رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد؛

مال‌فروشی در خصوصی‌سازی همچنان وجود دارد

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: در سال‌های گذشته تلاش شده تا نگاه مال فروشی به واگذاری‌ها کمرنگ شود، اما تاکنون نتوانسته‌ایم مال‌فروشی در جریان خصوصی‌سازی را به صورت ۱۰۰ درصد از بین ببریم.
مال‌فروشی در خصوصی‌سازی همچنان وجود دارد

نخستین نشست کمیسیون تخصصی شورای عالی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در دولت دوازدهم روز گذشته در سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پوری حسینی گفت: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته و نیز اعتقاد مدیران کشور به اجرای اصل ۴۴ و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی متاسفانه خصوصی‌سازی ما بیشتر به مال‌فروشی شبیه است.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: البته در سال‌های گذشته تلاش شده تا این نوع نگاه به واگذاری‌های سهام شرکت‌های دولتی کمرنگ شود، اما تاکنون نتوانسته‌ایم مال‌فروشی در جریان خصوصی‌سازی را به صورت ۱۰۰ درصد از بین ببریم.

وی همچنین با بیان اینکه اصلاح ساختار بنگاه‌ها قبل از واگذاری یک تکلیف قانونی است، تصریح کرد: وقتی شرکتی در دست دولت است و با مازاد نیروی کار همراه است، دولت به دلیل تبعات ناشی از آن نمی‌تواند اقدام به تعدیل نیرو و اخراج کارگران کند.

پوری حسینی خاطرنشان کرد: بنابراین مجبور است با همین شرایط اقدام به واگذاری شرکت‌ها کند و در زمینه جزئیات شرایط واگذاری هم شرط و شروط‌هایی را برای خریداران در راستای حفظ سطح اشتغال در نظر می‌گیرد؛ بنابراین با وجود چنین شرایطی آیا می‌توان به موفقیت خصوصی‌سازی در کشور امید داشت.

وی گفت: ضمن این که به دلیل این چنین مواردی است که اهداف خصوصی‌سازی در کشور به سرانجام نمی‌رسد.

پوری حسینی افزود: بر این اساس با علم به این موارد و موانع، نمی‌توان قبل از واگذاری اصلاح ساختاری درخصوص بنگاه‌ها را انجام داد و به همین دلیل است که بیشتر مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی به ثمر نمی‌رسد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: در برخی موارد هم که موفق به فروش سهام شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی با وجود سطح بالای اشتغال و نیروی کار کم‌توان و غیرمتخصص می‌شویم انتظار داریم که بلافاصله پس از واگذاری بنگاه‌های خصوصی شده با افزایش بهره وری و تولید مواجه شوند.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز