قطعی برق برنامه‎ریزی شده نیست

وزیر نیرو گفت: خاموشی‌ها به دو صورت است یکی خاموشی برنامه‌ریزی شده است که بطور قطع امکان تامین برق وجود ندارد و فاصله زیادی بین تولید و مصرف در این زمینه وجود دارد اما برنامه‌ای برای اعلام خاموشی برنامه‌ریزی شده نداریم.
قطعی برق برنامه‎ریزی شده نیست

رضا اردکانیان در حاشیه کمیسیون انرژی مجلس ابراز امیدواری کرد که روزهای گرم تابستان به قله خود رسیده باشد و دمای هوا کاهش یابد در غیر این صورت مصرف بیش از میزان پیش‌بینی خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: این میزان افزایش مصرف جای نگرانی نخواهد داشت به شرط اینکه مشترکان بخش‌های عمومی و صنعت با صنعت برق کشور همراهی­ کنند.

اردکانیان گفت: از ۵۷ هزار مگاوات برقی که در اوج بار مصرف می‌شود ۲۱ هزار مگاوات مربوط به وسایل سرمایشی­ است که از این میزان ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات مربوط به ادارات دولتی است.

وزیر نیرو گفت: روز دوشنبه میزان مصرف برق به ۵۶ هزار و ۶۷۰ مگاوات رسید که اگر صرفه جویی ادارات دولتی تا حد هزار و ۵۰۰ مگاوات نبود میزان مصرف برق در مقایسه با پارسال به بالاترین حد خود می‌رسید.

وی به مصوبات اخیر دولت در زمینه کاهش ساعت کار ادارات در برخی استانها و خاموش کردن سیستم سرمایشی بعد از ساعت کار همچنین تشکیل گروه‌هایی در توزیع برق برای کنترل این مصوبه دولت اشاره کرد و افزود: در مصوبه دیگری دولت اعلام کرد قیمت برق ­­دستگاه‌های دولتی ۲۰ درصد افزایش یابد و همه دستگاه‌های دولتی موظفند دستگاه های خود را نسبت به سال گذشته افزایش ندهند.

اردکانیان گفت: اجرای این مصوبه را از وزارت نیرو شروع کردیم و همه شرکت‌های تابعه آب و برق در سه ماهه تابستان نباید مصرفشان نسبت به پارسال افزایش یابد و مکانیزم‌های تشویقی و تنبیهی در این زمینه نیز در نظر گرفتیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خاموشی‌های برق از قبل اعلام نمی‌شود افزود: خاموشی‌ها به دو صورت است یکی خاموشی برنامه ریزی شده است که بطور قطع امکان تامین برق وجود ندارد و فاصله زیادی بین تولید و مصرف در این زمینه وجود دارد اما برنامه ای برای اعلام خاموشی برنامه ریزی شده نداریم.

وزیر نیرو اضافه کرد: برخی دیگر از خاموشی‌ها به دلیل مشکلات فنی است که اغلب با فرسودگی تجهیزات و افزایش غیر قابل پیش بینی دما اتفاق می افتد که تلاش می‌کنیم این گونه خاموشی‌ها را برای بخش خانگی اعمال کنیم تا­ مکان‌هایی که نیاز ضروری به برق دارند گرفتار خاموشی نشوند.

اردکانیان گفت: امیدواریم با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف خاموشی‌های اخیر به حداقل برسد و تغییر ساعات اداری در میزان مصرف موثر باشد.

وی افزود: دولت حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آب در شهرهای دارای تنش آبی در نظر گرفته که همه آنها در حال اجراست و استانهای مختلف همکاری لازم را برای اجرای این طرح‌ها داشته باشند تا به نتیجه برسد.

اردکانیان گفت: امیدواریم با همکاری مشترکان بخصوص مشترکان بخش خانگی تابستان سختی نداشته باشیم.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز