قیمت طلا به‌زودی کاهش می‌یابد

موسسه سرمایه‌گذاری ای بی ان امرو بر این باور است که روند صعودی قیمت طلا چندان دوام نخواهد آورد و قیمت این فلز گرانبها به زودی کاهش خواهد یافت.
قیمت طلا به‌زودی کاهش می‌یابد

بانک هلندی‌ای بی ان امرو در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا طی هفته‌های آینده به کمتر از ۱۳۰۰ دلار خواهد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس این گزارش جورجت بوئل تحلیلگر ارشد بانک ای بی ان تاکید کرد: قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون ۳ درصد رشد داشته ولی این مساله یک سال خوب را برای طلا تضمین نخواهد کرد.

افزایش قیمت طلا در ابتدای هر سال یک روند تاریخی بوده است. از سال ۲۰۰۶ تاکنون، در ۹ سال از ۱۳ سال قیمت طلا در آغاز هر سال افزایش داشته و یک روند مثبت را ثبت کرده است ولی تنها در ۴ مورد قیمت طلا در آن سال با افزایش روبرو شده است.

وی افزود: امسال وضعیت طلا بی‌نظیر بوده است آن هم به خاطر رابطه عادی و معمول بین بازار طلا و سایر بازارها. تصور کلی این است که با افزایش نرخ بهره واقعی اوراق قرضه آمریکا قیمت طلا با کاهش روبرو می‌شود. افزایش انتظارات تورمی نیز موجب رشد تقاضا و قیمت طلا می‌شود.

ولی از ابتدای امسال تاکنون افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا تاثیری بر قیمت طلا نداشته است. از سوی دیگر گمانه زنی‌های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز هنوز تاثیری بر قیمت طلا نداشته است.

این تحلیلگر ارشد اقتصادی افزود: قیمت طلا در ماه‌های اخیر تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا قرار داشته و با افزایش نسبی روبرو شده است.

رابطه منفی و معنادار بین ارزش دلار و قیمت جهانی طلا هنوز پابرجاست. این مساله در خصوص ارزش یورو و ین در برابر طلا نیز صادق است. این مساله بار دیگر نشان داده است که ارزش دلار تأثیر زیادی بر نوسانات قیمت جهانی طلا دارد.

دلار عملکرد بسیار بدی را در سال ۲۰۱۷ میلادی ثبت کرده و ریسک سیاسی در آمریکا نیز افزایش یافته است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی موسسه‌ای بی ان امرو قیمت طلا طی هفته‌های آینده با کاهش روبرو خواهد شد و به کمتر از ۱۳۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.

 

منبع: طلانیوز

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز