کد خبر: 262489

قاچاق واردات لپ‌تاپ از بازار حذف شد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با اشاره به اجرای تعرفه جدید واردات لپ‌تاپ از فروردین ماه امسال، گفت: با اجرای این دستورالعمل، هم‌‌اکنون شاهد حذف بازار قاچاق واردات لپ‌تاپ هستیم.

لپ تاپ+تجارت نیوز
سرویس کسب‌وکار -

محمدباقر اثنی عشری با اشاره به بخشنامه کاهش تعرفه واردات لپ تاپ از ۱۵ به ۵ درصد که از ابتدای فروردین ماه از سوی وزارت صنعت، ابلاغ شده است، اظهار داشت: هم اکنون تعرفه واردات لپ تاپ کاهش پیدا کرده و با بخشنامه وزارت صنعت، این تعرفه از ۱۵ به ۵ درصد رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه تأثیر این کاهش تعرفه در بازار، آنطور که باید نیست، اضافه کرد: به دلیلی همزمانی با تحولات نرخ ارز، اثرات قیمتی کاهش نرخ تعرفه آن طور که باید محسوس نیست.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه حواله ارز دولتی به واردکنندگان لپ تاپ تخصیص داده نمی‌شود و ارز آزاد هم قاچاق محسوب می‌شود، گفت: با کاهش تعرفه واردات لپ تاپ، اتفاقی که افتاده این است که واردات لپ تاپ به صورت قانونی انجام می‌شود.

وی افزود: تا پیش از این به دلیل تعرفه بالا، بخش قابل ملاحظه‌ای از بازار لپ تاپ به صورت قاچاق و توسط واسطه‌ها انجام می‌شد که هم اکنون با حذف این شبکه‌ها، شاهد حذف قاچاق از بازار واردات لپ تاپ هستیم.

اثنی عشری گفت: علاوه بر افزایش قاچاق به دلیل تعرفه‌های بالا، موضوع کم اظهاری واردکنندگان نسبت به واردات قانونی نیز از دیگر مشکلاتی بود که به دلیل نرخ تعرفه بالا، این بخش با آن روبرو بود. اما هم اکنون با تعرفه متعادل و مناسب کالای لپ تاپ، تمامی کارها به صورت قانونی انجام می‌شود و تعرفه لپ تاپ از ۱۵ به ۵ درصد کاهش یافته است.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.