قیمت زیتون شهریور ارزان می‌شود

قیمت زیتون شهریور ارزان می‌شود

رئیس شورای ملی زیتون با بیان اینکه قیمت زیتون با آغاز فصل برداشت این محصول در ٢٠ الی ٢۵ شهریور ماه& کاهش می‌یابد، گفت: عده‌ای با مطرح کردن بحث کمبود زیتون به دنبال واردات آن هستند.

مهدی عباسی درباره دلایل گرانی زیتون در بازار اظهار داشت: سال گذشته سال ناآور زیتون بود، ضمن اینکه هم‌اکنون ما در آستانه فصل برداشت این محصول قرار داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: البته هنوز ذخایر ما به اتمام نرسیده اما معمولا در این فصل قیمت زیتون بین ۱۵ تا ۲۰ درصد گران می‌شود که امسال هم ۱۵ درصد افزایش نرخ را در این زمینه شاهد بودیم.

رئیس شورای ملی زیتون تصریح کرد: بین ۲۰ الی ۲۵ شهریور ماه که فصل برداشت زیتون آغاز می‌شود قیمت این محصول نیز کاهش خواهد یافت.

عباسی اضافه کرد: عده‌ای با مطرح کردن مباحث مبنی بر کمبود زیتون و افزایش چشمگیر قیمت آن به دنبال واردات این محصول هستند.

وی با تاکید بر اینکه منافع عده‌ای در واردات است، افزود: دغدغه‌های ما نباید از طریق واردات رفع شود بلکه باید از طریق سامان دادن به تولید داخل این دغدغه‌ها را رفع کنیم ما می‌توانیم با مدیریت مناسب باغات زیتون تا حدود زیادی مشکلاتمان را برطرف کنیم.

رئیس شورای ملی زیتون ادامه داد: در بحث روغن زیتون مقداری کمبود داریم که باید از طریق واردات رفع شود اما در زمینه زیتون تقریبا به مرز خودکفایی رسیده‌ایم و نیازی به واردات نیست.

عباسی درباره قاچاق روغن زیتون به کشور نیز گفت: با برندسازی؛ بحت قاچاق روغن زیتون را می‌توان به طور چشمگیری کاهش داد.

وی درباره وضعیت تولید هم با بیان اینکه نسبت به سال گذشته تولید شرایط بهتری دارد، افزود: هنوز نمی‌توان در این زمینه آمار دقیقی ارائه کرد.

عباسی ادامه داد: امسال خوشبختانه مگس میوه زیتون نیز خسارت زیادی به باغ‌ها وارد نکرده و از این لحاظ نیز شرایط خوبی داشتیم؛ دمای بالا فعالیت و رشد این مگس را کند می کند؛ ضمن اینکه وزارت جهاد کشاورزی نیز اقدامات مناسبی را در جهت مقابله با آن انجام داده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند