یک اقتصاد دان:

مخالف چاپ بی‌رویه اسکناس هستیم

مخالف چاپ بی‌رویه اسکناس هستیم

ساسان‌ با بیان اینکه عدالت در روزگار کنونی به معنای سرمایه‌گذاری بیشتر است، اظهار کرد: مخالف چاپ بی‌رویه اسکناس هستیم و باید دست سرمایه‌گذاران را ببوسیم چرا که آینده را تغییر می‌دهند.

عبدالحسین ساسان عصر روز گذشته (شنبه) در آیین نکوداشت استاد عبدالحسین ساسان که در تالار پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: اطلاعات و داده‌ها بدون تئوری هیچ ارزشی ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی به واژه عدالت اشاره کرد و گفت: عدالت به این معنا نیست که از کارخانه‌دار بگیریم و به محرومان بدهیم، زیرا کارخانه می‌خوابد و محرومان آسیب می‌بینند. بنابراین باید تجدیدنظر کنیم چرا که واژه عدالت نیاز به تکامل دارد.

وی با اشاره به اینکه روزانه در شبکه‌های اجتماعی از جهات مختلفی با علم اقتصاد آشنا و با خبر می‌شویم و اگر تئوری نباشد به هیچ دردی نمی‌خورد، افزود: برای نمونه تاریخ بیشتر برای تجمل و سرگرمی است، اما وقتی با تئوری‌های اقتصاد نهادگرایی در آمیخته می شود برگ برگ تاریخ همانند زر، گران می‌شود.

وی در توضیح فعالیت ضرابخانه ای، گفت: در فرایند تکامل جامعه گفته شد که پول آهنی، سکه و طلا سنگین به دولت بدهیم و بهتر است یک کاغذ بگیریم، بنابراین یک برگه کاغذ معادل یک سکه نقره شد. در نتیجه دولت‌ها شروع کردند و در نوع جدید در ضرب سکه‌ای که گوشه آن را سابیدند و به طلا، مس اضافه کردند و آلیاژ آن را پایین آوردند.

ساسان با تاکید بر اینکه مشکل نهادها را باید اصلاح کنیم، تصریح کرد: ما راهی به جز اصلاح نهادها نداریم.

این اقتصاددان با بیان اینکه غارتگری نرم یا چاپ خانه‌ای، خطرناک‌ترین نوع غارتگری است، اظهار کرد: دولت‌ها آلیاژ سکه را تغییر نمی‌دهند و همین طور پول چاپ می‌کنند و با این روش ارزش کاغذهایی را که دست مردم است، نابود می‌کنند.

وی معتقد است: دولت هشتم و نهم، 8 برابر پول چاپ کرد و دولت یازدهم و دوازدهم نیز که قرار بود پول چاپ نکند، حدود سه برابر پول چاپ کرده است.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه پول عیار اسکناس است و با چاپ زیاد، عیار پول کاهش می‌یابد و ارزش اسکناس‌ها از بین می‌رود، پیش‌بینی کرد: دلار می‌تواند در مدت یک دهه بین 1000 تا 2000 تومان شود و اگر کار ضرابخانه‌ای و چاپگری ادامه یابد، دلار 20 هزار تومان می‌شود.

همچنین هوشنگ طالبی – رئیس دانشگاه اصفهان در این مراسم، اظهار کرد: برای دانشگاه اصفهان افتخار بزرگی است که از یک انسانِ انسان‌ساز تجلیل می‌کند.

وی افزود: این موضوع بسیار مهم است که اگر انسان در راهی قدم می گذارد با نیت خیری همراه باشد که همان راه خدمت به انسان است. راهی که محصولش انسانی فرهیخته و با فرهنگ است.

رئیس دانشگاه اصفهان ادامه داد: شخصا هیچ‌گاه به یاد ندارم که دکتر ساسان به معلمی به عنوان یک شغل نگاه کرده باشند.

طالبی با اشاره به اینکه ایشان در تدریس مهارت بالایی داشتند و برای اداره کلاس با زبان دل انجام وظیفه می‌کردند، افزود: مراتب اخلاقی ایشان نه تنها در کلاس درس بلکه در تمام ابعاد زندگی مشهود است.

وی اظهار کرد: دانشگاه اصفهان قصد دارد در کارگروه‌های خود جهت جذب اساتید از شاخص‌سازی اخلاق و رفتار و علم ایشان الگوبرداری کند بدین معنا که از جمله معیارهای انتخاب اساتید بر اساس شاخص‌های ایشان صورت خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه دانشگاه اصفهان به ایشان بسیار بدهکار است، گفت: این بدهکاری نه تنها از بعد مادی بلکه از تمامی جهات است. یکی از افتخارات دانشگاه اصفهان این است که برای توسعه از نظرات عبدالحسین ساسان استفاده کرده است.

طالبی خاطر نشان کرد: ایشان برای دانشگاه اصفهان به عنوان یک معلم واقعی شناخته می شوند و امیدوارم این شخصیت‌ها را بیشتر به جامعه بشناسانیم.

هم‌چنین، مجید صامتی (دبیر اجرایی برنامه نکو داشت استاد فرهیخته عبدالحسین ساسان) اظهار کرد: مقرر شد نام استاد عبدالحسین ساسان در قسمت مطالعه‌برداران کتابخانه آزادگان نام‌گذاری کنیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند