دبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار در گفتگو با تجارت‌نیوز:

قیمت تخم مرغ ارزان شد / عراق و افغانستان دیگر از ایران تخم مرغ نمی‌خرند

قیمت تخم مرغ ارزان شد / عراق و افغانستان دیگر از ایران تخم مرغ نمی‌خرند

دبیر کانون سراسری انجمن پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار می‌گوید: در حال حاضر صادرات تخم مرغ آزاد شد و این در حالی است که صادرات این محصول به بازارها انجام نمی‌شود. علت این موضوع هم این است که در سه استان آنفولانزای مرغی گزارش شده است.

دبیرکل کانون سراسری انجمن‌ پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار در پاسخ به این پرسش که قیمت تخم مرغ در ماه مبارک رمضان چه میزان کاهش یافته است؟ به تجارت‌نیوز گفت: قیمت تخم مرغ مجدد از دو روز گذشته تاکنون ارزان شد. هر کیلو تخم مرغ با 300 تومان کاهش به قیمت پنج هزار و 800 تومان در مرغداری به فروش می‌رسد.

سیدفرزاد طلاکش افزود: چنانچه مرغدارها کل دان مصرفی را به قیمت دولتی تهیه کنند قیمت تمام‌شده تخم مرغ در محل مرغداری به قیمت هفت هزار و 800 تومان تمام می‌شود؛ این در حالی است که کل مرغدارها بیش از 40 درصد دانه مصرفی را از بازار آزاد تهیه می‌کنند. علاوه بر این مرغدارها سویای دو هزار و 650 تومانی را حدود پنج هزار تومان و ذرت 500 تومانی را هزار و 800 تومان از بازار تهیه می‌کنند. همین عوامل باعث زیان‌ده شدن فعالیت مرغدارها شده است.

او درباره علت کاهش قیمت تخم مرغ هم گفت: یکی از دلایل کاهش قیمت تخم مرغ فرارسیدن ماه مبارک رمضان و نزدیک‌شدن به فصل گرماست. از سوی دیگر تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها هم باعث شده که میزان مصرف تخم مرغ در صنایع غذایی به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا کند.

طلاکش از آزادسازی صادرات تخم مرغ هم خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر صادرات تخم مرغ آزاد شده و این در حالی است که صادرات این محصول به بازارها انجام نمی‌شود. علت این موضوع هم این است که در سه استان آنفولانزای مرغی گزارش شده است.

او در ادامه گفت: زمانی که بازارهای هدف، سایت دفتر بین‌المللی دامی را بررسی می‌کنند، گزارش‌ها در این سایت از آلوده بودن صنایع تخم مرغ حکایت دارد. ازاین‌رو کشورهای مقصد یعنی عراق و افغانستان ترجیح می‌دهند از ایران خرید تخم مرغ نداشته باشند. همین عامل نیز باعث شده که روزانه با 200 تن تولید مازاد روبه‌رو باشیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند