کد خبر: 188009

ظریفیان:

فیلتر کردن کل فضای‌مجازی نه ممکن است و نه مطلوب

یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه فیلتر کردن کل فضای‌مجازی نه ممکن است و نه مطلوب، گفت: به جای فیلتر کردن فضای‌مجازی، باید از تجارب بسیار خوب جهانی برای مصونیت از آثار منفی فضای‌مجازی استفاده کنیم.

ظریفیان+تجارت نیوز
سرویس تکنولوژی -

غلامرضا ظریفیان با بیان اینکه فناوری اطلاعات به گونه‌ای است که امکان فیلتر کردن آن وجود ندارد، اظهار کرد: در همه دنیا به مردم درباره استفاده از فضای‌مجازی آموزش می‌دهند و مردم را متوجه آثار و پیامدهای فضای‌مجازی می‌کنند و البته ممکن است در مواردی که به منافع ملی و امنیت ملی یا مسائل اخلاقی یا خشونت‌آمیز مرتبط باشد، اقدامات حقوقی لازم را انجام دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ظریفیان در ادامه افزود: تجربه پیشرفت فناوری اطلاعات نشان می‌دهد فیلتر کردن فضای‌مجازی غیر از مواردی که نام بردیم، نه ممکن است و نه مطلوب، به دلیل آنکه مسیرهای زیادی برای عبور از این فیلترها وجود دارد و ممکن است جامعه را وارد عرصه‌ای از قواعد غیرحقوقی کرده و جامعه به این قواعد عادت کند که آثار منفی آن کمتر از آسیب‌های فضای‌مجازی نیست.

این فعال سیاسی همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل گسترش فناوری اطلاعات اکنون فیلترشکن‌های متعددی وجود دارد و استفاده از آن هم ساده است. از سویی دنیای مجازی هم عرصه جدی برای ایجاد کسب‌وکار است که فیلتر کردن فضای‌مجازی به این کسب و کارها آسیب می‌زند.

وی افزود: مخصوصا برای جامعه ما که اشتغال یکی از دغدغه‌های آن است و در اعتراضات اخیر هم موضوع اشتغال یکی از موارد اعتراض بوده است.

ظریفیان با اشاره به اینکه جامعه ما به میزان کافی از هوشمندی و فرهیختگی برخوردار است، گفت: به جامعه در مورد نحوه درست استفاده از فضای‌مجازی و پیشگیری از خطرات آن می‌توان آموزش داد و حساسیت موضوعاتی مثل منافع و امنیت ملی را به مردم هشدار داد.

وی ادامه داد: البته در مسائلی مثل ترویج خشونت یا بحث‌های غیراخلاقی یا موضوعات امنیتی می‌توان تا حدودی محدودیت ایجاد شود اما تجربه نشان داده است که فیلتر کردن فضای‌مجازی نه ممکن است و نه مطلوب و بیش از آنکه آثار مثبت داشته باشد می‌تواند ایجاد نارضایتی کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان گفت: به جای فیلتر کردن فضای‌مجازی، باید از تجارب بسیار خوب جهانی برای مصونیت از آثار منفی فضای‌مجازی استفاده کنیم.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1329.9
0.4
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.