قیمت نفت احتمالا سال آینده افزایشی است

قیمت نفت احتمالا سال آینده افزایشی است

دبیرکل اوپک گفت چشم‌انداز قیمت در بازار نفت برای سال آینده احتمالا افزایشی خواهد بود. به نظر می‌رسد هرگونه نیاز برای کاهش بیشتر تولید، کم شده است

دبیرکل اوپک گفت: چشم‌انداز بازار نفت برای سال آینده احتمالا افزایش قیمت خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت چشم‌انداز قیمت در بازار نفت برای سال آینده احتمالا افزایشی خواهد بود. به نظر می‌رسد هرگونه نیاز برای کاهش بیشتر تولید، کم شده است.

کشورهای صادرکننده نفت خام و هم پیمانانشان نظیر روسیه در ماه دسامبر دیدار خواهند کرد. این گروه که اوپک پلاس نامیده می‌شوند با هدف تقویت قیمت نفت، از ماه ژانویه قراردادی منعقد کردند که روزانه 1.2 میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش دهند و این قرارداد تا مارس 2020 ادامه دارد.

بارکیندو گفت: در مورد چشم‌انداز بازار برای سال آینده نسبت به ماه اکتبر خوشبین‌تر است. وی در ماه اکتبر گفته بود تمامی گزینه‌ها، نظیر کاهش بیشتر تولید نفت، در میانه پیش‌بینی‌های فزونی عرضه، باز است.

وی در کنفرانس خبری پس از رونمایی گزارش چشم‌انداز جهانی نفت 2019 گفت: «بر اساس ارقام اولیه، به نظر می‌رسد در سال 2020 احتمال افزایش قیمت وجود داشته باشد. ارقام بیشتر بررسی شده و چشم‌انداز روشن‌تر گشته است».

«عوامل موثر غیربنیادین بر بازار، نظیر موضوعات مربوط به تجارت، تاثیر منفی بر اقتصاد جهان داشته؛ اخبار (اکنون) خوش‌بینانه‌تر است».

ارقام اوپک نشان می‌دهد که در سال آینده به علت افزایش تولید خارج از گروه، مازاد عرضه وجود خواهد داشت. این چشم انداز و موضوعات نظیر اختلاف تجاری آمریکا و چین بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است و از 75 دلار بالاترین رقم در سال 2019 به 62.70 دلار در هر بشکه کاهش یافته است.

بارکیندو در مورد اینکه آیا بازار در سال آینده با فزونی عرضه مواجه خواهد بود یا نه، گفت: «ما در آن زمان نیستیم. ما در این مرحله قادر نخواهیم بود، تمام گام‌هایی را که در حال کار بر روی آن هستیم، پیشگویی کنیم».

آن گام‌هایی که وی گفت شامل نشست‌های بعدی کمیته فنی اوپک، گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت که هفته آینده منتشر می‌شود، است.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند