قدیمی‌ترین کارخانه برق هسته‌ای‌ فرانسه تعطیل می‌شود

وزیر محیط‌زیست فرانسه اظهار کرد: کارخانه برق هسته‌ای فسنهایم در مرز فرانسه و آلمان، «تا پایان سال ۲۰۱۸ و آغاز سال ۲۰۱۹» بسته خواهد شد.
قدیمی‌ترین کارخانه برق هسته‌ای‌ فرانسه تعطیل می‌شود

سباستین لوکرنو، وزیر محیط زیست فرانسه طی دیدار از منطقه آلزاس که کارخانه فسنهایم در آن قرار دارد اظهار کرد: این کارخانه برق هسته‌ای بسته خواهد شد و من از این تصمیم حمایت می‌کنم.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت آلمان از فرانسه درخواست کرده که قدیمی‌ترین کارخانه برق هسته‌ای خود را ببندد. این کارخانه ۴۰ ساله بارها به دلیل مسائل ایمنی بسته شده است.

دولت فرانسه می‌خواهد کارخانه فسنهایم را با شروع به کار راکتور فشار قوی فلامانویل در شمال غربی فرانسه ببندد. ساخت کارخانه فلامانویل پس از تاخیرهای مکرر، تا پایان سال جاری به پایان می‌رسد.

مردم محلی فسنهایم نگران تاثیر تعطیلی این کارخانه بر وضعیت شغلی و اقتصادی‌شان هستند. در حدود ۸۵۰ تن در این کارخانه مشغول به کار هستند و ۳۵۰ تن دیگر نیز در شرکت‌های تامین ملزومات آن کار می‌کنند.

رسانه‌های فرانسوی گزارش کرده‌اند که ۲۲۰۰ تن به طور مستقیم با غیرمستقیم به این کارخانه وابستگی شغلی دارند.

کمیته‌ای از اعضای اتحادیه، مدیریت و نمایندگان تجاری برای ادامه کار پس از بسته شدن این کارخانه برنامه‌ریزی کرده‌اند.

لوکرنو اظهار کرد، سوال این نیست که آیا کارخانه بسته خواهد شد یا خیر، بلکه سوال این‌جا است که بعد از تعطیلی آن چه اتفاقی می‌افتد.

یکی از راهکارهایی که کمیته اتحادیه به آن دست پیدا کرده این است که کسب‌وکارهای آلمان در آن سوی رودخانه راین برای استخدام کارگران ماهر با دشواری‌هایی روبه‌رو هستند.

لوکرنو گفت، در نهایت برخی از کارکنان کارخانه برق هسته‌ای پس از تعطیلی آن می‌توانند در آلمان شغل پیدا کنند.

وی افزود، برای این مشکل شغلی، یک «پاسخ آلمانی-فرانسوی» وجود خواهد داشت.

 

منبع: خبرگزاری فرانسه

این مطلب را به اشتراک بگذارید