کد خبر: 165789

مجوز فعالیت به ۷۵ شرکت زنجیره‌ای توزیع سوخت

بر اساس قانون و شیوه‌نامه ارزیابی شرکت‌های صاحب صلاحیت (برند) که از سوی وزارت نفت ابلاغ شده، تاکنون به ۷۵ شرکت زنجیره‌ای توزیع سوخت مجوز فعالیت داده شده است.

سرویس بازار -

معاون مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: بر اساس قانون و شیوه‌نامه ارزیابی شرکت‌های صاحب صلاحیت (برند) که از سوی وزارت نفت ابلاغ شده، تاکنون به ۷۵ شرکت زنجیره‌ای توزیع سوخت مجوز فعالیت داده شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت نفت؛ مجید مجیدی راد وظیفه شرکت‌های صاحب صلاحیت (برند) را دریافت سوخت از انبارهای نفت، حمل به‌موقع آن در جایگاه‌های زیر پوشش و همچنین مسئولیت کمیت و کیفیت عرضه فرآورده‌های نفتی عنوان کرد و از شرکت‌های حمل‌ونقل و انجمن صنفی جایگاه‌های عرضه سوخت خواست تا درصورت توانایی، نسبت به ایجاد شرکت صاحب صلاحیت اقدام کنند.

وی افزود: سیستم حق‌العمل‌کاری و حمل‌ونقل بر اساس نرخ تعرفه‌هایی که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تعریف می‌کند، پرداخت می‌شود.

همچنین معاون مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد با اجرای طرح توزیع سوخت ازسوی شرکت‌های زنجیره‌ای حق کسی ضایع نمی شود.

مسعود رضایی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی را در شرکت لازم و ضروری دانست و گفت: برونسپاری امور اقتصادی به بخش خصوصی از سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی است که اجرای آن در همه جوامع پیشرفته و کشورهای صنعتی موفق بوده است.

با توجه به شیوه اداره جایگاه‌های عرضه سوخت در کشور به شکل سنتی و فردی، قرار شده است با استفاده از تجربه سایر کشورها، طرح برندسازی پمپ بنزین‌ها اجرا شود.

اکنون نزدیک به ۳۶۰۰ جایگاه عرضه فرآورده نفتی (بنزین و گازوییل) و ۲۴۰۰ جایگاه عرضه سی‌ان‌جی (گاز مایع) در کشور فعالیت می‌کنند؛ به عبارتی ۶ هزار جایگاه، به خودروها سوخت‌رسانی می‌کنند که همگی آن‌ها طرف حساب وزارت نفت به شمار می‌روند اما نظارت منسجمی بر آن‌ها وجود ندارد.

با اجرای برندسازی، چند شرکت شماری از جایگاه‌های عرضه را زیر پوشش خود قرار می‌دهند.

به گفته مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، تاکنون ۵۳ شرکت در سراسر کشور به عنوان برند، تاییدیه ایجاد جایگاه‌های زنجیره‌ای را دریافت کرده‌اند و می‌توانند در قالب طرح برند فعالیت خود را آغاز کنند.

در تهران نیز نزدیک به ۱۰ جایگاه در قالب سه برند فعال شده‌اند.

در طرح برندسازی، شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت، ابتدا قیمت یکسانی را از رانندگان می‌گیرند اما در آینده، خدمات شرکت‌ها و جایگاه‌ها ارزیابی و تلاش می‌شود فضایی رقابتی بین جایگاه‌ها در چگونگی ارائه خدمات و اخذ هزینه‌ها شکل گیرد.

بر اساس این طرح، برندها می توانند ۲۰ درصد جایگاه‌های کشور، ۳۰ درصد جایگاه‌های استان و ۵۰ درصد جایگاه‌های هر شهرستان را در اختیار داشته باشند.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.06)
1329.7
0.8
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.