قیمت نفت در سطح 50 دلار باقی می‌ماند

قیمت نفت در سطح 50 دلار باقی می‌ماند

یک موسسه تحقیقاتی پیش‌بینی کرد، قیمت نفت همچنان در محدوده ۵۰ دلار باقی خواهد ماند، مگر اینکه در مهرماه شاهد اتفاقی غیرمنتظره در یکی از مناطق مهم جهان باشیم.

حلیما کرافت، رئیس بخش استراتژی کالایی موسسه آر‌بی‌سی کپیتال مارکتس گفت، قیمت نفت همچنان در محدوده نزدیک 50 دلار باقی خواهد ماند، مگر اینکه در ماه اکتبر (مهر ماه) شاهد اتفاقی غیرمنتظره در یکی از مناطق مهم جهان باشیم و این مسئله موجب افزایش قیمت نفت شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، اولین اتفاق احتمالی‌ای که کرافت و تیمش در موسسه کپیتال مارکتس رصد می‌کنند، نکول شرکت نفتی پترولیوس دی ونزوئلا در پرداخت بدهی‌هایش است. تولید نفت این شرکت دولتی ونزوئلا در این اواخر به دلیل بحران مالی ناشی از افت قیمت نفت و سو مدیریت اقتصادی دولت نیکولاس مادورو به صورت مداوم کاهش داشته است.

کرافت در این باره گفت: آنها 3.5 میلیارد دلار بدهی دارند که زمان سررسید آن بازه زمانی اکتبر تا نوامبر است. اگر آنها نتوانند بدهی‌هایشان را پرداخت کنند، این تاثیر قابل توجهی بر چشم‌انداز تولید نفت ونزوئلا خواهد گذاشت.

کاهش تولید نفت ونزوئلا منجر به کاهش مازاد عرضه در بازار نفت خواهد شد و تاثیری مثبت بر قیمت‌ها خواهد گذاشت.

اتفاق غیرمنتظره بعدی می‌تواند خروج دولت آمریکا از توافق برجام باشد که موجب لغو تحریم‌ها علیه ایران شده است. دونالد ترامپ ممکن است از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کند. در صورت چنین اقدامی، تحریم‌های آمریکا علیه ایران مجددا برقرار خواهد شد و این بر تولید نفت این کشور تاثیر خواهد گذاشت.

جان کیلداف، عضو موسسه اگین کپیتال گفت، این نگرانی‌های ژئوپلتیک ممکن است تا حدی بیش از حد غلوآمیز باشند. وی خاط نشان کرد، 5 کشور دیگری که در توافق هسته‌ای ایران حضور دارند، احتمالا با آمریکا همراهی نخواهند کرد و حاضر به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران نخواهند شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که ونزوئلا به کشورهای روسیه و چین بدهکار است. این کشورها مشکلی با دریافت نفت به جای پول از ونزوئلا ندارند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند