رییس دفتر روحانی؛

قیمت ارز قطعا کاهش می‌یابد

قیمت ارز قطعا کاهش می‌یابد

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه تنها یک درصد ارز در کوچه پس کوچه‌ها معامله می‌شود، گفت: دولت در حال مطالعه برای انتخاب وزیر اقتصاد و کار است و این کار یک شبه امکانپذیر نیست.

‌محمود واعظی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه در دوران گذر هستیم و تا ۲ ماه آینده قیمت‌ها کاهش می‌یابد افزود: در دوران گذر هستیم، با ساز و کارهای دولت تا دو ماه آینده قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، واعظی با بیان اینکه دولت، بخش خصوصی و مردم اضلاع حل مشکلات اقتصادی کشور هستند گفت: اگر مسائل باز و به مردم گفته شود آنان تحت تاثیر مسائل روانی قرار نمی گیرند. نیاز کشور به کالا سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، اما اگر هر فردی بر اساس جنگ روانی ۳ برابر نیاز خود خرید کند نیاز کشور به کالاها ۳ برابر افزایش می یابد.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: مردم نگران کالاهای اساسی خود نباشند زیرا به اندازه کافی واردات داشته و ذخیره سازی کرده ایم و اولویت دولت تامین سفره مردم و نیازهای دارویی آنان است. واعظی با بیان اینکه ریشه نوسانات نرخ ارز پیچیده تر از آن است که آن را به مسائل اقتصادی، سیاسی، روانی، داخلی یا خارجی ربط دهیم اضافه کرد: دولت هیچ تغییر رویه ای را در سیاست های خود در چند ماه اخیر نداشته و همان دولتی است که از سال ۹۲ در اقتصاد کشور ثبات ایجاد کرد و تورم را کاهش داد.

وی گفت: چیزی در سیاست های ما اتفاق نیفتاد و آنچه روی داد فشار از خارج بود. باید به سرعت آماده شویم که نسبت به فشارهای بیرونی از جمله سیاسی، تبلیغاتی، جنگ روانی و اقتصادی عکس العمل مناسبی نشان دهیم.

واعظی تاکید کرد: باید آمادگی کامل را در دولت و بخش های گوناگون برای شرایط جدید جنگ اقتصادی ایجاد کنیم و دولت همواره تلاش کرده این مسائل را حل کند. کاستی هایی وجود دارد اما تلاش می کنیم با تغییر سیاست ها فشارهای خارجی را پاسخگو باشیم.

وی گفت: بخش خصوصی، تولید کنندگان و بنگاه های اقتصادی باید به شرایط جنگ اقتصادی توجه کنند و شرایط خود را متناسب با آن تغییر دهند. آنها باید تولید خود را به موقع توزیع کنند و به دلیل افزایش تقاضا محصولات خود را گران نکنند و به گونه ای رفتار کنند که دشمن بر اقتصاد کشور تاثیرگذار نباشد.

رییس دفتر رییس جمهور بیان داشت: مردم نیز به دور از تبلیغات و جنگ روانی رفتار کنند. واعظی با بیان اینکه اکنون عربستان، امارات و آمریکا بازارهایی در سلیمانیه، هرات و دوبی برای ارز ایجاد کرده اند و آن را بالا می برند افزود: بازار ایران نیز از آنها تبعیت می کند.

وی گفت: این در حالی است که دولت حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و حدود ۲۵ میلیارد دلار از طریق سامانه نیما برای واردات نیازمندی های کشور اختصاص داده و تنها یک درصد ارز در بازار کوچه و پس کوچه مبادله می شود.

واعظی افزود: این یک درصد نه تعیین کننده قیمت محصولات و نه نشان دهنده اقتصاد کشور است. وی گفت: سیاست های ثبات زای دولت، مدارای تولید کنندگان، کسبه و بنگاه های اقتصادی با مردم و خرید به اندازه مردم موجب برون رفت کشور از مسائل کنونی اقتصادی می شود. در پی راه حلی برای مسئله گرانی هستیم.

وی گفت: ما وزرای اقتصاد و رفاه را عزل نکرده ایم و باید پرسید آیا عزل این دو وزیر به وسیله مجلس وضع را بهتر کرده است یا خیر!؟ ‌ واعظی افزود: اینکه این دو وزارتخانه با سرپرست اداره می‌شود به دلیل مطالعه دولت برای تعیین اشخاصی به عنوان وزیر است که بتوانند کار را به بهترین شکل انجام دهند.

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه یک شبه نمی توانیم برای این دو وزارتخانه وزیر انتخاب کنیم گفت: دولت همه تلاش خود را می کند که در این وزارتخانه ها مشکلی ایجاد نشود و اکنون نیز این دو وزارتخانه با قوت کار خود را انجام می دهند.

واعظی با اشاره به لزوم ایجاد وزارت بازرگانی و جداسازی آن از وزارتخانه‌های جهاد و کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: منتظر اقدام مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم که اگر آنها این وزارتخانه را تشکیل دادند وزیر آن را معرفی کنیم.

وی گفت: نگاه ما به شرق و آسیا نگاه جدی برای همکاری و روابط نزدیک با این کشورهاست و اکنون نیز روابط خوبی با آنها داریم. واعظی افزود: اینکه مطرح می شود دولت فقط با اروپا روابط دارد نادرست است و ما بر اساس منافع با کشورها رابطه داریم. در ۶ ماهه نخست امسال تبادلات با چین ۱۴ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته و این کشور اکنون شریک نخست تجاری ایران است.

واعظی افزود: روابط کشورمان اکنون با هند و چین بسیار بیشتر از اروپایی هاست. وی گفت: اینکه می گویند چرا در چین و هند سفیر نداریم اکنون در پاریس نیز سفیر نداریم زیرا در تابستان ها سفرا تغییر می کنند و معرفی سفیر جدید روند خاصی را طی می کند و در این روند وقفه ای وجود دارد.

وی با بیان اینکه نبود سفیر موجب نمی شود که روابط کمترین آسیبی ببیند افزود: انتخاب سفیر ساز و کاری در کشورمان و سپس در کشور مقابل دارد که باید برای اعزام سفیر انجام شود.   اگر این روند در داخل یا خارج با مشکل روبرو شود انتخاب سفیر با تاخیر روبرو خواهد شد.

واعظی افزود: سفیر جدید ایران در هند به عنوان معاون اقتصادی وزیر امور خارجه انتخاب و گزینه بعدی آن نیز به دلایلی منصرف شد البته فرد دیگری انتخاب و روند داخلی آن انجام شده است و پس از توافق هندی ها به این کشور اعزام می شود.

وی گفت: برای چین نیز آقای همتی به عنوان سفیر مشخص اما وی به عنوان رییس بانک مرکزی معرفی شد و اکنون فرد دیگری برای چین مشخص شده است. واعظی افزود: باید بپذیریم آمریکا از همه امکانات سیاسی، تبلیغاتی و نفوذ خود در برخی کشورهای منطقه برای فشار اقتصادی بر کشورمان بهره می برد.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: ما در پی مذاکره بودیم و جنگ اقتصادی را آمریکایی ها آغاز کردند البته دولت باید آمادگی کامل داشته باشد که در مقابل این جنگ بایستد. اگر حدود ۶ تا ۷ ماه ایستادگی کنیم جنگ آمریکایی ها نمی تواند ادامه دار باشد.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند