محکوم کردن تحریم‌های یک‌جانبه، مهمترین بند اجلاس پایانی اکو

محکوم کردن تحریم‌های یک‌جانبه، مهمترین بند اجلاس پایانی اکو
معاون سابق دبیرکل اکو گفت: محکوم کردن تحریم‌های یک‌جانبه مهمترین بند اجلاس پایانی اکو است و نشان می‌دهد که به اهمیت زمانه واقف شده‌اند و به این رسیده‌اند که محکوم کردن تحریم‌های یک‌جانبه، به نفع همه کشورها است.

علی اکبر فرازی با اشاره به بیست و سومین اجلاس شورای وزیران اکو گفت: تصمیماتی که در این دوره از اجلاس اکو اتخاذ شده، نشان می‌دهد قبلا کارشناسان ارشد، زمینه‌سازی خوبی را کرده‌اند تا این نشست دستاورد مثبتی داشته باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه اکو بیش از اینکه به گذشته بپردازد باید به چالش‌های پیش رو فکر کند، اظهار داشت: باید این نشست‌ها منجر به کاهش چالش‌ها شوند و به سوی اهداف مشخص شده‌ای بروند که اسنادش قبلا تهیه شده ولی صرف تهیه سندها و امضای موافقت‌نامه‌ها کافی نیست بلکه باید همه کشورهای عضو به طرف اجرایی شدن مصوبات بروند.

معاون سابق دبیرکل اکو کاهش تعرفه‌های ترجیحی را به عنوان یکی از مصوبات مهم معرفی کرد که هنوز به طور کامل اجرایی نشده و یادآور شد: طبق این مصوبه، قرار بود تعرفه بین اعضای اکو به تدریج کاهش پیدا کند و حتی در بعضی زمینه‌ها به صفر برسد، این مصوبه به عنوان بهبود و تسهیل مراودات تجاری برای بخش خصوصی است و امیدوارم این اسناد هرچه زودتر جنبه اجرایی پیدا کند.

وی ابراز داشت: باعث تاسف است که حجم مبادلات بین ۱۰ کشور عضو، خیلی کمتر از حجم مبادلات تجاری هریک از اعضا با یکی از کشورهای خارج از حوزه اکو است و این نشان می‌دهد که خیلی جای کار لازم است.

فرازی با اظهار به اینکه حمایت از پیوستن ایران به WTO مصوبه خوبی است، در عین حال گفت: قبل از اینکه نیاز به حمایت دیگران برای پیوستن به WTO داشته باشیم، نیاز داریم در داخل خودمان ارگان‌های تصمیم گیرنده شرایط را به گونه‌ای آماده کنند که به لحاظ تجاری و اقتصادی، مشکلی برای پیوستن به WTO نداشته باشیم.

معاون سابق دبیرکل اکو از محکوم کردن تحریم‌های یک جانبه به عنوان مهمترین بند اجلاس پایانی اکو یاد کرد و اظهار داشت: این اقدام مناسب بوده که انجام داده‌اند و این نشان می‌دهد که به اهمیت زمانه واقف شده‌اند و به این رسیده‌اند که محکوم کردن تحریم‌های یک جانبه، به نفع همه کشورها است.

وی پایداری و پیشرفت گرچه اندک ولی رو به جلوی اکو را مدیون صبوری و پشتیبانی ایران دانست و عنوان کرد: زمانیکه اعضای اکو، ایران، ترکیه و پاکستان بودند، ترک‌ها سعی می‌کردند ساز جداگانه بزنند و خیلی تمایلی به همکاری در قالب اکو نداشتند وقتی اعضای جدید از آسیای میانه و قفقاز ملحق شدند، دیگران هم فکر می‌کردند با تک‌نوازی می‌توانند، امتیازات بیشتر از جامعه جهانی بگیرند، اما الان اکو در نقطه‌ای است که همه اعضا به ضرورت منطقه‌گرایی و همکاری‌های چند جانبه پی برده‌اند.

فرازی با یادآوری اینکه دبیرکلی اکو از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بر عهده ایران خواهد بود، متذکر شد: امیدوارم جمهوری اسلامی ایران و مشخصا وزارت امور خارجه، این فرصت را از دست ندهند و در انتخاب دبیر کل دقت لازم را داشته باشند که صرفا یک امر اداری نیست بلکه یک امر ملی است و باید حتما چهره‌ای که آشنا به امورات اقتصاد بین‌الملل و تجارب ارزشمند داشته باشد و بتواند اسناد معطل مانده را به جریان بیاندازد، انتخاب کند.

وی متذکر شد: علی رغم اینکه عنوان اکو اقتصادی است، اما از ابتدای تاسیس تا کنون همه تصمیمات و گردهمایی‌ها متاثر از مسائل سیاسی بوده و خواهد بود. امروز اکو هم به لحاظ سیاسی و هم اقتصادی در بهترین حالت قرار دارد.

 

منبع:  رادیو گفت‌و‌گو

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند