سی‌ان‌ان مانی روند قیمت نفت آمریکا را بررسی کرد

قیمت نفت در ۲۰۱۸ به کجا می‌رود؟

قیمت نفت خام آمریکا برای اولین بار از ابتدای سال 2018 با 10 درصد کاهش، به زیر 60 دلار به ازای هر بشکه رسید. به گفته تحلیل‌گران با افت بازار سهام، سرمایه‌گذاران در بازار امن‌تر دیگری که دلار است، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. پیش‎بینی‌ها نشان می‌دهد، قیمت نفت آمریکا در سال 2018، در محدوده 55 تا 65 دلار برای هر بشکه باقی بماند.

قیمت نفت در ۲۰۱۸ به کجا می‌رود؟

الهام میرمحمدی: طی هفته گذشته نه تنها بازار سهام با افت مواجه شد، بلکه قیمت نفت نیز ۱۰ درصد در مقایسه با ابتدای سال ۲۰۱۸ سقوط کرد و به زیر ۶۰ دلار به ازای هر بشکه رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از سی‌ان‌ان‌ مانی، در معاملات روز جمعه قیمت نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت به ۵۹٫۲۰ دلار و قیمت نفت خام برنت به ۶۲٫۷۹ دلار برای هر بشکه رسید.

تولید نفت در ایالات متحده آمریکا موجب شده ذخایر جهانی -نفتی که استخراج می‌شود اما به فروش نمی‌رسد- افزایش یابد. بنابراین، کاملا منطقی است که سرمایه‌گذاران نگران عدم همخوانی تقاضا با افزایش عرضه باشند.

در سال ۲۰۱۷، تولیدکنندگان نفت خام در آمریکا به طور متوسط ۹٫۳ میلیون بشکه در روز استخراج کردند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از سوی اداره اطلاعات انرژی در آمریکا، پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به ۱۰٫۶ میلیون بشکه برسد.

راب تامل (Rob Thummel) مدیرعامل در یک شرکت سرمایه‌گذاری انرژی می‌گوید: در حال حاضر بازار با این واقعیت که ما در حال افزایش ذخایر نفت هستیم، کنار آمده است.

به گفته او، بازار بی‌ثبات سهام در هفته گذشته نیز قیمت نفت را تحت تاثیر قرار داده است. سرمایه‌گذاران پول خود را از بازار سهام خارج کردند و در بازار امن‌تر دیگری که دلار است سرمایه‌گذاری کرده‌اند. قیمت نفت کاملا با ارزش دلار در ارتباط است و زمانی که ارزش دلار افزایش می‌یابد از جذابیتِ نفت برای سرمایه‌گذاری کاسته می‌شود.

افزایش تولید نفت ایالات متحده آمریکا از یک‌سو و امضای توافق کاهش تولید از سوی دیگر، رونق شکننده بازار نفت را طی دو سال گذشته به دنبال داشته است.

پس از آنکه در سال ۲۰۱۶ اعضای اوپک در واکنش به تولیدکنندگان آمریکایی و با هدف بیرون راندن آنها از بازار، تولید خود را افزایش دادند، نفت به کمتر از ۳۰ دلار برای هر بشکه رسید.

اگر چه این سیاست اوپک موجب شد برخی از شرکت‌های نفتی آمریکایی ورشکست شوند و همچنین به کاهش شغل در بازار نفت آمریکا منجر شد، اما تولیدکنندگان پس از مدتی موفق شدند با چنین روندی سازگار شوند.

از سوی دیگر، کنگره هم با لغو ممنوعیت ۴۰ ساله صادرات نفت آمریکا، کمک شایانی به تولیدکنندگان کرد.

این ممنوعیت به دنبال آن به وجود آمده بود که آمریکا در سال ۱۹۷۵ و پس از شوک نفتی سال ۱۹۷۳، محدودیت‌ها و موانع واردات نفت را کاهش داد و صادرات نفت را ممنوع کرد.

با کاهش قیمت‌ها، اوپک استراتژی پیشین خود را رها کرد و در سال ۲۰۱۶ همراه با برخی دیگر از تولیدکنندگان غیراوپک نظیر روسیه توافق کاهش تولید را امضا کرد.

با ادامه اجرای این توافقنامه، قیمت نفت در اواخر ماه ژانویه به بیش از ۶۵ دلار به ازای هر بشکه رسید.

به اعتقاد راب تامل، انتظار می‌رود که قیمت نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸، در محدوده ۵۵ تا ۶۵ دلار برای هر بشکه باقی بماند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید