قدیمی‌ترین بانک مرکزی جهان چاپ اسکناس را به انگلیس انتقال داد

قدیمی‌ترین بانک مرکزی جهان چاپ اسکناس را به انگلیس انتقال داد

بانک مرکزی سوئد با قدمت ۲۶۳ ساله از این پس اسکناس های خود را در خارج از مرزهای این کشور و در بریتانیا چاپ می‌کند.

بانک مرکزی سوئد موسوم به «ریکزبانکن» قرار دادی را با شرکت بریتانیایی De La Rue بمنظور چاپ اسکناس‌های سوئدی در بریتانیا منعقد کرد. این قرارداد به مدت ۳ سال اعتبار دارد و می‌تواند به ۴ سال هم تمدید شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،در همین حال «آن فریدل» رییس واحد تحلیل و توسعه بانک مرکزی سوئد، گفت: خرسند هستیم که دارای یک تامین کننده جدید اسکناس هستیم و De La Rue یک شرکت صاحبنام با تجربه فراوان در این صنعت به مدت ۲۰۰ سال است، بنابراین از چاپ اسکناس های سوئدی توسط این کمپانی احساس امنیت می کنیم.

وی در ادامه گفت: این کمپانی به عنوان یکی از بزرگترین چاپ کننده‌های اسکناس است و بسیاری از بانک های مرکزی جهان از جمله بانک ایسلند و بریتانیا مشتری De La Rue هستند.

پیش از این اسکناس های کرون سوئد بصورت انحصاری توسط شرکت Tumba Bruk که در سال ۱۷۵۵ میلادی تاسیس شده و قدیمی ترین کارخانه چاپ اسکناس در جهان است، چاپ می شدند. بانک مرکزی سوئد در سال ۲۰۰۲ میلادی این کارخانه چاپ اسکناس را به شرکت «کرین» فروخت.

در سال‌های اخیر سوئد به سمت تبدیل شدن به جامعه بدون استفاده از پول نقد در تراکنش‌ها حرکت می‌کند و «ریکزبانکن» تلاش می‌کند که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی منحصر به فرد خود موسوم به e-krona را معرفی کند که دارای ویژگی‌های پول نقد است؛ اما در قالب دیجیتال قرار دارد.

بر پایه این گزارش «ریکزبانکن» در سال ۱۶۶۸ میلادی تاسیس شده و قدیمی‌ترین بانک مرکزی جهان و نیز سومین بانک قدیمی جهان در عملیات های بانکی محسوب می شود.

 

منبع:روزنامه سوئدی «راجنز اینداستری»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند