کد خبر: 188009

ظریفیان:

فیلتر کردن کل فضای‌مجازی نه ممکن است و نه مطلوب

یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه فیلتر کردن کل فضای‌مجازی نه ممکن است و نه مطلوب، گفت: به جای فیلتر کردن فضای‌مجازی، باید از تجارب بسیار خوب جهانی برای مصونیت از آثار منفی فضای‌مجازی استفاده کنیم.

ظریفیان+تجارت نیوز
سرویس تکنولوژی -

غلامرضا ظریفیان با بیان اینکه فناوری اطلاعات به گونه‌ای است که امکان فیلتر کردن آن وجود ندارد، اظهار کرد: در همه دنیا به مردم درباره استفاده از فضای‌مجازی آموزش می‌دهند و مردم را متوجه آثار و پیامدهای فضای‌مجازی می‌کنند و البته ممکن است در مواردی که به منافع ملی و امنیت ملی یا مسائل اخلاقی یا خشونت‌آمیز مرتبط باشد، اقدامات حقوقی لازم را انجام دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ظریفیان در ادامه افزود: تجربه پیشرفت فناوری اطلاعات نشان می‌دهد فیلتر کردن فضای‌مجازی غیر از مواردی که نام بردیم، نه ممکن است و نه مطلوب، به دلیل آنکه مسیرهای زیادی برای عبور از این فیلترها وجود دارد و ممکن است جامعه را وارد عرصه‌ای از قواعد غیرحقوقی کرده و جامعه به این قواعد عادت کند که آثار منفی آن کمتر از آسیب‌های فضای‌مجازی نیست.

این فعال سیاسی همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل گسترش فناوری اطلاعات اکنون فیلترشکن‌های متعددی وجود دارد و استفاده از آن هم ساده است. از سویی دنیای مجازی هم عرصه جدی برای ایجاد کسب‌وکار است که فیلتر کردن فضای‌مجازی به این کسب و کارها آسیب می‌زند.

وی افزود: مخصوصا برای جامعه ما که اشتغال یکی از دغدغه‌های آن است و در اعتراضات اخیر هم موضوع اشتغال یکی از موارد اعتراض بوده است.

ظریفیان با اشاره به اینکه جامعه ما به میزان کافی از هوشمندی و فرهیختگی برخوردار است، گفت: به جامعه در مورد نحوه درست استفاده از فضای‌مجازی و پیشگیری از خطرات آن می‌توان آموزش داد و حساسیت موضوعاتی مثل منافع و امنیت ملی را به مردم هشدار داد.

وی ادامه داد: البته در مسائلی مثل ترویج خشونت یا بحث‌های غیراخلاقی یا موضوعات امنیتی می‌توان تا حدودی محدودیت ایجاد شود اما تجربه نشان داده است که فیلتر کردن فضای‌مجازی نه ممکن است و نه مطلوب و بیش از آنکه آثار مثبت داشته باشد می‌تواند ایجاد نارضایتی کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان گفت: به جای فیلتر کردن فضای‌مجازی، باید از تجارب بسیار خوب جهانی برای مصونیت از آثار منفی فضای‌مجازی استفاده کنیم.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.