کد خبر: 214177

لزوم تعریف حقوق مصرف‌کنندگان در فضای مجازی

یک فعال حوزه تجارت الکترونیکی با اشاره به ضرورت قانون‌گذاری در حوزه فعالیت‌های مجازی، مشخص نبودن حقوق افراد را عامل ایجاد بی‌اعتمادی در فضای مجازی ارزیابی کرد.

سرویس کسب‌وکار -

محمد خانزادی – فعال حوزه تجارت الکترونیک – با اشاره به جنبه‌های مختلف پولی، بانکی و قانونی اقتصاد کشور، اظهار کرد: همان‌طور که ما در فضای پولی و بانکی به وجود قوانینی نیاز داریم تا بر پایه آن اعتماد عمومی را جلب کنیم، در فضای کسب‌وکار هم به همین شکل است آن هم مخصوصا در مورد پدیده‌هایی که مانند فضای مجازی نوظهور هستند و اعتماد سرمایه‌گذاران در صورت وجود قوانین و مقررات به این حوزه جذب خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با تاکید بر این‌که وجود قوانین و مقررات در حوزه فضای مجازی باعث جلوگیری از ایجاد سرخوردگی می‌شود، گفت: اساسا اگر حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در برخی از حوزه‌ها تعریف نشود، کسب‌وکاری هم شکل نمی‌گیرد.

خانزادی افزود: ما علاوه بر این‌که به کپی‌رایت جهانی پایبند نیستیم، در داخل هم قانون مدونی در این خصوص نداریم که این باعث می‌شود بسیاری از فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای مجازی شکل نگیرد.

این فعال حوزه تجارت الکترونیکی با بیان این که مقررات و قوانین در حوزه فضای مجازی باید تخصصی و مخصوص به همین حوزه باشند، اظهار کرد: یک زمانی در آمریکا کسب‌وکارهای مجازی با انواع سنتی خود دچار تداخلاتی شدند که آنها به مرور زمان برای هر کدام از حوزه‌های مختلف کسب‌وکارهای مجازی قوانینی را تعریف کردند.

خانزادی با تاکید بر این‌که باید از افراد خبره برای تعریف حقوق افراد در فضای مجازی استفاده شود، گفت: در این مورد باید مرجع قانون‌گذاری به‌طور مشخص تعیین شود تا باعث ایجاد سردرگمی‌های بعدی نشود.

فعال حوزه تجارت الکترونیک افزود: برای مثال می‌توان به قوانین بسیار تخصصی مربوط به تاسیس استارت‌آپ‌ها، مالیات و مسائل مربوط به منابع انسانی آن‌ها اشاره کرد که در حال حاضر نبود این قوانین باعث شده تا مشکلاتی برای صاحبان کسب‌وکارهای نوپا به وجود بیاید.

وی در نهایت به لزوم تعریف حقوق مصرف‌کنندگان در فضای مجازی هم پرداخت و گفت: علاوه بر این برای رقابت در فضای مجازی نیز باید تدبیری اندیشیده شود تا شرکت‌ها بتوانند در یک بستر قانونی مطمئن به رقابت و تلاش بیشتر برای کسب سهم بیشتری از بازار خود تلاش کنند.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.47)
1342.5
6.3
مثقال طلا (%0.67)
737500
4900
سکه امامی (%0.6)
1829000
11000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.37)
6775
25
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.