ورود سالیانه ۲۵۰ میلیون دلار تبلت قاچاق به کشور

ورود سالیانه ۲۵۰ میلیون دلار تبلت قاچاق به کشور

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: اجرای طرح رجیستری برای سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور مانند تبلت، قاچاق آن‌ها را کاهش می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، با اجرای طرح رجیستری از سال ۱۳۹۶، شناسه (IMEI) گوشی‌های تلفن همراه که به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، در سامانه «همتا» ثبت شده و به همین واسطه، اپراتور‌ها و سرویس‌های مخابراتی تنها به موبایل‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور می‌شوند، سرویس و خدمات ارائه می‌دهند.

اما با وجود اینکه بیش از سه سال از آغاز طرح رجیستری برای گوشی تلفن‌همراه می‌گذرد و عواید قابل توجهی از این محل نصیب دولت و حاکمیت شده است، سایر تجهیزات سیم‌کارت‌خور همچون تبلت هنوز مشمول این طرح نشده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال گذشته، حداقل بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه تبلت به ارزش بیش از ۲۵۰ میلیون دلار به صورت قاچاق وارد کشور شده که این میزان نزدیک به ۹۸ درصد حجم کل بازار این محصول است.

با احتساب سایر تجهیزات سیم‌کارت‌خور، میزان قاچاق این گروه کالایی که می‌توان با اجرای طرح رجیستری از تداوم آن جلوگیری کرد، بیش از ۳۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

بر همین اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۴۰۰، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موظف کردند تا کلیه تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند، بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت کند.

قاچاق تبلت و موبایل‌واره‌ها کاهش می‌یابد

محمد فرجی، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با اشاره به الزام قانون بودجه ۱۴۰۰ در خصوص رجیستر شدن سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور گفت: با توجه به اجرای طرح رجیستری برای تلفن‌های همراه که با موفقیت چشمگیری روبه رو شد، اجرای این طرح برای سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور نظیر تبلت، ساعت هوشمند، بارکد اسکنر، مبدل تلفن ثابت به سیار و دستگاه‌های کارت‌خوان، موجب خواهد شد که قاچاق این دستگاه‌ها کاهش یابد.

وی افزود: متأسفانه با وجود اینکه سال‌ها از الزام رجیستری گوشی‌های تلفن همراه می‌گذرد، اما تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های سیم‍کارت‌خور الزامی به ثبت رجیستری نداشته‌اند؛ به همین دلیل قاچاق این کالا‌ها کماکان ادامه داشته و تاکنون اقدام عملی برای مقابله با قاچاق آن‌ها صورت نگرفته است.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه در خصوص تبعات قاچاق تبلت برای تجار فعال در این حوزه گفت: قاچاق این دستگاه‌ها آسیب فراوانی به فعالیت تجار این صنف وارد کرده و آن‌ها را از انجام فعالیت اقتصادی دلسرد کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه صادرات و واردات را در صفحه خدمات و بازرگانی تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند