام توزیع ایرادات وجود داشته باشند.

وی گفت: فرمانداران، نظارت را جدی بگیرند تمام اختیارات در این زمینه به بخش بازرگانی وزارت صنعت واگذار شده است. خواهش می‌کنم روی کالاهای اساسی وقت بگذارید دقت کنید اگر احساس می‌کنید کمبودی وجود دارد بلافاصله و به موقع عمل کنید که با موضوعی به نام کمبود کالا مواجه نشویم.

جهانگیری در خصوص وضعیت بورس گفت: در سال ۹۷ بورس کشور ۸۶ درصد افزایش شاخص داشته است به عبارتی مردم سهام کارخانه و جنس خریداری کردند چون اعتماد افزایش یافته است. در سال ۹۸ نیز این اعتماد وجود داشته است رشد بورس از ابتدای سال ۹۸ حدود ۳۸ درصد بوده است. در بورس ۱۹۰ هزار میلیارد تومان معاملات صورت گرفته است و ۷ شرکت جدید وارد بورس شده است. باید حمایت کنیم تا شرکت‌های دیگر نیز وارد بورس شوند، در شاخص‌های اقتصادی کشور آرامش ایجادشده است.

وی گفت: در شرایط امروز ما باید طلبکاران خارجی به کشور هجوم می‌آوردند تا بدهی‌هایشان را وصول کننده بدهی خارجی ما در سال ۹۶ حدود ۱۲.۴ میلیارد دلار بوده است و امسال به نه و نیم میلیارد دلار رسیده است.

جهانگیری با اشاره به بازدیدش از استارتاپ‌ها گفت: آمریکایی ها ممکن است نفت کشور را تحریم کنند اما فکر استعداد و انگیزه جوانان را نمی‌تواند تحریم کند. استارتاپ‌ها بازده اشتغالی بالایی دارد و سازوکارهای مورد نیاز آنها نیز در دولت به تصویب رسیده است. از خلاقیت‌های نوآوران جوان استفاده کنید. یک نفر از این جوانان به ما نگفت که ما نیاز به وام یا پول داریم. در زمینه گردشگری کارهای خوبی انجام شده است میزان گردشگر داخلی و خارجی افزایش یافته است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر تولید رونق تولید گفت: استانداران و فرمانداران می‌توانند فرمان رونق تولید را در دست بگیرند باید اقتصاد مقاومتی را فعال کنند و از ابزارها و سازوکارهای موجود استفاده کنند.

وی ادامه داد: یکی از فرصت‌های تحریم توجه به تولید داخل است هیچ‌وقت سابقه نداشته است که خودروساز به سراغ دانشگاه برود که فلان قطعه را برای ما بسازید امروز این اتفاق افتاده است. در این شرایط نگاه به داخل افزایش یافته است.

باید قاطعانه جلوی یک‌سری هزینه‌های غیر ضروری را بگیریم

معاون اول رئیس‌جمهور در مورد بودجه کشور گفت: درآمد نفت کاهش یافته است. تصمیم گرفتیم بودجه کشور از سال ۹۸ را بدون درآمدهای نفتی تنظیم کنیم. بودجه سال ۹۸ حدود ۴۴۷ هزار میلیارد تومان بسته شده بود. در جلسه سران قوا بودجه به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. بنابراین باید بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهیم و منابع جدیدی را برای تامین بودجه خلق کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در زمینه تنظیم درآمد و هزینه مشکلی وجود ندارد و متناسب است اما باید کار بیشتری انجام شود پیش‌بینی کرده‌ایم که ۱۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت را بفروشیم. دستگاه‌ها روی برخی دارایی‌ها دست گذاشتند و نمی گذارند به فروش برسد. به وزارت اقتصاد کمک کنید تا این دارایی ها شناسایی و فروخته شود هیچ‌کس حق ندارد مقاومت کند.

جهانگیری ادامه داد: در بخش هزینه ها انتظار من از فرمانداران و استانداران زیاد است. در استان‌ها اجازه ندهید که هیچ دستگاهی هزینه و ریخت‌وپاش زیادی داشته باشد تا هزینه‌ها کاهش یابد. علاوه بر این در این وضعیت سخت معیشتی وقتی مردم می‌بینند ریخت‌وپاش، می شود ناراحت می شوند. جلوی این کارها را بگیرد. اگر کسی مقاومت کرد برخورد کنید. باید قاطعانه جلوی یک‌سری هزینه‌های غیر ضروری را بگیریم.

وی با بیان اینکه شرایط سخت است از استانداران و فرمانداران خواست در زمینه کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها به دولت کمک کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور در مورد اصلاح ساختار اقتصاد و بودجه کشور، گفت: ظرفیت‌های زیادی در داخل کشور وجود دارد. دستگاه‌های موازی باید ادغام شود.

جهانگیری ادامه داد: یارانه پنهان از بودجه کل کشور بیشتر است باید سازوکاری طراحی کنیم تا از ظرفیت استفاده نماییم.

وی اظهار داشت: در سال ۹۶ تنها فردی که مردانه پای کار و اداره کشور ایستاد آقای رحمانی فضلی بود در خیلی از افرادی که الان ادعا دارند در آن زمان پیدایشان نمی‌شد فکر می‌کردند کار کشور تمام است. در این زمانهاست که مسئولان استخوان‌دار و دلسوز واقعی کشور خود را نشان می‌دهند.

جهانگیری از فرمانداران و استانداران خواست تا مشکلات ناشی از سیل را هرچه سریع‌تر حل کنند.

وی همچنین از استانداران خواست فهرستی از طرح‌های عمرانی تهیه کنند و بر روی این طرح‌ها تمرکز کنند تا ظرف ۲ سال آینده به نتیجه برسد.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: تصور این است که فقط باید از بودجه دولت استفاده کرد اما نهادهای عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی با منابع اقتصادی فراوان در کشور کار می‌کنند. کشور به عنوان یک کارگاه فعال در حال کار کردن است.

وی گفت: عده‌ای به دنبال این هستند که روحیه ملت و روحیه مسئولان را تضعیف کنند. استانداران باید روی طرح‌های عمرانی وقت بگذارند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند