تجارت‌نیوز برررسی کرد:

قیمت خانه چه می‌شود؟ / گرانی مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

طبق اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن در مراکز استان‌های کشور طی دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 73 درصد افزایش داشته است. آیا این روند رشد قیمت مسکن همچنان ادامه خواهد داشت؟
قیمت خانه چه می‌شود؟ / گرانی مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین گزارش رسمی از وضعیت بازار مسکن حاکی از این است که در دی ماه امسال هر متر مربع مسکن در مراکز استان‌های کشور ۵٫۵ میلیون تومان و در تهران ۹٫۷ میلیون تومان است. این میزان به ترتیب ۷۳ و ۹۰ درصد افزایش نسبت به دی ماه سال گذشته داشته‌اند. این آمارها منتشر شده توسط دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی است که اشاره دارد در همین دوره حجم معاملات افت قابل توجهی داشته است.

با این حال اخیرا روزنامه دنیای اقتصاد پیش‌بینی کرده است که این روند در دو ماه پایان سال بهتر خواهد شد. طبق این پیش‌بینی «واسطه‌های ملکی با پیش‌بینی توقف روند ریزش ماهانه پیاپی معاملات مسکن در بهمن ماه دو علت برای این موضوع ذکر می‌کنند؛ نخست گرمای سنتی بازار مسکن در ایام شب عید که حتی در شرایط رکودی نیز می‌تواند لرزش خفیفی در وضعیت بازار ایجاد کند و دوم ثبات نسبی قیمت‌های پیشنهادی در هفته‌های اخیر که سبب شده متقاضیان مسکن با اطمینان بیشتر نسبت به همخوانی ارزش ملک با قیمت پیشنهادی فروشنده، پا پیش بگذارند و برای خرید اقدام کنند.»

با رشد معاملات مسکن طبیعی است که در وضعیت قیمت‌ها هم ثباتی وجود نداشته باشد. در عین حال مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: قیمت مسکن در زمستان تغییر چندانی نخواهد کرد.

قیمت خانه چه می‌شود؟
رئیس اتحادیه املاک تهران معتقد است با گرانی بنزین، قیمت خانه افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، دو عامل بنزین و ارز هم به عنوان عوامل اثرگذار بر بازار مسکن توسط کارشناسان این بازار مطرح می‌شود که کمی ثبات را در این بارار با خطراتی مواجه می‌کند.

شاید به همین دلیل هم است که خسروی معتقد است: «گرانی بنزین، قیمت خانه را گران می‌کند

وی به تجارت‌نیوز گفته است: با توجه به چشم‌انداز سال ۹۸ به نظر می‌رسد که سال آینده شاهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی باشیم و ازاین‌رو با بالا رفتن قیمت بنزین، قیمت مسکن هم تا حدودی گران خواهد شد.

اما درباره ارز وضعیت کمی متقاوت است. با توجه به آرام شدن بازار ارز پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بازار مسکن از این ناحیه خطری را احساس نمی‌کند.

فرهاد بیضایی، کارشناس اقتصاد مسکن اعتقاد دارد: «بازار ارز آرام شود، قیمت مسکن ارزان می‌شود

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با آرام شدن بازار ارز سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن می‌رود؟ به تجارت‌نیوز گفته است: چنانچه قرار باشد ثبات در بازار ارز شکل گیرد به تبع آن دیگر بازارها نیز روند آرامی را در پیش خواهند گرفت. بنابراین معتقدیم با ثبات بازار ارز قیمت مسکن روند صعودی نخواهد داشت.

اما آیا واقعا ممکن است قیمت خانه ارزان شود؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران هرچند معتقد به ارزانی قیمت مسکن نیست اما گفته است: در سال آینده جهش سنگینی را در قیمت مسکن نخواهیم داشت و رشد قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم عمومی خواهد بود.

از نگاه کارشناسانی مانند تیمور رحمانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز تا زمانی که شاخص نقدینگی در اقتصاد ایران روند رو به رشد گذشته خود را داشته باشد قیمت مسکن ارزان نخواهد شد. در این مورد آخرین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که سرعت رشد نقدینگی در آبان ماه سال جاری نسبت به مهر ماه امسال بیشتر شده است. نرخ نقدینگی نقطه به نقطه در آبان ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته ۲۱٫۱ درصد رشد داشته است. این در حالی است که نقدینگی مهر ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته ۲۰٫۷ درصد رشد داشت. با تشدید رشد نقدینگی در آبان ماه سال ۹۷ شاید پیش‌بینی ارزانی قیمت مسکن در دوره پیش رو چندان منطقی به نظر نرسد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز