تجارت‌نیوز از یک شغل فصلی گزارش می‌دهد:

قالی‌شویی؛ کسب‌وکاری کم رونق با حاشیه سود 15 درصدی

قالی‌شویی؛ کسب‌وکاری کم رونق با حاشیه سود 15 درصدی

یک قالی‌شویی موفق با متراژی بالاتر از ۱۰۰۰ متر در ماه‌های بهمن و اسفند بیش از ۴ میلیون تومان در ماه درآمد دارد اما در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، آذر و دی تقریبا این کسب‌وکار در حالت تعطیل است.

فهيمه اكبري صحت: این گزارش تلاش می‌کند ابعاد کسب‌وکار قالی‌شویی که در حوزه خدماتی قرار می‌گیرد را بررسی کند. برای راه‌اندازی هر کسب‌وکاری نیاز به دریافت پروانه کسب است. بیشتر کسب‌وکارهای حوزه خدمات دارای اتحادیه‌ها مرتبط هستند که می‌توان برای دریافت مجوز و یا صدور پروانه از طریق این اتحادیه‌ها اقدام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، برای دریافت مجوز قالی‌شویی باید از طریق وب‌سایت سازمان صنعت،معدن و تجارت هر استان نسبت به تکمیل فرم درخواستی اقدام کرد. در وهله اول باید فرم مربوط به طرح توجیهی قالی‌شویی پر شود.

پس از ارائه 4 قطعه عکس 3 در 4، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، تصویر آگهی ثبت شرکت، اساسنامه و آخرین مصوبه هیات‌مدیره که در آن صاحبان امضا مجاز شرکت معین شده باشند، لازم و ضروری است.

همچنین ارائه گواهی عدم سوءپیشینه و عدم اعتیاد برای آقایان و خانم‌ها، داشتن حداقل 1000 مترمربع زمین در مناطقی که براي شغل مورد نظر مورد تائید سازمان حفاظت محیط زیست بوده و مشکل قانونی نداشته باشد، دریافت تاییدیه از شهرداری، سازمان محیط زیست هر استان، بخشداری و یا فرمانداری و یا دهداری و … مهم‌ترین  مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز احداث قالی‌شویی در هر استان است.

بسیاری از افراد پیش از دریافت مجوز نسبت به نوع کسب‌وکار و روش راه‌اندازی آن برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام می‌دهند. اما عده‌ای دریافت مجوز را در اولویت قرار می‌دهند. به هر صورت گام نخست در راه‌اندازی و تحلیل وضعیت یک کسب‌وکار میزان سرمایه مورد نیاز به عنوان سرمایه اولیه است.

سرمایه اولیه: بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب‌وکار؟ اين سرمايه در چه بخش‌هایی هزينه می‌شود؟ تجهيزات موردنیاز اين کسب‌وکار چه ميزان از سرمايه را از آن خود می‌کنند؟

پرویز بهرامی مدیر یک قالی‌شویی در کرج می‌گوید: «شاید این‌گونه به نظر برسد مهم‌ترین بخشی که سرمایه اولیه را به خود اختصاص می‌دهد زمین باشد. اما یک قالی‌شویی برای فعالیت خود هر چه از فضای شهری و هیاهوی آن دورتر باشد موفقیت بیشتری به دست می‌آورد. در نتیجه دور بودن از فضای شهری، دور بودن از زمین‌های کشاورزی و … باعث کم شدن قیمت زمین مورد نظر می‌شود.

برای مثال  یک زمین 1000 متری مناسب برای قالی‌شویی در اطراف ملارد نهایتا با 30 میلیون تومان رهن به دست می‌آید. البته برای خرید آن نهایتا 100 میلیون تومان پول نیاز است. بهترین روش برای کم کردن هزینه‌های اولیه تهیه زمین در  مکانی است که ارزش بالایی نداشته باشد.

البته زمین‌های اطراف کرج و یا تهران به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب، دسترسی مناسب و داشتن شرایط برای استفاده‌های گوناگون قیمت بالاتری دارند. برای مثال یک زمین مناسب در جنوب شرق تهران برای قالی‌شویی با 50 میلیون ودیعه و 2 میلیون اجاره می‌توان به اختیار گرفت. در شهرستان‌ها  علاوه بر اینکه مقدار زمین مورد نیاز بسیار کمتر است هزینه‌ها هم تا 60 درصد کاهش پیدا می‌کند.»

به گفته وی: «مهم‌ترین ابزارآلات مورد نیاز قالی‌شویی دستگاه‌های شستشو با آب گرم هستند. دستگاه‌های شستشو با آب گرم دو نوع هستند، که یکی قابل‌حمل بوده و دیگری بر روی کامیون سوار می‌شود. دستگاه‌های قابل حمل در جاهایی که به سختی قابل دسترسی است و همین‌طور در ساختمان‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قدرت شستشوی این دستگاه‌ها کم و بیش به اندازه‌ی دستگاه‌هایی است که بر روی کامیون سوار می‌شوند اما کندتر می‌شویند. مخزن‌های کوچک آب در دستگاه‌های قابل حمل زود به زود خالی می‌شود و به همین دلیل سرعت کار گرفته می‌شود.

دستگاه‌های قابل حمل نیاز به مراقبت و نگهداری آن‌چنان زیادی ندارند و قیمت آن‌ها یک سوم دستگاه‌هایی است که بر روی کامیون سوار می‌شوند. البته این دستگاه‌ها بیشتر برای شستن موکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای شستن فرش باید دستگاه‌

های قالی‌شویی تمام خودکار تهیه کنید.»

جدول شماره یک لیستی از ملزومات مورد نیاز قالی‌شویی با قیمت را نشان می‌دهد.

نام محصولقیمت (تومان)
دستگاه پولیش گیر گیربکسی (یک برس یا دو برسی)2 تا 3میلیون و 300 هزار
دستگاه شلاق‌زن (اتوماتیک یا دستی)2 میلیون و 600 هزار تا 25 میلیون
آبگیر لوله‌ای فرش (بدون در و در دار)25 تا 30 میلیون
کلید بالابر (4 تایی یا 6 تایی)17 هزار تا 25 هزار
دستگاه گرم‌خانه برای خشک کردن بعد از شستشو25 تا 32 میلیون
دستگاه پولیشر اتوماتیک32 میلیون تا 34 میلیون
دستگاه گردگیر فرش21 میلیون تا 23 میلیون
دستگاه نازل آب25 تا 30 هزار
کابل جمع کن (فلت یا گرد)15 تا 20 هزار
هیتر گرمخانه3 میلیون و 500 تا 4 میلیون
دستگاه قالی‌شویی تمام اتوماتیک32 میلیون تا 35 میلیون
دستگاه قالی‌شویی ریلی اتوماتیک29تا 37 میلیون

تهیه و تدارک تجهیزات مورد نیاز یک کسب‌وکار در بیشتر مواقع سرمایه اولیه را به خود اختصاص می‌دهد. اما این سرمایه باید در مسیر درست و بدون چالش و ریسک هزینه شود. پس قبل از اینکه یک کسب‌وکار راه‌اندازی شود باید میزان چالش‌های احتمالی سنجیده شده و برای برطرف کردن ریسک‌های احتمالی چاره‌ای اندیشید.

چالش‌ها و ریسک‌ها: کسب‌وکار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو است؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟

مجیدخدایاری صاحب یک قالی‌شویی در خیابان طرشت می‌گوید: «بیمه قالی‌شویی یک چالش مهم و اصلی است. دارنده کسب‌وکار نباید ریسکی را به جان بخرد که منجر به نارضایتی مشتری شود. پیش از هر اقدامی باید هم‌زمان با دریافت مجوز قالی‌شویی را بیمه کرد.

از آنجایی که تمامی دستگاه‌ها در حال حاضر اتوماتیک هستند و قالی‌شویی به روش کاملا صنعتی انجام می‌شود احتمال آسیب و خسارت به کالای مشتریان وجود دارد به همین دلیل برای برطرف کردن این ریسک حتما باید قالی‌شویی و تمامی محصولات را بیمه کرد. البته این موضوع هزینه‌هایی هم برای صاحب کسب‌وکار به وجود می‌آورد.

مشکل دیگر این است  هزینه‌های انرژی در یک قالی‌شویی است. برای مثال در ماه‌هایی مانند اسفند و شهریور که پرکارترین ماه‌های یک قالی‌شویی به شمار می‌روند  ممکن است هزینه برق بیش از یک میلیون و 200 هزار و هزینه آب هم بالای 800 هزار تومان باشد. البته استفاده از دستگاه‌های جدید روش‌های استفاده از انرژی را بهینه کرده است.»

به گفته وی: «برای راه‌اندازی یک قالی‌شویی باید به میزان جمعیت شهر مورد نظر هم توجه داشت. معمولا قالی‌شویی در شهرهای کوچک زیر 50 هزار نفر به صرفه نیست زیرا به نسبت هر ده هزار نفر در شهر حدود 10 تا 15 درصد بازار قالی‌شویی بهتر می‌شود.

البته قالی‌شویی شهرهای کوچک با دستگاه‌های بسیار ساده و دستی و در زمینی نهایتا 400 تا 500 متر انجام می‌شود. همچنین در شهرهای سردسیر کشور مانند شمال غرب، غرب کشور و …  در زمستان به صورت عادی قالی‌شویی‌ها به حالت نیمه تعطیل هستند و کاربرد چندانی ندارد.

حتی بازار شب عید این مناطق با بازار شهرهایی مانند تهران و … متفاوت است. یکی دیگر از مباحث مهم این است که پیش از راه‌اندازی قالی‌شویی محاسبات باید برحسب تعداد خانوار باشد نه تعداد افراد ساکن در یک شهر، همچنین باید بررسی کرد قیمت هر مترمربع زمین با کاربری موصوف چقدر است و وضعیت اقتصادی و فرهنگی مردم شهر در چه سطحی قرار دارد؟

مردم چقدر به قالی‌شویی اطمینان دارند و تا چه میزان از خدمات آن بهره می‌گیرند؟ برای مثال ممکن است در یک شهر با جمعیت دو هزار خانوار نهایتا 500 خانوار از خدمات قالی‌شویی استفاده کنند که این موضوع در برخی شهرهای شمالی و غربی کشور امری طبیعی است.

موضوع دیگر بازاریابی است. بازاریابی قالی‌شویی کار آسانی نیست از آنجایی که حوزه خدمات چندان پردرآمد نیست نمی‌توان هزینه‌های زیادی صرف بازاریابی و تبلیغات کرد اما این کسب‌وکار نیاز جدی به تبلیغات و دیده شدن دارد.»

بررسی چالش و ریسک‌ها این کمک را در آغاز یک کسب‌وکار به صاحب آن می‌کند که از شکست‌های احتمالی در میانه مسیر دوری کرده و روش‌های مخاطره انگیر را به کار نگیرد. دوری از چالش‌ها و ریسک‌ها به کسب‌وکار این توان را می‌دهد که در مسیر رشد قرار گرفته و  اشتغال‌زایی داشته باشد.

میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟ حاشيه سود آن چقدر است؟

حسین شیروانی صاحب یک قالی‌شویی در تهران‌پارس می‌گوید: «میزان اشتغال‌زایی یک قالی‌شویی به مساحت آن بستگی دارد. در گذشته یک قالی‌شویی با مساحت 1000 نفر حدود 25 نفر را مشغول به کار می‌کرد. اما با توجه به صنعتی شدن فرآیند قالی‌شویی شرایط به کلی تغییر کرده و استفاده از نیروی انسانی 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

یک قالی‌شویی 1000 متری حتما باید 5 کارگر برای دستگاه‌ها، 2 کارگر ساده، یک راننده نیسان و یک کارگر همراه، یک نگهبان، و یک مسئول فروش داشته باشد. همچنین  همراه با توسعه کسب‌وکار یک مسئول دفتر برای مدیرعامل، مدیر تبلیغات و حتی بازاریاب تلفنی هم مورد نیاز صاحبان کسب‌وکار است.»

به گفته وی: «در شهرهای بزرگ مانند تهران  برای تمامی مراحل شستشو برای یک فرش 12 متری حدود 56 هزار تومان دستمزد دریافت می‌شود. شاید به نظر برسد که این میزان دستمزد با توجه به جمعیت بالای تهران باعث می‌شود قالی‌شویی یک کسب‌وکار پردرآمد باشد اما متاسفانه قالی‌شویی یک کسب‌وکار فصلی و با گردش مالی متوسط است.

قالی‌شویی‌های صنعتی به دلیل مدیریت هزینه‌ها در بخش دستمزد نیروی انسانی، استفاده بهینه از مواد شوینده، استفاده بهینه از آب، برق و سایر انرژی‌ها با حاشیه سود 40 درصدی فعالیت می‌کنند. اما قالی‌شویی‌های سنتی نهایتا با حاشیه سود 15 تا 20 درصدی فعالیت می‌کنند.

یک قالی‌شویی موفق با متراژی بالاتر از 1000 متر در ماه‌های بهمن و اسفند بیش از 4 میلیون تومان در ماه درآمد دارد اما در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، آذر و دی تقریبا این کسب‌وکار در حالت تعطیل است.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند