بانک مورگان استنلی:

قیمت نفت نیمه دوم ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد

قیمت نفت نیمه دوم ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد

بانک مورگان استنلی اعلام کرد هرچند قیمت نفت برنت در سه ماهه نخست سال آینده به ۶۲٫۵۰ دلار در هر بشکه برسد اما در باقی سال ۲۰۲۰ به ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ بانک مورگان استنلی اعلام کرد طرح اوپک و هم‌پیمانانش برای کاهش بیشتر تولید در سه ماهه نخست سال آینده میلادی، تنها بازار را در کوتاه‌مدت تقویت خواهد کرد درحالی‌که قیمت نفت برنت در نیمه ۲۰۲۰ احتمالا به ۶۰ دلار در هر بشکه بازگردد.

این بانک، پس از اعلام اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید، پیش‌بینی خود از تولید اوپک در سال ۲۰۲۰ را ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و روزانه ۲۹٫۲ میلیون بشکه اعلام کرد.

این بانک در یادداشتی نوشت: « کاهش تولید بیشتر اخیر اوپک به وضوح در کوتاه‌مدت مثبت است اما حقیقت این است که آنها نیازمند توجه به ضعیف شدن عوامل تقویت کننده بازار هستند».

علی‌رغم این کاهش تولید، این بانک انتظار دارد که عرضه غیراوپکی‌ها در سال آینده تا حدود ۱٫۸ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و رشد تولید ماهانه آمریکا روزانه ۵۰ هزار بشکه کمتر از میزان گزارش شده در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ باشد.

هر چند انتظار می‌رود که تقاضا برای نفت با توجه به قوانین جدید IMO 2020 شدت بگیرد، اما این بانک انتظار دارد یک فزونی عرضه ملایم در سال آینده صورت گیرد.

قوانین جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) کشتی‌داران را ملزم کرده است تا گوگرد موجود در کشتی‌هایشان را از ابتدای ماه ژانویه کاهش دهند.

مورگان استنلی پیش‌بینی کرد قیمت نفت برنت در سه ماهه نخست سال آینده به ۶۲٫۵۰ دلار در هر بشکه برسد اما در باقی سال ۲۰۲۰ به ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد.

همچنین پیش‌بینی این بانک برای قیمت نفت خام آمریکا در سه ماهه نخست سال آینده میلادی ۵۷٫۵ دلار در هر بشکه است که در باقی مانده سال به ۵۵ دلار در هر بشکه کاهش خواهد یافت.

بانک گلدمن ساکز نیز پیش‌بینی خود از قیمت نفت برای سال ۲۰۲۰ را افزایش داد و دلیل این افزایش را کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت پس از تصمیم اوپک برای کاهش بیشتر تولید تا سه ماهه نخست سال آینده اعلام کرد.

این بانک پیش‌بینی خود برای قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را به ۶۳ دلار در هر بشکه افزایش داد.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند