کد خبر: 186191

نایب رئیس اتاق ایران و چین:

محدودیت‌های بانکی چین برای ایرانی‌ها ادامه دارد

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: در سال ۲۰۱۷ بانک‌های چینی محدودیت‌های زیادی را براساس بخشنامه FATF برای تجار، دانشجویان و ایرانی‌های مقیم چین ایجاد کرده‌ و این محدودیت‌ها هنوز ادامه دارد.

حریری+تجارت نیوز
سرویس کسب‌وکار -

مجیدرضا حریری در مورد وضعیت تجارت ایران و چین گفت: براساس آمار گمرک چین در ۱۱ ماهه ابتدای سال ۲۰۱۷ میزان تجارت دو کشور ۳۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ از نظر ارزشی ۲۰٫۴ درصد و از نظر وزنی ۷٫۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: صادرات ایران به چین با احتساب نفت در ۱۱ ماهه اول سال ۲۰۱۷ رقم ۱۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه ۲۸٫۸ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: صادرات چین به ایران در مدت مذکور ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶، ۱۳٫۷ درصد رشد داشته است.

حریری گفت: تراز تجاری دو کشور ۹۰۰ میلیون مثبت به نفع ایران با احتساب نفت بوده است.

وی اضافه کرد: ارزش صادرات غیرنفتی ایران به چین در ۱۱ ماهه ابتدای سال ۲۰۱۷ رقم ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که ۲۷٫۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ رشد داشته است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین بیان داشت: بنابراین ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار نفت به چین فروخته شده که این رقم در ۱۱ ماهه ابتدای سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶، ۲۸٫۵ درصد رشد داشته است.

وی در مورد روابط بانک ایران و چین اظهار داشت: بانک کونلون چین از بانک‌هایی است که روابط تجاری با ایران دارد و سه بانک توسعه، اگزیم بانک چین و سیتیک از سال ۲۰۱۷ برای فاینانس پروژه‌ها با ایران کار می‌کنند.

حریری با بیان اینکه در مورد روابط بانکی با چین مشکلاتی داریم، گفت: با کونلون بانک فقط با ارز مبادله‌ای می‌توان کارد کرد که ارز حاصل از فروش نفت است و برای ارز آزاد هنوز باید با صرافی‌ها کار کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بانک‌های چینی در سال ۲۰۱۷ برای تجار ایرانی، ایرانیان دارای شرکت در چین و دانشجویان و ساکنان ایرانی در چین محدودیت‌های بسیار زیادی ایجاد کرده‌اند، افزود: این محدودیت‌ها براساس همان بخشنامه FATF است که ایران را با ریسک بالا شناخته‌اند.

وی افزود: حتی مواردی مشاهده شده که مسافران ایران در چین برای تبدیل پولشان به یوان مراجعه کرده‌اند و بانک‌ها برای آنها این کار را انجام نداده‌اند.

حریری با بیان اینکه این موارد به سفارت، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی اطلاع داده شده است، گفت: آنها در پاسخ به ما اعلام کرده‌اند که موضوع پیگیری و رفع شده اما ارسال بخشنامه‌ به بانک‌ها زمان‌بر است.

وی با تأکید بر اینکه این محدودیت‌ها از اردیبهشت ماه سال جاری بیشتر شده است، بیان داشت: بانک مرکزی اعلام کرده تا بخشنامه به همه بانک‌ها ابلاغ شود، زمان لازم است.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین در خصوص کاهش تجارت ایران و چین در سه سال گذشته گفت: اگرچه رقم تجارت ایران و چین در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ رقمی بیش از ۳۳ میلیارد دلار بوده، اما این رقم در سه سال گذشته کاهش یافته و پیش از این دو کشور تجارت ۵۱ میلیارد دلاری را تجربه کرده بودند.

وی افزود: علت کاهش تجارت دو کشور کاهش قیمت نفت است، زیرا حجم زیادی از مبادلات تجاری بین دو کشور را نفت تشکیل می‌دهد.

حریری گفت: در سه سال گذشته حجم مبادلات تجاری ایران و چین از نظر وزنی کاهش نیافته اما از نظر ارزشی کاهش یافته است.

 

منبع: فارس

گزیده‌های وب

۱ دیدگاه
  1. 0    0

    با احتساب نفت مشخصه دیگه -از اجناس در بازار مشخصه مابیشتر وارد کننده هستیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.17)
1326.3
2.27
مثقال طلا (%0.03)
612200
2,000
سکه امامی (%0.26)
1511000
40,000
دلار (%0.27)
4410
120
یورو (%0.2)
5538
110
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.