اسحاق جهانگیری عنوان کرد:

لزوم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهبود اقتصاد کشور

لزوم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهبود اقتصاد کشور

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر لزوم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، اظهار کرد: تنها جایگزین اقتصاد نفتی، اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌گیری از جوانان تحصیل‌کرده به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه فعلی کشور است.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر لزوم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، اظهار کرد: تنها جایگزین اقتصاد نفتی، اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌گیری از جوانان تحصیل‌کرده به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه فعلی کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در نشستی با حضور کارآفرینان، منتخبین استارت‌آپها و واحدهای دانش‌بنیان که در پارک فناوری پردیس برگزار شد، با بیان اینکه از صدسال قبل تاکنون اقتصاد ایران، همواره اقتصادی نفتی بوده است، خاطرنشان کرد: امروز به اجبار با شرایطی مواجهیم که باید به سمت کم کردن اتکای اقتصاد کشور از نفت باشیم.

وی با بیان اینکه قطعا اگر اتکای کشور به نفت کم شود، چالش‌های پیش رو افزایش می‌یابد، افزود: تنها جایگزین اقتصاد نفتی، اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌گیری از جوانان تحصیل‌کرده به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه فعلی کشور است.

جهانگیری افزود: متاسفانه اقتصاد کشور به‌طور جدی به درآمدهای نفتی متکی شد و در مواقعی که قیمت نفت افزایش یافت، دولتمردان دغدغه‌ای برای نحوه اداره کشور نداشتند، چراکه منابع سرشار درآمدهای نفت حتی ضعف‌های نحوه اداره کشور را می‌پوشاند.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه درآمدهای نفتی اجازه نمی‌دهد که حتی ضعف‌های نحوه اداره کشور مشخص شود و حتی اگر در مقطعی نظام کارشناسی کشور متلاشی و دچار آسیب شود کسی فکر نمی‌کند که اتفاق بدی افتاده و به این موضوع توجه نمی‌کند که تصمیمات نادرست ناشی از ضعف بدنه کارشناسی می‌تواند آینده کشور را به خطر بیندازد.

جهانگیری با اشاره به اینکه دو خطر درآمدهای نفتی را تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: یکی از این خطرات این است که ممکن است روزی درآمدهای نفتی به پایان برسد و کشور را مبتلا به فقر و فلاکت کند.

وی افزود: زمانی می‌گفتیم که چاه‌های نفت را به روی برخی کشورها ببندیم و باورمان این بود که کشورهای نفتی می‌توانند از طریق عدم فروش نفت غرب را تنبیه کنند اما در سال‌های تحریم مشاهده شد که اتفاق عکس رخ داد و غربی‌ها با عدم خرید نفت ما را تحریم کردند و در تحریم سقف تعیین کردند که ایران نتواند بیش از یک میلیون بشکه نفت بفروشد.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: ما به ناچار باید به دنبال آن باشیم که اتکاء اقتصاد کشور به نفت را کاهش دهیم و رهبر معظم انقلاب نیز بارها فرموده‌اند که اقتصاد کشور نباید به درآمدهای نفتی متکی باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 3 میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد اظهار داشت: ما در منطقه‌ای هستیم که رقبای جدی داریم و برخی از این کشورها بی‌جهت و گویا از روی توهم برای ما شاخ و شانه می‌کشند و این در حالی است که ایران جزو قدرتمندترین کشورهای منطقه است و از نظر توانمندی و تمدن در جایگاه نخست منطقه قرار دارد.

جهانگیری اضافه کرد: البته کشوری که می‌خواهد چنین موقعیتی داشته باشد باید از اقتصاد قوی برخوردار بوده و اتکاء آن به درآمدهای نفتی کم باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: اینکه گاهی گفته می‌شود اتکاء اقتصاد کشور را از نفت به سمت کشاورزی، معادن و یا توریسم هدایت کنیم ممکن است توصیه خوبی باشد اما کشاورزی و معدن نیز نمی‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی باشد.

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین و اصلی‌ترین فرصت و سرمایه ایران دانش و مغز جوانان تحصیل‌کرده کشور است، خاطرنشان کرد: ایران در برخورداری از مهندسین در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد و امروز جوانان تحصیل‌کرده کشور مجموعه‌ای هستند که می‌توانند بخش زیادی از مشکل اتکاء اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی را حل‌وفصل کنند.

جهانگیری با اشاره به بازدیدهای خود از برخی دانشگاه‌های کشور تصریح کرد: در بازدید از برخی دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف مشاهده کردم که مراکز رشد و علم و فناوری در کنار دانشگاه فعال هستند تا ایده‌ها را به فناوری و محصول تبدیل کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: هر اقدامی که بخواهد در کشور انجام شود در وهله نخست نیازمند شکل‌گیری اراده در سطوح بالا است و خوشبختانه مدتی است که مقام معظم رهبری خود پرچم دار توسعه علم و فناوری در کشور شده‌اند و دولت نیز پای این موضوع ایستاده است.

وی ادامه داد: البته متاسفانه هنوز ساختارها، مقررات، قوانین و آیین‌نامه‌های کشور همان قوانینی هستند که برای اقتصاد نفتی تدوین شده‌اند که لازم است اصلاحاتی در آنها ایجاد شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اصلاح قوانین و مقررات وظیفه ماست و مهم این است که شرکت‌های دانش‌بنیان اراده کافی و به ملت و کشور علاقه داشته باشند و خواهان پیشرفت کشور باشند و در مشکلات و موانع شانه خالی نکنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در یک کشور در حال توسعه وجود موانع و مزاحمت‌هایی در پیش روی انجام کارهای نو و جدید امری طبیعی است گفت: البته ما به سرعت به دنبال اصلاح مقررات و قوانین مزاحم خواهیم بود و تلاش خواهیم کرد زیرساخت‌های لازم و مسیر توسعه را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه صنعت کشور نیز باید مجهز به فناوری‌های روز باشد، گفت: متاسفانه ساختارهای بنگاه‌های اقتصادی کشور ساختارهای فناورانه نیست و ترکیب نیروی انسانی در این بنگاه‌ها نیازمند اصلاح است. تحقیق، توسعه و آموزش نیروی انسانی در این بنگاه‌ها مناسب نیست و ماشین‌آلات مورد استفاده در کارخانه‌ها کهنه هستند و از چنین کارخانه‌هایی نمی‌توان انتظار داشت که محصول رقابتی خارج شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه شرکت‌های صنعتی موجود در کشور باید به علم و فناوری مجهز شوند، تصریح کرد: باید محصول کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی محصولی خوب و رقابتی باشد، چراکه نمی‌توانیم به مردم بگوییم کالاهای موجود را حتی اگر کیفیت مناسب ندارند، خریداری کنید.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اراده دولت بر این است که مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان را مرتفع کند، گفت: دولت مصمم است تسهیلات مورد نیاز پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کند تا این شرکت‌ها رشد کنند و در سطح جهان مطرح شوند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری برای حمایت از تولید داخلی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی از کالاهای تولید داخل را احصاء کرده و دولت به همه دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی ابلاغ کرده است که حق ندارند کالای خارجی که نمونه مشابه آن در کشور تولید می‌شود، خریداری کنند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه سیاست‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان باید شفاف و روشن باشد، گفت: در اراده دولت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تردیدی وجود ندارد و نمونه آن این است که در طرح تسهیلات 12 هزار میلیارد تومانی اشتغال روستایی با سود شش درصد، شرکت‌های دانش‌بنیان مجاز شده‌اند که از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان باید محصولاتی صادارت محور تولید کنند، گفت: این مناسب نیست که در سبد صادراتی کشور، سهم صادرات کالای دانش‌بنیان عدد غیرقابل ذکری باشد و امیدوارم شرکت‌های دانش‌بنیان به جایگاهی برسند که بتوانند محصولات خود را به آسانی در بازارهای بین‌المللی عرضه کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در این نشست با اشاره به اینکه نسل جوانی که به‌پا خواسته به دنبال کارآفرینی است و تلاش می‌کند در جامعه و تفکر اجتماع تغییر ایجاد کند، گفت: ما باید محیط کسب‌وکار مناسب در اختیار این جوانان قرار دهیم تا شاهد توسعه و پیشرفت باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست با بیان اینکه صنعت بدون علم و دانش و فناوری محکوم به زوال است گفت: فعالیت‌های دانش‌بنیان نیز بدون اتصال به بازار محکوم به فنا هستند و به همین دلیل باید اتصال مناسبی میان صنعت و فعالیت‌های دانش‌بنیان ایجاد شود.

در ابتدای این نشست نیز رئیس پارک فناوری پردیس گزارشی از فعالیت‎ها و اهداف این پارک ارائه کرد و سپس تعدادی از مدیران استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به بیان نظرات و دغدغه‌های خود پرداختند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند