موضوعات داغ:

قطعی برق برنامه‎ریزی شده نیست

قطعی برق برنامه‎ریزی شده نیست

وزیر نیرو گفت: خاموشی‌ها به دو صورت است یکی خاموشی برنامه‌ریزی شده است که بطور قطع امکان تامین برق وجود ندارد و فاصله زیادی بین تولید و مصرف در این زمینه وجود دارد اما برنامه‌ای برای اعلام خاموشی برنامه‌ریزی شده نداریم.

رضا اردکانیان در حاشیه کمیسیون انرژی مجلس ابراز امیدواری کرد که روزهای گرم تابستان به قله خود رسیده باشد و دمای هوا کاهش یابد در غیر این صورت مصرف بیش از میزان پیش‌بینی خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: این میزان افزایش مصرف جای نگرانی نخواهد داشت به شرط اینکه مشترکان بخش‌های عمومی و صنعت با صنعت برق کشور همراهی­ کنند.

اردکانیان گفت: از 57 هزار مگاوات برقی که در اوج بار مصرف می‌شود 21 هزار مگاوات مربوط به وسایل سرمایشی­ است که از این میزان 4 هزار و 500 مگاوات مربوط به ادارات دولتی است.

وزیر نیرو گفت: روز دوشنبه میزان مصرف برق به 56 هزار و 670 مگاوات رسید که اگر صرفه جویی ادارات دولتی تا حد هزار و 500 مگاوات نبود میزان مصرف برق در مقایسه با پارسال به بالاترین حد خود می‌رسید.

وی به مصوبات اخیر دولت در زمینه کاهش ساعت کار ادارات در برخی استانها و خاموش کردن سیستم سرمایشی بعد از ساعت کار همچنین تشکیل گروه‌هایی در توزیع برق برای کنترل این مصوبه دولت اشاره کرد و افزود: در مصوبه دیگری دولت اعلام کرد قیمت برق ­­دستگاه‌های دولتی 20 درصد افزایش یابد و همه دستگاه‌های دولتی موظفند دستگاه های خود را نسبت به سال گذشته افزایش ندهند.

اردکانیان گفت: اجرای این مصوبه را از وزارت نیرو شروع کردیم و همه شرکت‌های تابعه آب و برق در سه ماهه تابستان نباید مصرفشان نسبت به پارسال افزایش یابد و مکانیزم‌های تشویقی و تنبیهی در این زمینه نیز در نظر گرفتیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خاموشی‌های برق از قبل اعلام نمی‌شود افزود: خاموشی‌ها به دو صورت است یکی خاموشی برنامه ریزی شده است که بطور قطع امکان تامین برق وجود ندارد و فاصله زیادی بین تولید و مصرف در این زمینه وجود دارد اما برنامه ای برای اعلام خاموشی برنامه ریزی شده نداریم.

وزیر نیرو اضافه کرد: برخی دیگر از خاموشی‌ها به دلیل مشکلات فنی است که اغلب با فرسودگی تجهیزات و افزایش غیر قابل پیش بینی دما اتفاق می افتد که تلاش می‌کنیم این گونه خاموشی‌ها را برای بخش خانگی اعمال کنیم تا­ مکان‌هایی که نیاز ضروری به برق دارند گرفتار خاموشی نشوند.

اردکانیان گفت: امیدواریم با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف خاموشی‌های اخیر به حداقل برسد و تغییر ساعات اداری در میزان مصرف موثر باشد.

وی افزود: دولت حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آب در شهرهای دارای تنش آبی در نظر گرفته که همه آنها در حال اجراست و استانهای مختلف همکاری لازم را برای اجرای این طرح‌ها داشته باشند تا به نتیجه برسد.

اردکانیان گفت: امیدواریم با همکاری مشترکان بخصوص مشترکان بخش خانگی تابستان سختی نداشته باشیم.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند