محاسبه کرایه کامیون‌ها به ادارات کل راهداری استان‌ها واگذار می‌شود

محاسبه کرایه کامیون‌ها به ادارات کل راهداری استان‌ها واگذار می‌شود

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالای سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از واگذاری محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید ابلاغی، به ادارات کل راهداری استان‌های کشور خبر داد.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالای سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور از واگذاری محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید ابلاغی، به ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان‌های سراسر کشور خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، غلامحسین دغاغله در حاشیه بازدید از روند احداث شهرک حمل‌ونقل ساوه، به برخی مطالبات رانندگان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: با نهایی شدن روش محاسبه تن-کیلومتر و اجرای آن در سراسر کشور یکی از خواسته‌های بحق رانندگان محقق شد.

وی با اشاره به مطرح شدن این موضوع در سال جاری نیز گفت: با دستور وزیر راه و شهرسازی کارگروهی مختص رانندگان کامیون تشکیل شد و کارگروه دیگری به عنوان زیرمجموعه کارگروه اصلی به منظور تعیین کرایه براساس تن کیلومتر با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی، صاحب‌نظران و اساتید دانشگاهی و کارشناسان خبره سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تشکیل شد.

دغاغله با اشاره به تشکیل افزون بر ۳۰ جلسه اصلی و فرعی برای تعیین کرایه براساس تن کیلومتر در این کارگروه، گفت: برای اجرایی شدن این طرح ۱۰۶۰ نفر ساعت زمان کار کارشناسی با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان، نمایندگان کامیون‌داران و رانندگان، اساتید دانشگاه، صاحب‌نظران و شرکت‌های مشاور صرف شده است و نهایتا به یک فرمول و نظر مشترکی دست یافتیم که طی نامه‌ای از سوی ریاست سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور به استان‌ها ابلاغ شد.

وی بیان کرد: براساس این دستورالعمل یک نرخ پایه (نرخ شاخص مبنا هر تن کیلومتر ۱۰۳۳ ریال) و نیز ضرایبی از ۰.۷۵ تا ۱.۲۵ درصد تعیین شده است و ضرایبی هم برای حمل کالا در مسیرهای کوهستانی، مواد خطرناک و کالاهای خاص در نظر گرفته شده است که تعیین میزان ضرایب بر عهده استان‌هاست که با برگزاری جلسات مشترک کارگری و کارفرمایی علاوه بر محاسبه مسیر و مسافت‌ها برای هر مسیری هر استانی ضرایب خاص را اعمال کند.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالای سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در ادامه به برگزاری جلسه نهایی در ۱۹ آذرماه سال جاری گفت: صورتجلسه نهایی تنظیم و با امضای ریاست سازمان به استان‌ها ابلاغ شده است که در برخی استان‌ها اجرایی و در مابقی نیز در حال طی مراحل نهایی و توافق هستند.

وی بیان کرد: ‌محاسبه شاخص‌های اولیه تن کیلومتر بر اساس عوامل هزینه‌ای قیمت تمام شده و نرخ تن کیلومتر با در نظر گرفتن هزینه‌ها در واحد تن کیلومتر و تجمیع آنها صورت گرفته است، این نرخ بدون احتساب هزینه‌های سربار مانند کمیسیون، بیمه مسئولیت مدنی، تخلیه و بارگیری محاسبه شد.

وی با اشاره به اینکه قطعا این طرح مشکلاتی هم در پی خواهد داشت، بیان کرد: با هم‌افزایی و همدلی بین سازمان و تشکل‌ها مشکلات احتمالی که بوجود خواهد آمد برطرف می‌شود و تلاش خواهیم کرد تا نقاط ضعف این طرح برطرف شود.

دغاغله تصریح کرد: سازمان راهداری همچنین به منظور برطرف کردن نقاط ضعف و نقایص احتمالی برای اجرای طرح تن-کیلومتر جلسات تخصصی ماهانه برگزار می‌کند و هرگونه تغییرات در قیمت، اقلام هزینه‌ای ناوگان و سایر هزینه‌ها نرخ بار براساس تن-کیلومتر به روز خواهد شد و تلاش خواهیم کرد در این جلسات ماهانه مشکلات اجرایی طرح را با نظرات کارشناسی برطرف کنیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند