قیمت مرغ و جوجه یک‌روزه کاهش یافت

قیمت مرغ و جوجه یک‌روزه کاهش یافت

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، با اشاره به کاهش قیمت مرغ و جوجه یک‌روزه در بازار، گفت: احتمال کاهش مجدد قیمت وجود دارد.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، با اشاره به کاهش قیمت مرغ و جوجه یک‌روزه در بازار، گفت: تولید، روزبه‌روز در حال افزایش است و احتمال کاهش مجدد قیمت وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد یوسفی با اشاره به توزیع گسترده مرغ تنظیم بازاری از سوی دولت در بازار و تاثیر آن بر قیمت این کالا، افزود: قیمت مرغ طی حدود ١٠ روز گذشته، ١٥٠٠ تومان کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: با این حال میزان نهاده‌هایی که از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، تحویل مرغداران می‌شود، کافی نیست و تولیدکنندگان به آن معترض هستند.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه شرکت پیشتیبانی امور دام به تولیدکنندگانی که مرغ تحویل این شرکت می‌دهند، در ازای مرغ دریافتی دان می‌دهد، گفت: در ازای یک کیلوگرم مرغ، تولیدکننده هفت کیلوگرم نهاده شامل ٤ کیلوگرم ذرت و ٣ کیلوگرم کنجاله، دریافت می‌کند.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: با توجه به اینکه این روش مورد اعتراض تولیدکنندگان بود، نمی‌دانم برای هفته آینده نیز اجرایی می‌شود یا تغییر خواهد کرد.

یوسفی درباره اینکه آیا شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ را به همان نرخ مصوب کیلویی ١١ هزار و ٥٠٠ تومان از مرغداران می خرد یا ارزان‌تر؟، افزود: شرکت مرغ را به همین قیمت خریداری می‌کند، ضمن اینکه ما به این نرخ نیز معترضیم؛ چراکه این قیمت در صورتی منطقی است که تمام نهاده های مورد نیاز تولیدکننده، با نرخ مصوب تامین شود.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح شیوه‌های تحویل دان به تولیدکنندگان، افزود: باید رویه‌ای اجرا شود تا تمام کسانی که جوجه‌ریزی می‌کنند، بتوانند به اندازه کافی و با قیمت مناسب دان در اختیار داشته باشند، فرقی هم نمی‌کند این دان را دولت تامین کند یا بخش خصوصی تامین‌کننده آن باشد.

یوسفی با بیان اینکه تولید مرغ در کشور روزبه‌روز در حال افزایش است، گفت: طی یک ماه و نیم گذشته، اکثر مرغداران جوجه ریزی کرده اند و بر همین اساس شاهد افزایش تولید خواهیم بود.

وی با اشاره به احتمال کاهش مجدد نرخ مرغ طی روزهای آتی، ادامه داد: بحث توزیع مناسب گوشت قرمز نیز بر نرخ مرغ تاثیرگذار است و هر چه گوشت بیشتری با قیمت مناسبتر توزیع شود، تقاضا برای مرغ هم کمتر می‌شود.

یوسفی گفت: کاهش قیمت مرغ طی روزهای گذشته برای قیمت جوجه یک‌روزه نیز تاثیرگذار بوده است؛ به طوری که قیمت جوجه که تا ٤٥٠٠ تومان افزایش یافته بود، اواخر هفته گذشته به کانال ٢٥٠٠ تا ٣٠٠٠ تومان برگشت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند