موضوعات داغ:

قیمت دلار به 10000 تومان می‌رسد

قیمت دلار به 10000 تومان می‌رسد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه یکی از علل کاهش نرخ ارز، محدود شدن تقاضاست، گفت: اگر شرایط عادی شود قیمت دلار تا حدود ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا تابش درباره دلایل کاهش نرخ ارز در بازار آزاد گفت: مجموعه سیاست‌هایی که با تدابیر سیاست‌های سران سه قوه اتخاذ شده و نقش آقای همتی و معاونین وی که طرح نویی را درانداختند و سرعت عملی که در تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی سران سه قوه وجود داشته باعث شد به رغم تنگنا‌ها و محدودیت‌ها و کاهش صادرات نفت، سیاست‌ها در خصوص ارز موفق واقع شود و ثباتی در نرخ ارز‌های خارجی خصوصاً دلار ایجاد شود.

وی ادامه داد: تصمیم‌گیری مهم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار این بود که نخواستند قیمت غیرواقعی و کاذب برای دلار تعیین کنند، بنابراین کم‌کم ارز نیمایی به قیمت ارز آزاد نزدیک شد و قیمت‌گذاری ارز آزاد هم مبتنی بر سازوکار‌های بازار یعنی عرضه و تقاضا شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از علل دیگر کاهش نرخ ارز، محدود شدن تقاضاست ضمن اینکه با بخشنامه‌های صادره، فراخوان‌ها و آموزش‌هایی که دادند کارآفرینان روش استفاده از ارز نیمایی را یاد گرفتند و واردکنندگان نیازشان را از این طریق تهیه می‌کنند. نکته مهم دیگر این است که صادرکنندگان ارزشان را به بانک مرکزی برگرداندند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تعامل با بانک‌های خارجی مثل هند، چین و عراق را در تسهیل انتقال ارز در قبال خرید کالا اثرگذار دانست و افزود: همچنین پوز‌ها شناسه‌دار و ساماندهی شد و این طور نیست که پوز را به سلیمانیه یا هرات ببرند در آنجا کارت بکشند و قیمت دلار در خارج از کشور تعیین شود.

وی همچنین گفت: پیش از این امکان کنترل انتقال پول‌های کثیف و مبارزه با پولشویی وجود نداشت، زیرا قبلاً چک‌های تضمینی پشت‌نویسی می‌شد، اما حالا به اسم صادرکننده است و الان این کنترل‌ها بیشتر شده‌است. همچنین انتقال وجه از کارت الکترونیکی نیز محدود شده‌است که در شرایط جدید بازار اثرگذار است.

تابش خاطر نشان کرد: مجموع این سیاست‌ها و سرعت عمل در اتخاذ تصمیم در ستاد هماهنگی سه قوه در شرایط جنگ اقتصادی باعث شد قیمت دلار به ثبات نسبی برسد. موضع‌گیری‌های سیاسی هم در این رابطه اثرگذار بود. هم رهبری تأکید کردند که از منافع ملی دفاع می‌کنیم و خواهان جنگ نیستیم و هم ترامپ گفت نمی‌خواهیم با ایران وارد جنگ شویم. مجموع این تصمیم‌گیری‌ها مدیریت اقتصادی و سیاسی بازار ارز را به ثباتی رساند که امیدواریم این وضعیت به همین شکل ادامه یابد.

وی در پایان گفت: هر کدام از این مؤلفه‌ها که دستخوش تغییر شود، ممکن است در قیمت ارز‌های خارجی هم نوساناتی اتفاق بیفتد، اما اگر شرایط عادی شود دلار تا حدود ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع: روزنامه جوان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند