قطر تولید گاز خود را افزایش می‌دهد

قطر تولید گاز خود را افزایش می‌دهد

درحالی‌که قطر تحت فشار ناشی از تحریم‌های اعمال‌شده قرار گرفته، قصد دارد تولید گاز خود را افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت نفت قطر روز سه‌شنبه اعلام کرد: قطر که بزرگ‌ترین میدان گازی جهان را دارد، قصد دارد تولید گاز خود را تا 20 درصد افزایش دهد.

با این اقدام، صادرات گاز طبیعی مایع این کشور 30 درصد افزایش می‌یابد.

وی همچنین اظهار داشت: با انجام این پروژه تا 5 سال آینده، تولید گاز طبیعی مایع قطر معادل تولید 6 میلیون بشکه نفت در روز خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از سی‌ان‌ان، قطر که بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع در جهان است، در حال حاضر 30 درصد از تقاضای جهانی را برطرف می‌کند.

قطر در ماه آپریل اعلام کرده بود، این کشور قصد دارد پروژه جدیدی را آغاز کند که طی آن تولید میدان گازی شمالی را 10 درصد افزایش دهد. اما این افزایش تولید حالا دو برابر شده است.

بر اساس گزارش منتشرشده توسط شرکت داچ‌شل، در سال‌های 2015 تا 2030، تقاضا برای گاز طبیعی در جهان 4 تا 5 درصد افزایش می‌یابد.

تحلیل‌گران بر این باورند، آغاز این پروژه تلاشی برای قدرت‌نمایی قطر پس از تنش‌های به‌وجود‌آمده در خاورمیانه است.

گفتنی است، عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر ماه گذشته با متهم کردن قطر به تامین مالی تروریسم در منطقه، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کردند. قطر این اتهامات را رد کرده است.

همچنین این چهار کشور لیستی از شروط سیزده‌گانه خود را به قطر ارائه داده‌اند و تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران همچنان ادامه دارد.

روز سه‌شنبه وزیر خارجه قطر پاسخ رسمی خود به این خواسته‌ها را ارسال کرد. اما محتوای این نامه هنوز مشخص نیست.

گفتنی است، قطر نامه رسمی خود را یک روز پس از انعقاد قرارداد بی‌سابقه ایران برای توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی با شرکت فرانسوی توتال، ارائه داد.

با وجود تنش‌ها و تحریم‌های اعمال‌شده، قطر همچنان راه‌هایی برای ادامه حیات اقتصادی خود یافته است.

بزرگ‌ترین خریداران گاز این کشور، ژاپن، کره جنوبی و هند هستند.

دیگر خریدار گاز قطر، کشور امارات متحده عربی است. علی‌رغم بحران‌های دیپلماتیک، قطر صادرات گاز خود به امارات را قطع نکرده است. و خط لوله میان دو کشور روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز جابجا می‌کند که 30 درصد از نیاز امارات متحده عربی را برطرف می‌کند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند