لزوم بسترسازی برای برگزاری آیین‌های ملی و سنتی

لزوم بسترسازی برای برگزاری آیین‌های ملی و سنتی
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بسترسازی برای برگزاری آیین‌های ملی و سنتی مانند چهارشنبه سوری و بروز شادی جمعی در جامعه به مانند عزاداری جمعی باید جدی گرفته شود.

سیدهادی حسینی افزود: با توجه به وقایع ناگوار در نتیجه بی دقتی و بی توجهی برخی جوانان در آیین سنتی چهارشنبه سوری در سال‌های اخیر، مسئولان باید برای کاهش آسیب‌ها و فراهم سازی بستر نشاط جمعی در جامعه تمهیدات لازم را تدارک ببینند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی برخورداری از نشاط مطابق با موازین اسلامی را از حقوق مردم جامعه و ظرفیتی مثبت برای همگرایی اقشار مختلف و تجدید روابط با خویشاوندان دانست و نقش فرهنگ غنی ایرانی و آیین‌های شادی بخش کهن ایرانیان همچون چهارشنبه سوری را در این خصوص مهم توصیف کرد.

حسینی، چهارشنبه سوری را یکی از عناصر مهم سرمایه اجتماعی ایرانیان توصیف کرد و گفت: این شب یکی از جشن‌های نشاط آور ایران باستان بوده و برگزاری آن در شناسنامه فرهنگی ایران در جهان همچون سایر عناصر فرهنگی اهمیت دارد.

وی با تاکید بر پرهیز از رفتارهای خشونت‌آمیز در برگزاری نشاط بخش این جشن، اقدام خلاف عده‌ای را مغایر با باورهای فرهنگی دانست و ادامه داد: بر پایه باورهای فرهنگی ایران باستان، در روز چهارشنبه سوری باید کینه‌ها و دشمنی‌ها را در آتش ریخت و سوزاند و آشتی و همدلی و همگرایی را جایگزین آن کرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عنصر آتش در میان عناصر چهارگانه آب، خاک، هوا و آتش نقش مهم و با ارزشی برای ایرانیان دارد و نمادی از تاثیر گرما و روشنی در زندگی انسان‌ها و نیز صلح و صفا و دوستی است.

وی به تلاش دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران برای بازنمایی و قلب وقایع داخل کشور اشاره کرد و گفت: نباید اجازه دهیم چهارشنبه سوری سیاسی شود و به عنوان ابزاری در خدمت اهداف دشمنان قرار گیرد.

حسینی با تبیین نقش والدین، رسانه‌ها و مدارس در آموزش قشر نوجوان و جوان جامعه، فرهنگ‌سازی و آموزش آیین چهارشنبه سوری به این قشر و نظارت بر رفتار فرزندان را در برگزاری بهینه و نشاط بخش این جشن مهم توصیف کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با انتقاد از برخی بدعت‌های نادرست در برگزاری این جشن افزود: از بین بردن این بدعت‌ها و اتخاذ تدابیر لازم انتظامی، زمینه بازگشت نشاط و آرامش به جشن چهارشنبه سوری را فراهم می‌سازد.

حسینی ابراز امیدواری کرد: همه خانواده‌ها و بویژه جوانان و نوجوانان علاقه مند به برپایی جشن چهارشنبه سوری، با استفاده از وسایل و امکانات بی خطر شبی به یادماندنی را به تصویر کشیده و مانع سوء‌استفاده دیگران شوند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند