قیمت جوجه یک‌روزه به ۱۴۰۰ تومان رسید

قیمت جوجه یک‌روزه به ۱۴۰۰ تومان رسید

رئیس انجمن جوجه یک‌روزه گفت: با توجه به اینکه جوجه‌ریزی واحدهای تولیدکننده مرغ گوشتی برای شب عید به اتمام رسیده، قیمت جوجه یک‌روزه که در اوج قیمت به ۲۷۰۰ تومان رسیده بود، اکنون به ۱۴۰۰ تومان رسیده است.

سعید اصغری‌فرد، در مورد آخرین وضعیت بازار جوجه یکروزه که در سال 96 افت و خیزهای زیادی را تجربه کرده، خاطرنشان کرد: متاسفانه در شش ماهه دوم امسال، موج آنفلوانزای حاد پرندگان اگرچه گفته شد که بیشتر روی واحدهای مرغ تخم‌گذار تاثیر گذاشت، اما یک میلیون و 300 هزار قطعه مرغ مادر و جوجه یک‌روزه نیز بر اثر آنفلوانزای پرندگان از بین رفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی به تدابیری که واحدهای تولیدکننده مرغ مادر در نظر گرفته بودند، اشاره کرد و گفت: این واحدها به دلیل پیش‌بینی لطمه‌های ناشی از آنفلوانزا از خردادماه جوجه‌ریزی برای تولید مرغ مادر را افزایش دادند و درعین حال، اواخر دی‌ماه میزان نگهداری گله‌های مرغ مادر را از 64 هفته به 70 هفته نیز تغییر دادند.

رئیس انجمن جوجه یکروزه به این نکته اشاره کرد که هم‌اکنون به دلیل پایان جوجه‌ریزی برای تولید شب عید، قیمت این محصول روند نزولی گرفته و به میانگین قیمتی 1400 تا 1500 تومان در هر قطعه رسیده است، اما در اواخر دی‌ماه و اوایل بهمن به میانگین قیمت 2700 تومان رسیده بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس عرضه جوجه‌یک‌روزه در بورس کالا چه تاثیری در کشف قیمت آن داشته، چرا که همچنان قیمت براساس نیاز بازار متغیر است، گفت: براساس قانون ابزارهای مالی، اگر محصولی به طور مستمر در بورس عرضه شود، از شمول قیمت‌گذاری خارج می‌شود.

اصغری‌فرد اضافه کرد: بورس فقط برای کشف قیمت نیست، بلکه برای خروج عرضه جوجه یکروزه از حالت سنتی و شفاف‌سازی برای معاملات است.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند