موضوعات داغ:

چه بر سر قیمت سیب‌زمینی و پیاز آمده است؟

چه بر سر قیمت سیب‌زمینی و پیاز آمده است؟

هر یک کیلوگرم پیاز از پایان فروردین ماه سال گذشته تا اسفند ماه، شامل تورم ۱۲۹ درصدی شده، همچنین در این بازه زمانی سیب زمینی ۹۳ درصد افزایش قیمت داشته است.

متوسط هر یک کیلیو گرم پیاز در سال گذشته معادل، دو هزار و ۴۱۷ تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش ۲٫۶ درصدی داشته، یعنی متوسط قیمت آن در سال ۹۶، معادل دو هزار و ۳۵۵ تومان بوده است.

طبق داده‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، قیمت یک کیلوگرم پیاز در پایان فروردین ماه سال گذشته، هزار و ۹۸۱ تومان بوده، اما این کالا در دو ماه پایانی با افزایش قیمت محسوسی مواجه شد؛ به نحوی که قیمت آن در اسفند ماه نسبت به فروردین ماه ۱۲۹ درصد رشد داشت.

پیاز در بین دیگر اقلام خوراکی فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین تورم را با رقم ۴۵۹٫۵ درصد از آن خود کرده است.

قیمت هر یک کیلو گرم پیاز در ماه پایانی سال گذشته، معادل چهار هزار و ۵۵۷ تومان شد.

در حالی که متوسط قیمت پیاز در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ افزایش (۲٫۶ درصدی) داشته، متوسط قیمت هر یک کیلو گرم سیب زمینی در این بازه زمانی افزایش ۳۲ درصدی را تجربه کرد.

متوسط قیمت این کالا در سال ۹۷ معادل دو هزار و ۴۷۹ تومان و در سال ۹۶ معادل هزار و ۸۶۸ تومان بوده است.

اما سیب زمینی در مقایسه اسفند ماه به فروردین ماه ۹۷، نسبت به پیاز کمتر افزایش قیمت داشته است.

قیمت هر یک کیلوگرم از این کالا در فروردین ماه سال گذشته، هزار و ۸۴۲ تومان بوده که با افزایش ۹۳ درصدی تا پایان سال، در فروردین ماه به سه هزار ۵۶۳ تومان رسید.

همچنین تورم سبزیجات (سبزی‌ها و حبوبات) در ماه گذشته نسبت به فروردین ماه سال ۱۳۹۷ به رقم ۱۵۷ درصد رسیده، که در بین دیگر کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بیشترین رشد قیمتی را تجربه کرده است.

این اقلام خوراکی در تورم ماهانه نیز پیشتاز بودند، به نحوی که خانوارهای کشور برای خرید سبزیجات در فروردین ماه سال جاری بیش از ۳۰ درصد بیشتر نسبت به اسفند ماه سال گذشته هزینه کردند.

میانگین تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین سال جاری این کالاها نیز معادل ۴۶٫۹ درصد است.

پیاز از پایان فروردین ماه سال گذشته تا اسفند ماه، تورم ۱۲۹ درصدی را تجربه کرد.
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند