کد خبر: 173511

فیس‌بوک مطالب مربوط به خودکشی را شناسایی می‌کند

شبکه اجتماعی فیس‌بوک با توسعه یک فناوری هوش مصنوعی تصمیم گرفته است مطالب مربوط به خودکشی را شناسایی کرده و بدین ترتیب از خودکشی کاربران به ویژه جوانان جلوگیری کند.

فیس‌بوک مطالب مربوط به خودکشی را شناسایی می‌کند
سرویس تکنولوژی -

شبکه‌های اجتماعی اخیرا به منظور جلوگیری از گسترش و توسعه حرکات و مطالب غیراخلاقی، از تکنولوژی و راه‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مارک زاکربرگ، مدیرعامل و موسس شرکت فیس‌بوک روز سه‌شنبه اعلام کرد که این شبکه اجتماعی به منظور جلوگیری از خودکشی کاربران، فناوری هوش مصنوعی را توسعه داده است تا بدین وسیله پست‌ها و مطالب مربوط به خودکشی کاربران را شناسایی کند.

وی در ادامه افزود که این هوش مصنوعی پیش از آنکه دوستان فرد مورد نظر این موضوع را به فیس‌بوک گزارش دهند، مطالب مربوطه را شناسایی کرده و گروه متخصصان فیس‌بوک پس از بررسی و چک کردن دوباره مطالب ارسال شده، در صورت لزوم وی را به مراکز بهداشت روانی معرفی می‌کنند تا بدین وسیله از آمار خودکشی میان کاربران به خصوص جوانان جلوگیری به عمل بیاورند.

این هوش مصنوعی به‌کاربرده شده در فیس‌بوک تمامی پست‌ها، مطالب، ویدیوها و تصاویر کاربران مشکوک به خودکشی را مورد مطالعه و شناسایی قرار می‌دهد و در صورت تایید، به مراکز مربوطه ارجاع داده می‌شوند.

در آغاز به کار این فناوری، هوش مصنوعی تنها کاربران اهل کشور ایالات متحده آمریکا را شامل می‌شد اما در حال حاضر این فناوری به دنبال گسترش فعالیت‌ها و جهانی شدن است. هرچند که در این میان، اتحادیه اروپا با توجه به قوانین سخت‌گیرانه‌ای که در حوزه حریم خصوصی افراد اجرا می‌کند، استفاده از این فناوری را نقض حریم شخصی کاربران دانسته و آن را ممنوع اعلام کرده است.

نحوه عملکرد این فناوری، به گونه‌ای است که این هوش مصنوعی بر اساس شدت و وخامت مطالب ارسال‌شده، کاربران را بر اساس اولویت‌دهی رتبه‌بندی می‌کند، بدین ترتیب که افراد با ضریب خطر خودکشی بالا، در اولویت بالاتری نسبت به سایرین قرار می‌گیرند.

گزارش‌های منتشرشده حاکی از موفقیت نسبی این فناوری در آمریکا است به گونه‌ای که منابع آگاه عنوان کرده‌اند که حداقل ۱۰۰ مورد توسط این هوش مصنوعی فیس‌بوک، شناسایی شده و به مراکز بهداشت روان و کلینیک‌های مربوطه ارجاع داده شده‌اند.

مدتی است که شبکه‌های اجتماعی در پی فشارهایی از سوی عموم مردم و دولتمردان بسیاری از کشورها، تصمیم گرفته‌اند که از انتشار هرگونه مطالب غیراخلاقی و غیرانسانی جلوگیری به عمل آورده و به همین ترتیب عملکرد و محبوبیت خود را بهبود بخشند.

از این رو، در ماه‌های اخیر، ما شاهد آن هستیم که هر کدام از این شبکه‌های اجتماعی از برنامه‌های خود در این راستا سخن گفته‌اند.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1347.3
مثقال طلا (%0)
631500
سکه امامی (%0)
1515500
دلار (%0)
4658
یورو (%0)
6097
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.