لزوم اصلاح تعرفه برق پرمصرف‌ها برای اجتناب از خاموشی در تابستان ۹۸

لزوم اصلاح تعرفه برق پرمصرف‌ها برای اجتناب از خاموشی در تابستان ۹۸

یک نهاد سیاست پژوهی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ضمن اشاره به تجربه ناموفق کشور در سال ۹۳، اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف را تنها راه جلوگیری از بروز خاموشی در تابستان ۹۸ دانست.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه‌ای به روحانی رئیس‌جمهور، راهکارهای جلوگیری از بروز خاموشی در سال آتی را بررسی کرد و تجربه ناموفق کشور در سال 93 را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به عقیده این کانون تفکر و نهاد سیاست پژوهی، دولت باید یارانه پنهانی که به مشترکین پرمصرف می‌دهد را رفته رفته کاهش داده و قیمت واقعی انرژی را از پله‌های بالای مصرف دریافت نماید؛ اقدامی که علاوه بر کاهش هزینه‌های دولت، به عدالت نزدیک‌تر است.

اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف تنها راه جلوگیری از خاموشی در تابستان 98

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف را تنها راه جلوگیری از بروز خاموشی در تابستان 98 دانسته و خواستار تصویب طرح پیشنهادی وزارت نیرو در این زمینه در هیات دولت شده است. اقدامی که در سال 93 نیز در دستور کار قرار گرفته بود؛ اما با دستور شخص رئیس جمهور لغو گردید و مانع مدیریت بهینه مصرف برق شد.

این شبکه در نامه خود بیان کرده است که آمارها نشان می‌دهد مشترکین خانگی بیش از 51 درصد از تقاضای مصرف برق در ساعات اوج بار شبکه را به خود اختصاص داده‌اند؛ که تنها 20 درصد از آنها، در زمره مشترکین پرمصرف برق قرار می‌گیرند. همچنین از آنجا که مشترکین پرمصرف غالبا از طبقات مرفه و برخوردار جامعه هستند، اصلاح تعرفه برق آنها معادل افزایش فشار اقتصادی به عموم مردم نیست.

متن نامه مذکور به شرح زیر است:

همانطور که مستحضر هستید؛ عدم تعادل در میزان تولید و مصرف برق در کشور، منجر به خاموشی‌های متعدد برق در تابستان سال جاری گردید؛ خاموشی‌هایی که علاوه بر خسارات فراوان به صنایع و اقتصاد ملی، موجبات نارضایتی عموم مردم را نیز بوجود آورد.

بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد علت بروز خاموشی را بایستی در سیاست‌های حاکم بر تولید و مصرف برق جستجو کرد:

یک- از سال 1391 به بعد، کاهش رشد سرمایه گذاری در بخش تولید برق در حالی اتفاق افتاده که با رشد 8 درصدی مصرف برق هیچگونه تطابقی نداشته است؛ با توجه به بازه زمانی 2 تا 5 ساله برای احداث نیروگاه‌های برق، طبیعی است که نتیجه این کاهش سرمایه گذاری، به صورت کمبود تولید برق در سال‌های بعد نمایان شود.

دو- طی سال‌های اخیر در حوزه مدیریت مصرف برق اقدام درخور توجهی انجام نگرفته است؛ حتی اجرای مدل تعرفه‌گذاری پلکانی که در جهت کنترل مصرف افسارگسیخته مشترکین پرمصرف خانگی برق، از سوی وزارت نیرو پیشنهاد و با تصویب هیات دولت اجرا شد، توسط جنابعالی در اردیبهشت سال 1393 لغو گردید.

بنابراین در شرایط فعلی با توجه به محدودیت زمانی برای احداث نیروگاهای جدید حتی با صرف هزینه فراوان، حجم نیروگاه‌هایی که تا تابستان سال آینده وارد مدار می‌شوند قابل افزایش نیست و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که حتی اگر تمامی این نیروگاه‌ها وارد مدار شوند، باز هم برای عبور بدون خاموشی از تابستان 1398 به 3000 مگاوات کاهش مصرف نیاز است. لذا بر اساس برنامه پیشنهادی وزارت نیرو که هم اکنون در صف تصمیم گیری هیات دولت قرار دارد، نیمی از این مقدار یعنی معادل 1500 مگاوات کاهش مصرف، بایستی از طریق اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف خانگی محقق شود.

آمارها نشان می‌دهد مشترکین خانگی بیش از 51 درصد از تقاضای مصرف برق در ساعات اوج بار شبکه را به خود اختصاص داده‌اند که تنها 20 درصد از آنها، در زمره مشترکین پرمصرف برق قرار می‌گیرند. همچنین از آنجا که مشترکین پرمصرف غالباً از طبقات مرفه و برخوردار جامعه هستند، اصلاح تعرفه برق آنها معادل افزایش فشار اقتصادی به عموم مردم نیست.

بر این اساس، با توجه به حمایت کارشناسان صنعت برق، مسئولین وزارت نیرو، کمیسیون انرژی و کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی از افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف و در عین حال قطعی بودن بروز خاموشی در تابستان 1398 درصورت عدم اجرای این طرح، ضروری است با نظر به تجربه ناموفق کشور در سال 1393، در سال جاری این اقدام کلیدی در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شود.

در واقع دولت باید یارانه پنهانی که به مشترکین پرمصرف می‌دهد را رفته رفته کاهش داده و قیمت واقعی انرژی را از پله‌های بالای مصرف دریافت نماید؛ اقدامی که علاوه بر کاهش هزینه‌های دولت، به عدالت نزدیک‌تر است.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند