قیمت گل برای روز مادر گران نمی‌شود

قیمت گل برای روز مادر گران نمی‌شود

رئیس اتحادیه فروشندگان گل با بیان اینکه صادرات با شرایط فعلی به ضرر تولیدکنندگان است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به ویژه در روز مادر قیمت گل افزایش پیدا نکند.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل با بیان اینکه صادرات با شرایط فعلی به ضرر تولیدکنندگان است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به ویژه در روز مادر قیمت گل افزایش پیدا نکند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اکبر شاهرخی، در رابطه با وضعیت شب عید بازار گل، گفت: در روزهای آینده ایام شب سال نو و روز مادر در پیش است که در این ایام حجم تقاضا برای گل به شدت افزایش می‌یابد و در تقویم گل‌فروشی‌ها، روز مادر یک روز استثنایی به حساب می‌آید.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه آمار مشخصی در کشور در زمینه فروش گل وجود ندارد نمی‌توان اطلاعات دقیقی از میزان تقاضای گل در روز مادر ارائه کرد، اما تجربه ثابت کرده بیشترین میزان عرضه و تقاضای گل در طول سال در روز مادر است.

وی یادآور شد: قیمت‌ها در روز مادر تغییر آن‌چنانی نخواهد داشت و امید می‌رود با مساعد بودن شرایط آب و هوا و عدم سرمازدگی گلخانه‌ها، قیمت گل تا پایان سال به ویژه روز مادر تغییری نداشته باشد.

شاهرخی تاکید کرد: در صنف فروشندگان گل نرخ تعیین شده‌ای برای عرضه وجود ندارد و قیمت محصولات برپایه عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و این در حالی است که برای تزئین گل نیز نرخ به صورت توافقی تعیین می‌شود و در برخی شرایط حتی ملزومات تزئین و برگ‌های تزئینی دست گل قیمت بیشتری نسبت به گل دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل با تاکید بر این‌که قیمت مواد اولیه و جانبی تولید و عرضه گل در یک سال اخیر تا بیش از ۲.۵ برابر رشد داشته است، تاکید کرد: اتحادیه بر فعالیت و قیمت‌گذاری واحدهای صنفی نظارت مستقیم دارد و در صورت ثبت شکایات از سوی مردم به صورت جدی شکایات پیگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: در چند وقت اخیر برخی افراد در فضای مجازی به فعالیت در زمینه عرضه گل می‌پردازند که ثبت شکایات در رابطه با این افراد به دلیل آنکه زیرمجموعه اتحادیه محسوب نمی‌شوند، پیگیری نخواهد شد و همواره دیده شده شکایات افراد از این واحدهای مجازی به دلیل آن است که محصول سفارش داده شده تطابقی با نمونه‌های پیشنهادی ندارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل در پاسخ به این سوال که آیا صادرات گل در کشور وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ‌گونه واردات و صادراتی در زمینه گل انجام نمی‌شود و تنها کشورهای همسایه، حاشیه خلیج فارس، باکو و کشور روسیه متقاضی گلدان‌های ایرانی هستند و حجم اعظم این تقاضا از سوی تجار عراقی به ثبت می‌رسد و دلیل این موضوع تفاوت قیمت ریال و دلار است که بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات به این شیوه برای تولیدکنندگان به شدت مخرب و زیان‌آور است، زیرا تولید جایگزین با افزایش قیمت مواد اولیه و جانبی تولید بسیار گران تمام می‌شود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند