کد خبر: 188549

حجتی:

فیلترینگ فضای مجازی به رکن چهارم دموکراسی آسیب وارد می‌کند

یک وکیل دادگستری گفت: امروز از شبکه‌های مجازی و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود و اعمال فیلترینگ که نتیجتا سانسور اخبار و اطلاعات را در پی دارد به این رکن مهم دموکراسی آسیب اساسی وارد می‌کند.

حجتی+تجارت نیوز
سرویس تکنولوژی -

سیدمهدی حجتی اظهار کرد: اگر بخواهیم به لحاظ اینکه عده معدودی از افراد در فضای‌مجازی تخلفاتی انجام می‌دهند، تمامی شهروندان را از حق دسترسی به فضای مجازی و اینترنت محروم کنیم، بار تقصیر عده‌ای معدود را بر دوش تمامی شهروندانی گذاشته‌ایم که منطبق با قانون در فضای‌‍مجازی فعالیت داشته و یا از آن استفاده کرده‌اند و بدون آنکه مرتکب تخلف یا جرمی شده باشند، از امکان بهره‌برداری از فضای مجازی محروم می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این وکیل دادگستری با بیان اینکه فیلتر شبکه‌های مجازی سابق مانند وی چت باعث شد که مردم به سراغ سایر نرم‌افزارهای پیام‌رسان رفته و اصطلاحا به فضای‌مجازی جدیدی کوچ کنند، افزود: تجربه ثابت کرده که فیلترینگ، ابزار و شیوه موثری برای جلوگیری از دسترسی شهروندان به فضای مجازی و نرم افزارهای پیام‌رسان نیست.

وی ادامه داد: تکنولوژی‌هایی که هر روز نسخه جدیدی از آن به بازار می‌آید، به راحتی امکان دور زدن فیلترینگ را فراهم می‌آورد؛ لذا نمی‌توان با اعمال فیلترینگ در فضای@مجازی نتیجه ملموس و موثری را کسب کرد.

حجتی افزود: امروز از شبکه‌های مجازی و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌شود و اعمال فیلترینگ که نتیجتا سانسور اخبار و اطلاعات را در پی دارد به این رکن مهم دموکراسی آسیب اساسی وارد می‌کند و دولت نباید در حالی که مطابق با منشور حقوق شهروندی، تعهد به عدم ایجاد محدودیت برای دسترسی شهروندان به فضای‌مجازی کرده و اعمال اینگونه محدودیت‌ها را ممنوع اعلام کرده است، با فیلترینگ فضای‌مجازی آن را از دسترس کاربران خارج کند.

این مدرس دانشگاه گفت: حق ارتباط و دسترسی آزاد به اطلاعات برای شهروندان در فضای‌مجازی از جمله حقوق شهروندی به رسمیت شناخته شده مردم ایران است، ادامه داد: این حق شهروندان است که بدون هیچ محدودیتی، رسانه و نرم افزار پیام‌رسان خود را در فضای مجازی انتخاب کنند.

وی ادامه داد: ایجاد محدودیت برای دسترسی به برخی از نرم افزارهای پیام‌رسان نه تنها با این حق به رسمیت شناخته شده شهروندان تعارض دارد، بلکه در عمل نیز باعث دور زدن این محدویت‌ها و یا استفاده از سایر نرم‌افزارهای پیام‌رسان شده و هدف مورد نظر مقامات مربوطه در فیلترینگ فضای‌مجازی را تامین نمی‌کند.

حجتی اضافه کرد: دولت باید به دنبال راهکارهایی باشد که به موجب آن بتواند در مواردی که فضای‌مجازی باعث لطمه به امنیت اخلاقی و یا امنیت داخلی یا خارجی کشور می‌شود و نظم عمومی را در مخاطره قرار می‌دهد.

وی گفت: با اعمال محدودیت‌های جزئی درخصوص موضوعات خاص فقط امکان دسترسی به همان محتوای مجرمانه و یا مخاطره‌آمیز را محدود کند والا ایجاد محدودیت کلی برای تمامی شهروندان ناقض حقوق آنها و در تعاض با حق دسترسی آزاد شهروندان به فضای سایبر است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.64)
1336.8
8.4
مثقال طلا (%0.14)
735700
1000
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.